می دونید اعتماد به نفس چیه؟

می دونید چطور می تونید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟

چطور می تونید در رابطه و کار موفق باشید؟

از سال ۹۳ تا الان در حوزه رشد شخصی در حال تحقیق، مطالعه و آزمایش هستم ابتدا بسیار گیج کننده بود دوره ها و کلاس های زیادی شرکت کردم و به سختی می تونستم تغییر کوچکی در خودم و زندگیم ایجاد کنم همش شکست می خوردم.

اما چیزی در درونم همیشه بهم می گه تو لیاقتت بیشتر از ایناست. همین الان که دارم این متن رو می نویسم پیام تشکری شرکت کننده ای که ماه گذشته در دوره آنلاین سایت به دستم رسید که نوشته برام “آقای حیدری واقعا ممنونم از شما که به من آموزش دادید و با تمرین ماه و خرشیدی که دارم انجام می دم انگار تمام زندگیم تغییر کرده و الان به هر چیزی که می خوام به راحتی می تونم دست پیدا کنم” چقدر خوشحالم از این پیام که انقدر بهم احساس خوبی داد و به همین دلیل با شما هم به اشتراک گذاشتم.

افراد زیادی با اعتماد به نفس تونستن به ثروت هایی دست پیدا کنن. فکر می کنید آمار ثروتمندان جهان که خودشون از صفر شروع کردن چقدره؟

۷۸% افراد پولدار در طبقه فقیر به دنیا اومدن و با اعتماد به نفس تونستن به پول بیشتری دست پیدا کنند شاید در زندگی به افراد ثروتمند دنیا نرسیم اما می تونیم برای خودمون چندین ملک و ماشین و خونه و رابطه عالی عاطفی عالی داشته باشیم.

اگه شما هم بخواهید شروع کنید و در مسیر پایدار باشید مثل تمبر پستی، صد در صد به زندگی مرفه در حد خودتون می رسید.

این ۳۰ اصل رو هر بار تنها یکیش رو انتخاب کنید و به اون عمل کنید. تنها حواستون باشه این صفحه رو تو بوک مارک خودتون قرار بدید و همش بهش سر بزنید.

اصول سی ‌گانه اعتماد به نفس

🔴 اصل اول: یاد و اعتماد و اتکا به قدرت و یاری خدای رحمان

دیده اید زمانی که ما پشتی نداریم و قدرتی که بتواند به ما کمک کند یا به او تکیه کنیم زمانی که کم می آوریم فکر می کنیم دیگر آخر خط است و نمی توانیم زندگی کنیم این مشکل از خودمان است در این زمانه که با سرعت به سمت جلو در حرکت است ما از کارهایی قافل می شویم. اگر چیزی می بود که بتوانیم مغز خودمان برنامه ریزی کنیم مانند یک برنامه کاربردی موبایل می توانستیم به راحتی کارهای جدیدی انجام دهیم.

برایتان جمله هایی را آورده ام که می توانید با انتخاب و تکرار یک جمله هر روز به حمایت کننده اید پناه بیاورید و اعتماد به نفس بالایی کسب کنید:

 • سایه او چتر حمایتی من است
 • عنایت او همیشگی و بی‌منت است
 • من فقط از او کمک می‌خواهم
 • ارتباط و یاد او به من اطمینان و آرامش میدهد
 • و قال ربکم ادعونی استجب لکم

🔴 اصل دوم : خودبیداری لحظه به لحظه به خود

اگر ما نتوانیم لحظه به لحظه وقایع زندگی را ارزیابی کنیم چطور می توانیم اعتماد به نفس داشته باشیم؟ زیرا افرادی اعتماد به نفس دارند که می دانند به کدام سو در حرکت هستند و چرای آن را نیز همانگونه شفاف کرده اند راهکاری که در این قسمت وجود دارد این است که شما بتوانید از چک لیست زیر برای خودتان استفاده کنید:

 • نظارت دائمی بر همه وقایع زندگی خود
 • ارزیابی دقیق همه جانبه
 • بازسازی باورهای فرسوده
 • نوآوری در طرح‌ها و برنامه ‌ها
 • داشتن گزینه های دیگر در حین اجرای هر برنامه
 • مرور مجدد همه ویژگی‌های خودم

این چک لیستی است که هر فرد موفقی از آن پیروی می کند آنقدر این چک لیست را تکرار می کند تا ملکه ذهنش باشد و بتواند به صورت ناخودآگاه از آن استفاده نمایید.

🔴 اصل سوم : تغییر در الگوها و ایجاد نشانه

با هر تغییر در الگوها و مدلهای پیش‌رو میتوانم نشانه و علامتی را با خود قرار بگذارم تا آن نشانه موضوع قرارداد را به نفس من یادآوری نماید ،مثل ترک غیبت کردن و یا رفتار ناشایسته دیگر وگفتن ذکری معین فارسی یا عربی یا انگلیسی، که یادآور آن تغییر در برنامه و الگوی من باشد

🔴 اصل چهار : خودیابی(من کیستم)

اگر ما خودمان را نشناسیم چطور می توانیم کاری برای رشد و پیشرفت خودمان انجام دهیم؟ زیرا با شناخت نقاط قوت و ضعف می توانید کاری را که برای شما بهتر است انتخاب کنید.

برای خودیابی می توانید این سوال را از خودتان بپرسید؟ ( من کیستم؟ ) این سوال بسیار کلی است و شما می توانید از این سوال نهایت بهره را ببرید و تمام جنبه های مثبت و منفی خودتان را بنویسید شاید این نوشتن و وارسی از شما زمانی معادل یک روز، یک هفته، یک ماه یا حتی یک سال را بگیرد اما اصلا عجله نکنید زیرا پاسخ به این سوال مشخص می کند که شما چه کسی هستید و قرار است چه کار کنید.

اعتقاد من بر این است که شما بهترین آفریده پروردگار هستید، مجموعه ای از توانایی ها و خلاقیت ها که تنها خودتان دارید و مانند اثر انگشت می ماند.

🔴 اصل پنج : خود احساسی

آیا زمانی که در جایی می ایستید یا در حال راه رفتن هستید عبور هوا را احساس می کنید؟ شاید بگوید مگر می شود عبور هوا را احساس کرد بله اجازه دهید از قدرت دیگری هم که داریم یا دیگر هواس پنج گانه صحبت کنم که آزمایشی نشان داد اگر شما در یک بشکه ۲۰ لیتری به اندازه یک استکان قاشق شکر بریزید زبان می تواند آن را تشخیص دهد. می بینید به هر چیزی توجه کنید می توانید آن را به دست بیاورید قانون توجه می گوید اگر شما به شخصی که به آن علاقه دارید بگویید برایتان اهمیت ندارد که برود می توانم بگویم ۹۹ درصد آن شخص از شما جدا می شود.

ما می توانیم با احساس مان اعتماد به نفس بیشتری به دست آوریم.

🔴 اصل شش : خودباوری و خودمحوری

شما استعدادها، مهارت ها، دست آوردهای زیادی دارید اما آنها را نادیده می گیرید و این باعث می شود نتوانید به آرزوهایتان حتی شده کوچک دست یابید در احادیث و گفته های بزرگان می توان به این نکته اشاره کرد که می گویند انسان اشرف مخلوقات است به دلیل آنکه عقل دارد و زندگی و آینده خودش را می تواند بسازد اما ما به این گفته اعتقادی ندارم و این باعث می شود شما به خودتان باور نداشته باشید که می توانید کاری را انجام دهید و تصمیم گیرنده خودتان هستید. جملات زیر را مطالعه کنید و سرسری از آنها رد نشوید فکر کنید به جملات و هر روز این جملات را با خودتان بگویید تا ملکه ذهنتان شود.

 • من محور تنظیم برنامه‌های خود هستم
 • من همه امکانات را با فکر خودم هماهنگ می‌کنم
 • من تعیین می‌کنم که از چه کسانی و چه وسائلی در برنامه‌ام استفاده ‌کنم
 • من محور تمام افکار و اندیشه‌هایم هستم و من تصمیم اول و آخر را می‌گیرم
 • همه من را انتخاب‌کننده و تصمیم گیرنده‌ای با اقتدار می‌شناسند
 • آثار اقدامات من در تاریخ جاودانه خواهد ماند

🔴 اصل هفت : اقتدار در مقابل ضعف

با فردی برخورد داشته اید که وقتی می خواهد صحبت کند کسی به حرف هایش توجه نمی کند. این موضوع باعث می شود آن شخص احساس کند انسان بی ارزشی است و دیگر در لاک دفاعی خودش فرو برود و نتواند صحبت کند اما اینجا این شخص اقتدار لازم را ندارد شاید بتوان گفت اقتدار و زورگویی بسیار به هم نزدیک هستند و نمی خواهم این دو را با هم اشتباه بگیرید کسی که زور می گوید صدایش را بلند می کند اما شخصی که اقتدار دارد یعنی می تواند با سکوت و نگاه به چشم شخصی که صحبتش را قطع کرده به او بفهماند و بعد به او بگوید دفعه دیگر این کار را انجام ندهد.

شاید این نوع رفتار بسیار سخت باشد در ابتدا اما تجربه من ثابت کرده که این نوع رفتار در بلند مدت باعث می شود شما انسانی قدرتمند و با اقتدار شناخته شوید می دانم لیاقت شما بسیار بیشتر از چیزی است که الان هستید تلاش کنید قطعا می توانید تغییر کنید.

🔴 اصل هشت : یقین در مقابل تردید

مغز ما هم می تواند مثل اعضای بدن فلج شود و ما نتوانیم در تصمیمی یا کاری یقین داشته باشیم و تردید به سراغ ما می آید و فلجمان می کند این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما انتخاب های زیادی پیش رو داشته باشید. حتی از ما زمان بیشتری هم میگیرید و این باعث می شود نسبت به فرد دیگری که در همین حوضه در حال فعالیت است ما را عقب بیندازد در این مقاله به صورت کامل توضیح داده ام که می توانید از آن استفاده کنید » آیا به خودتان یا کاری که می خواهید انجام دهید ایمان دارید؟

🔴 اصل نه : احساس رهبری و مدیریت

تا الان فردی را دیده اید که بسیار محکم صحبت می کند محکم قدم بر می دارد و شاید در نگاه اول بگویید این شخص کیست چقدر سرمایه دارد و چقدر با قدرت است حتی شاید هیچ یک از این موارد مانند سرمایه و … را نداشته باشد به او جذب می شوید و دوست دارید با او ارتباط برقرار کنید.

مغز ما طوری طراحی شده که اگر کسی را ببینیم که محکم است می خواهیم به او تکیه کنیم حالا شما فکر می کنید این فرد چطور می تواند این حس را به شما بدهد؟ با زبان بدن و نوع فکر درست حالا شما چطور می توانید نوع تفکر و زبان بدنتان را طوری بسازید که قرص و محکم نشان دهید بدون قدبازی تنها راه این است که از لیست زیر کمال استفاده را ببرید زیرا این افراد هدف مشخص دارند که می توانند به این شکل رفتار کنند:

۱- گرفتن تصمیم قطعی

۲- هدفگذاری

۳- برنامه ریزی

۴- اقدامک

۵- نتیجه

تمایل دارید توضیحات بیشتری در این خصوص مطالعه نمایید پیشنهاد می کنم مقاله “آیا به خودتان یا کاری که می خواهید انجام دهید ایمان دارید؟” را ببینید.

🔴 اصل ده : مسئولیت پذیری

ابتدا می خواهیم در این باب صحبت کنیم باید تعریفی از مسئولیت پذیری داشته باشیم تا بتوانیم در خصوص این اصل بیشتر بدانیم.

اگر مروری به زندگی فردی موفق داشته باشید، متوجه می‌شوید که فرد مسئولیت پذیر شخصی است که آگاهانه تصمیم می‌گیرد. او رفتار درست، منطقی، حساب شده و صحیحی دارد. می‌خواهد به خود و دیگران کمک کند. علاوه بر این، فرد مسئولیت پذیر عواقب کارها و تصمیم‌های خود را می‌پذیرد و آن‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد.

حالا میتوانیم درباره فواید مسئولیت پذیری صحبت کنیم:

۱- وقتی که مسئول هستیم، حتی اگر به وظیفه‌مان علاقه نداریم، کارمان را به تعویق نمی‌اندازیم. چرا که دچار پریشانی و نگرانی می‌شویم. وقتی قولی می‌دهیم و سر قول‌مان می‌مانیم.
۲- نه تنها متعهد به کمک به دیگران هستیم، بلکه در انجام کارهای خودمان نیز متعهد و مسئول هستیم.
۳- مسئولیت پذیری کمک می‌کند تا زمان خود را مدیریت کنیم تا به اهداف خود برسیم. با این حال نباید زمان زیادی صرف وظایف خود کنیم. زیرا از مسئولیت‌مان خسته و پریشان می‌شویم و ممکن است از بار مسئولیت شانه خالی کنیم.
۴- مسئولیت پذیری به ما احساس قدرت می‌دهد. چرا که انجام کارها به روش صحیح و اثر بخش بر ذهن‌مان تاثیر می‌گذارد. بنابراین اعتماد به نفس و احساس قدرت‌مان افزایش می‌یابد.

می دانم فرد باهوشی هستید از لیست بالا می توانید استفاده کنید برای اینکه موارد بالا را رعایت کنید و مسئولیت پذیری خودتان را افزایش دهید.

🔴 اصل یازده : تمیزی و زیبائی و آراستگی ظاهر

در این باب می توانم بگویم پوشش نامرتب و ظاهر ژولیده و لباس چروک و یا کثیف از اعتبار اجتماعی فرد می کاهد و باورتان نسبت به خودتان را منفی می کنید.

حواستان باشد که افراد بین ۳ تا ۷ ثانیه شما را در نگاه اول قضاوت می کنند در نتیجه به سرو وضع خود رسیدگی کنید.

حالا می گویید یعنی چطور می توانم به خودم رسیدگی کنم؟ بسیار کار راحتی است قبل از خارج شدن از خانه حتما خودتان را جلوی آینه ببینید و موهای خود را مرتب کنید. لباس خود را اتو بکشید به همین سادگی است.

🔴 اصل دوازده : تعریف از خود و دیگران

می خواهید به شما کلیدی بدهم که هیچ وقت کسی شما را فراموش نکند؟

اگر کتاب آیین دوست یابی را مطالعه نموده باشید به این نکته بسیار به این موضوع که از دیگران تعریف کنید می پردازد حالا می خواهم به شما بگویم تنها این کار را برای دیگران انجام ندهید حتی از خودتان هم تعریف کنید. احتمالا می پرسید چطور این کار را انجام دهم؟

به سادگی یک وجه از شخص را بیابید و به او بگویید می توانید از جمله های زیر هم استفاده کنید:

چقدر پیراهنی که پوشیده ای رنگش زیباست

چه خط زیبائی دارید!

نکته ای که در تعریف کردن از خود و دیگران وجود دارد این است که شما به یک چیز ملموس را در نظر می گیرید و از آن تعریف می کنید نه از کلیات، مانند رنگ لباس، رنگ چشم، موی سر، انگشتر و …

تعریف صادقانه و حتی ساده از دیگران ، تعریف صمیمانه متقابل آنان را به دنبال دارد که تعریف آنها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود.

🔴 اصل سیزده : تشویق خود و دیگران

تا الان برای شما پیش آمده که کسی را تشویق به کاری کنید و او حتی اگر دلش هم نخواهد ولی آن کار را با شور و شوق زیادی انجام دهد؟ یا خودتان تا الان زمانی را تجربه کرده اید که کسی شما را تشویق به کاری کند شما هم بهتر و هم سریعتر آن کار را انجام می دهید این یکی از خصوصیات ما انسانهاست و معمولا نادیده گرفته می شود حتی اگر کاری را می خواهید انجام دهید مانند مثال پایین عمل کنید و خوشحال می شوم در قسمت دیدگاه برای دوستان دیگری که این محتوا را مطالعه می کنند بنویسید خودتان چطور به دیگران و خود را تشویق می کنید.

به شانه خود بزنید و به خود بگویید:

احسنت بر من که توانستم…

آفرین بر من که به این مرحله رسیدم و توانستم ..

توجه به امتیازات ویژه من و تشویق من بابت وجوه تمایز خود باعث بالا رفتن سطح خودباوری و تقویت اعتماد به نفس می‌شود، زیرا که من فقط هستم که…

🔴 اصل چهارده : خطرناک ترین دوست شما شیطونک

ما در ذهنمان شیطونکی داریم که همیشه بیدار و هشیار است و هر کاری که می خواهید انجام دهید سریع می آید و به شما می گوید می دانی که آن روز در جمع گند زدی و الان دیگر شما نمی توانید دوباره در جمع صحبت کنید چون این شیطونک را نمی شناسید و نمی دانید چقدر فعال است و می توانید جلوی شما را بگیرد.

احتمالا این جملات برای شما آشناست:

 • ترفیع نخواهی گرفت و این خیلی تحقیر آمیز است
 • اگر در جمعی صحبت کنی همه می گویند از حقایق به دوری.
 • همسرت دیگر به تو علاقه ندارد چون به او حرف میزنی به تلویزیون نگاه می کند معلوم است که تو را نمی خواهد پس چرا پیشدستی نمی کنی و تو اول رهایش نمی کنی؟
 • شما بنویسید …

اگر نیاز دارید شیطونک خود را بشناسید و با تمرین آن را کنترل کنید می توانید از جلسه اول “دوره پله پله تا اعتماد به نفس” استفاده کنید.

🔴 اصل پانزده : سلامت و نگهداری از جسم

همه ما درک می کنیم که یک بار این جسم به ما داده شده و اگر در آن مشکلی به وجود آید دیگر شاید دوباره نتوانیم به سلامتی قبلی خود دست یابیم.

خدای نکرده اگر دست یا پای خود را از دست دهید چه اتفاقی در زندگی شما رخ می دهد؟

گاهی وقت ها در سمینارهایم از افراد سوال می کنم می گویم دوستان از چند چیزی که دارید بخواهید سپاسگذاری کنید. افرادی هستند که می گویند از چه باید سپاسگذاری کنم؟ می گویم خودتان بیابید بعد از گذشت پنج دقیقه می گویند من فقط گرفتاری دارم نمی توانم چیزی برای سپاسگذاری بیابم از این افراد می پرسم اگر چشم نداشتید چکار می کردید؟ سر خود را به سمت پایین خم می کنند و می گوییند من اصلا به این فکر نکرده بودم حالا از شما هم می خواهم مهمترین دارایی شما جسم شماست از آن نگهداری کنید و قدرش را بدانید.

چک لیست سلامتی جسم:

۱- غذای سالم بخورید

۲- ورش

۳- تفریح

با جسم سالم شما اعتماد به نفس بالاتری را تجربه می کنید اما این دلیل نیست که اگر نقصی دارید دیگر اعتماد به نفس خود را از دست می دهید.

🔴 اصل شانزده : لبخند و شادی

نورمن کازن سرطان داشت و پزشکان تخمین زده بودند که ۳۰ روز زنده می ماند او را به خانه می فرستند و او به یکی از دوستانش زنگ می زند و داستان را برایش تعریف می کند دوست او در جواب مثال میزند و می گوید خنده دوای هر دردی است را بیا اینجا تست کنیم نرمن که بسیار ناامید بود گفت چی میگی واقعا منو گیر آوردی دوستش میگه نه اجازه بده برات یه چندتا سی دی میارم تو هر روز اونا رو ببین نورمن هر روز یکی از اون سی دی ها رو میبینه و بعد از گذشت ۳۰ روز باید میرفت برای آزمایش خون، وقتی آزمایش منفی میشه دکتر تعجب می کنه میگه اشتباهی رخ داده لطفا دوباره بریم خودم هم بیام آزمایشگاه بیمارستان کارهاش رو از جلو ببینم.

وارد آزمایشگاه میشن و دوباره تمام مراحل رو طی می کنن وقتی دوباره جواب منفی در میاد دکتر کلاه از سرش می افته میگه این ۳۰ روز چیکار کردی؟

نرمن با خوشحالی میگه دکتر من هر روز سی دی های کمدین های معروف رو می دیدم و فقط می خندیدم کل کارم تو این ۳۰ روز همین بود.

من وقتی این داستان رو خوندم تو برنامه روزانه ام خندیدن رو قرار دادم و به شما هم پیشنهاد می کنم نه فقط خودتون بلکه دیگران رو هم بخندونید باعث ترشح هورمون های آندروفین و آنکافلین میشه و البته حتی خنده مسری است می دانستید لبخندی که نصار شخصی می کنید دور دنیا می چرخد و به خودتان میرسد…

لبخند زدن را جلوی آینه تمرین کنید

🔴 اصل هفده : ابراز عشق به دیگران و تقویت ویژگیهای مثبت وخوب آنان

در جهانی که با سرعت بالا در حرکت رو به جلو است و تکنولوژی همه جا را فرا گرفته است ابراز عشق دیگر به صورت دیجیتال انجام می شود بیایید چند لحظه به فردی فکر کنید که از شما تعریفی کرده درست است می توانید هم او و هم چیزی که به شما گفته را به یاد بیاورید احتمالا جمله ای مثل جمله های زیر به شما گفته:

 • شما بهترین فروشنده ای هستید که دیده ام.
 • شما مدیر خوبی هستید چون قاطع هستید.
 • شما بهترین دوست من هستید.
 • من دیشب در خانه دقایقی به یاد محبت های شما بودم.
 • شما خوش اخلاق‌ترین و صمیمیترین همکار من هستید.
 • اگر از من بپرسند کوشا‌ترین کارمند موسسه کیست من شما را معرفی می‌کنم.
 • تو دنیا هیچکس مثل من چنین فرزند گلی ندارد.

ابراز محبت و تقویت ویژگی‌های مثبت و مهرورزی به دیگران ، باعث تقویت ارتباطات و مهرورزی متقابل و عکس العمل مناسب دیگران به شما می شود.

به زودی این لیست کامل می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *