روزی بود که داشتم از آبشار لاتون در آستارا که ۱۰۸ متر است فرود می‌آمدم که انسان‌های زیادی جان خود را در این آبشار ازدست‌داده‌اند و با خودم می‌گفتم من که از ارتفاع ۳ متر بیشتر می‌ترسیدم الان اینجا چکار می‌کنم؟ آیا مغزم سالم است؟ آیا دارم خواب می‌بینم، به خودم سیلی زدم و دیدم نه بیدارم و دارم کار به این سختی و ترسناکی را انجام می‌دهم.

نمی‌دانم آیا تجربه سنگ‌نوردی رادارید یا نه اما اگر می‌خواهید وارد این رشته ورزشی شوید نیاز است تا بتوانید سختی‌ها را تحمل‌کنید.

یادم می‌آید که من به این ورزش علاقه‌مند شدم و می‌خواستم سنگ‌نوردی را یاد بگیرم در پارکی که همیشه می‌رفتم برای تمرین یک دیواره سنگ‌نوردی می‌دیدم که دوست داشتم رازش را کشف کنم درهرصورت ما انسان هستیم و می‌خواهیم هرروز کارهای جدید را انجام دهیم.

یک روز برنامه‌ریزی کردم تا ببینم آیا کسی برای تمرین به این دیواره مراجعه می‌کند تا من هم بتوانم از او یاد بگیرم ساعت تقریباً ۸ غروب بود که دیدم جمعی از افراد پایه این دیواره باهم قرار داشتند.

خیلی خوشحال شدم و سریع خودم را به آن‌ها رساندم و بعد از آشنایی از آن‌ها پرسیدم آیا این کار سخت است آن‌ها گفتن شاید در ابتدا این‌طور باشد اما با تمرین می‌توان کار سخت را به، راحتی تبدیل نمود.

آن روز شروع کردم به تمرین با آن‌ها و چند نکته یاد گرفتم و بعدازآن هرروز می‌رفتم پای آن دیواره تا تمرین کنم همان چیزهایی که یاد گرفته بودم ۷ روز تمام این کار را انجام دادم و البته بعدازآن نمی‌توانستم دیگر آن کار را بکنم چون تمام انگشتانم از نوک انگشت تا کف دستم سیاه شده بودند و حتی نمی‌توانستم قاشق غذاخوری را در دستم بگیرم و مادرم به من کمک می‌کرد تا بتوانم غذا بخورم.

با همان انگشتان با حصرت می‌رفتم پای دیواره و به تمرین دوستان جدیدم نگاه می‌کردم تا هفته بعد شد و دستان من هم بهتر شده بود رفتم از مربی‌ای که به بچه‌ها تمرین می‌داد خواستم که من هم در کلاسش شرکت کنم بچه‌ها به او داستان را گفتند و او تعجب کرد که چرا این‌طوری عمل کردم.

گفت به شرطی می‌پذیرم که دوباره این کار را تکرار نکنی و من قول دادم که دیگر آن کار را انجام ندهم.

از این داستان چند درس گرفتم که بسیار به من کمک کرده تا بتوانم در کارم وزندگی شخصی نصبت به‌روز گذشته خودم بهتر باشم.

  1. اولین درس این است که اگر عاشق کاری باشی اصلاً برای شما سختی معنی ندارد. پس عاشق هر کاری که انجام می‌دهید باشید یا آن کار به درد شما نمی‌خورد.
  2. دومین درس این است که شاید زمان‌هایی آن‌قدر آن کار سخت شود که نتوانید آن را انجام دهید برای همه ما پیش‌آمده مانند زمانی که می‌خواهیم از ارتفاع زیادی به پایین نگاه کنیم یا از نردبانی بالا برویم منظور حتی بالا بردن درآمد هم هست. که ما ترس داریم و نمی‌توانیم کار جدیدی که به ذهنمان رسیده را انجام دهیم و بسیار برای ما سخت است. در اینجا بهترین درس برای شما این است با ترس و حتی درد به جلو حرکت کنید.
  3. سومین درس این است که با آرامش و سرعت‌پایین کارهای سخت را انجام دهید چون امکان دارد مانند من ۷ روز نتوانید براثر سختی کارهای معمول خود را هم انجام دهید.

برای انجام کارهای سخت ما نیاز به اراده و خودباوری داریم که می‌توانید در دوره پله پله تا عزت نفس برای خود اراده و خودباوری را بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *