زمانهایی وجود دارد که برنامه ریزی کرده اید و بعد نتوانسته اید هیچ یک از آن کارها را انجام دهید خوب این فقط شما نیستید که این اتفاق برای شما رخ داده است من هم همین الان که دارم این مقاله را می نویسم به همین شکل هستم.

ابتدا شما شاید فکر کنید از برنامه های خودتان عقب افتاده اید خوب شاید اینطور باشد اما در این چند سالی که برنامه ریزی می کنم پی برده ام شاید روزی باشد که خودتان یا افراد تیمتان نتوانند به آن برنامه ای که چیده اید برسند و بماند برای فردا یا حتی شاید یک هفته به عقب بیفتد.

اما اینجا من یک نکته بسیار خوبی را یادگرفته ام که اگر کاری در زمان خوش انجام نمی شود اصلا ایرادی ندارد بهتر این است که به خودتان بگویید من می دانم که تلاشم را کرده ام و شاید الان نتوانسته ام این برنامه را به جلو ببرم و هیچ اتفاقی نیفتاده چون زمانی بود که من همیشه دوست داشتم هر برنامه ای که در دفترچه کارهای اولویت بندی که دارم نوشته ام باید انجام شود و بعد به رخت خواب برم تا با خیال آسوده بتوانم استراحت کنم.

بعد از گذشت چند ماه دیدم دارم فرسوده می شوم و برنامه هایم را که هر آخر روز و هر آخر هفته و هر آخر ماه چک می کردم متوجه شدم مانند یک ربات که به او کارهای مشخصی داده باشند تا انجام ندهد نمی تواند استراحت کند دارم کار می کنم.

تصمیم گرفتم در ابتدا بیایم و این بررسی هایی که دارم انجام می دهم را به نحوی تغییر دهم تا احساس بهتری داشته باشم نصبت به کاری که دارم انجام می دهم در نتیجه متوجه این موضوع شدم که بعد از چند ماه با برنامه جلو رفتن دیگر تمایلی به برنامه ریزی ندارم و می خواهم به صورت ناخودآگاه از زیر بار آن فرار کنم.

آمدم و در برسی هایم را به این شکل تغییر دادم زمانی که می خواستم قبل از خواب برنامه روز گذشته خودم را بررسی کنم می گفتم خوب من کدام کارها را انجام داده ام و به خودم تبریک می گفتم و بعد میرفتم سراغ کارهایی که انجام نداده بودم و به خودم می گفتم اشکالی نداره پسر خوب فردا سعی کن کارهای کمتر و مهمتری را انجام دهی نه اینکه کارهای دیگر که اهمیت زیادی هم ندارند را ابتدا انجام دهی (اینجا جایی بود که حتی پی بردم قدرت نه گفتنم خوب نیست و خودم دارم به خودم آسیب می زنم) بعد به کارهای اصلی خودت نتوانی رسیدگی کنی و همیشه احساس بدی نصبت به خودت داری.

شما هر چقدر سن داشته باشید هم باز همان بچه کوچکی هستید که نیاز به همایت و دوست داشتن دارد چقدر خوب است که خودتان هوای خودتان را داشته باشید تا از پا در نیایید و بتوانید در مسیری که قدم برداشته اید و می خواهید موفق شوید در حرکت باشید شاید بتوان گفت احساسات و منطق ما مانند فصل هاست که زمانهایی از آن بارانی یا گرم و سرد و … است. ما برنامه ریزی می کنیم که به اهدافی که داریم برسیم نه اینکه جلوی ما را بگیرد.

اگر فکر می کنید نمی توانید نه بگویید یا نمی توانید هوای خود را نگه دارید پیشنهاد می کنم اولین قدم برای این کار این است که شما بتوانید روی مهمترین بخش وجودی خود یعنی عزت نفس کار کنید تا بتوانید به راحتی خودتان هوای خودتان را نگه دارید. برای این کار می توانید از پکیج عزت نفس استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *