زمان تخمین زده شده مطالعه: ۶ دقیقه

 

✅ ابتدا اجازه دهید با هم بررسی کنیم که آیا عزت نفس و اعتماد به نفس یکی هستند؟

سوالی که بسیار از من می شود این است که آیا عزت نفس و اعتماد به نفس یکی است؟ قطعا اگر این دو یکی بود چرا از دو واژه جدا استفاده شده است؟ در پاسخ به این سوال می توانم تعاریف هر کدام از این دو مورد را برای شما بازگو کنم تا به راحتی خودتان بتوانید به پاسخ این سوال دست یابید.

اعتماد به نفس یعنی: اعتماد به اینکه می توانید کاری را انجام دهید (ذهنی) و مهارت لازم را هم دارید (توانایی).

عزت نفس یعنی: خودتان را پذیرفته اید و انسان ارزشمندی می دانید.

به گفته ارسطو اگر صورت مسئله ای را اشتباه انتخاب کنید به نتیجه اشتباهی خواهید رسید.

عواملی که باعث شده اند شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشید باعث می شود که سوال بعدی را مطرح کنید چرا اعتماد به نفس پایینی دارم؟

عوامل بسیاری وجود دارد که در بالا و پایین رفتن اعتماد به نفس دخیل هستند اما مهمترین آنها را با هم بررسی می کنیم:

۱- خانواده : بییایید زمانی را در نظر بگیریم که در زمان کودکی اجازه انتخاب چیزی به شما داده نمی شد در نتیجه اعتماد به نفس شما از همان زمان دچار خدشه شده و شما نیاز دارید تا روی آن کار کنید.

۲- مدرسه: احتمالا زمانی که با همکلاسی که نمره بهتری داشته و بهتر از شما بوده مقایسه می شدید یا حتی معلمی داشته اید که شما را نادیده می گرفته و به شما اهمیت نمی داده و در این مکان اعتماد به نفس تان خدشه دار شده

۳- دوستان: شاید زمانی که با دوستان تان بودید به شما گفته اند تو چرا نمی توانی کاری را درست انجام دهی و …

۴- محل کار: رئیستان به شما می گوید این کار را اشتباه انجام داده ای یا همکاری دارید کارهایی که به او محول می شود به نحو احسن انجام می دهد و شما شاید به دلیل اینکه کاری را خراب کنید اصلا کاری را انجام نمی دهید که مبادا خراب کنم.

۵- رابطه: با شخصی در رابطه بودید و از زمانی که شما را ترک کرده شما اعتماد به نفس خود را از دست داده اید.

تمام مواردی که بیان شد تنها دلایلی است که شما می توانید به آنها قلبه کنید و خودتان را از شر اعتماد به نفس پایین خلاص کنید. دیده ام افراد بسیاری را که با نداشتن اعتماد به نفس نمی توانند نه بگویند و فکر می کنند اگر نه بگویند شخص از آنها ناراحت می شود و دست به اعتیاد زده اند تنها به دلیل اینکه مهارت نه گفتن را نمی دانند که چطور با یادگیری این مهارت می توانند از مخاطراتی که در انتظار آنهاست به راحتی جلوگیری کنند.

✅ چرا اعتماد به نفس مهم است؟

آیا تا الان خواسته اید کار جدیدی را شروع کنید و ترسیده اید و شروع نکرده اید؟

زمانی بوده که نتوانستید حقمتان را بگیرید؟

زمانی بوده که نتوانستید حرف خودمتان را به فردی یا در جمعی بزنید؟

زمانی بوده که کاری را شروع کردید و در میانه راه رهایش کردید؟

زمانی بوده که گفتید الان حسش نیست که بخواهم این کار را انجام دهم؟

یا حتی زمانی که کسی از شما خواسته ای داشته و شما نتوانسته اید نه بگویید؟

زمانی که شکست عاطفی خورده اید.

زمانی که در کسب و کار یا در مدرسه و یا در هر جایی شکست را تجربه کرده اید.

تمام مواردی که گفته شد بخش هایی است که اعتماد به نفس در این زمان ها به کمک شما می آید و شما می توانید در این زمان ها بهترین بازدهی را از خودتان نشان دهید.

✅آیا اعتماد به نفس ارثی است؟

اگر بخواهیم بگوییم فردی با اعتماد به نفس به دنیا آمده است من چنین چیزی را قبول نمی کنم شاید در زندگی کودکی اش پدر و مادر و شرایط رشد فرزند را طوری چیده باشند که فرد با اعتماد به نفس رشد کرده باشد اما ژنتیک در اعتماد به نفس تاثیری نداشته و ندارد.

✅آیا اعتماد به نفس اکتسابی است؟

شما با اعتماد به نفس متولد می شوید و در طول زمان تا رشد کنید امکان دارد در محیط کم کم از آن کاسته شود. می توان گفت اعتماد به نفس همان طور که می تواند توسط خانواده، مدرسه، دانشگاه یا محل کار پایین بیاید در نتیجه با تمرین و شناخت این موارد می توانید اعتماد به نفس کسب کنید.

✅آیا اعتماد به نفس خوب است؟

اگر شما فکر می کنید اعتماد به نفس خوب نیست شاید نسبت به خودتان و آینده فکرهای منفی داشته باشید. که پیشنهاد می کنم ویدیو زیر را حتما ببیند که بسیار به شما کمک می کند.

حالا ببینیم دیدتان نصبت به خودتان مثبت است یا منفی

تعداد را نوشتید؟ چند بدی داشتی؟ چند خوبی؟ اگر تعداد خوبی از بدی بیشتر است یعنی شما دیدتان نسبت به خودتان مثبت است و اگر تعداد منفی ها بیشتر است یعنی دیدتان نسبت به خودتان منفی است بهترین کاری می توانید انجام دهید این است که از تمرین ماه و خورشید جلسه دوم دوره آنلاین پله پله تا اعتماد به نفس استفاده کنید.

✅چند نوع اعتماد به نفس داریم؟

اگر فکر می کنید اعتماد به نفس دسته بندی خاصی دارد کاملا درست فکر کرده اید اگر ما دچار خطای فکر تامیم نباشیم متوجه این موضوع هستیم که اعتماد به نفس را نمی توان به این شکل که در هر شرایطی بگوییم اعتماد به نفسم پایین است یا بالاست در نظر نمی گیریم زیرا به صورت کلی است شاید شخصی بگوید خوب من در محل کارم اعتماد به نفس دارم اما در روابط اعتماد به نفس ندارم و شاید عکس این موضوع صادق باشد.

اعتماد به نفس را می توانیم به صورت زیر بیان کنیم تا به صورت دسته بندی باشد و راحتتر بتوانیم روی آن کار کنیم و بهتر است به این صورت بیان شود:

من زمانی که می خواهم (کار… را می خواهم انجام دهم) اعتماد به نفس ندارم.

من زمانی که می خواهم (در جمع صحبت کنم) اعتماد به نفس ندارم.

✅چه کسانی اعتماد به نفس ندارند؟ یا از کجا بفهمیم اعتماد به نفس دارم؟

تا اینجای کار در رابطه با موضوع اعتماد به نفس صحبت کردم و می خواهم برای پاسخ به این سوال بگویم بهترین راه برای اینکه اعتماد به نفس خود را بسنجید می توانید از تست اعتماد به نفسی که روی وبسایت برای شما قرار داده ایم استفاده کنید.

✅چه کسانی اعتماد به نفس بالایی دارند یا می توان این سوال را به این شکل هم بیان نمود آیا اعتماد به نفس بالا هم وجود دارد؟

در گذشته گفتم کسی اعتماد به نفس دارد هم از نظر ذهنی می گوید می توانم کاری را انجام دهم و تلاش می کند تا مهارتی را یاد بگیرد باز اگر شخصی باشد که از نظر ذهنی فقط بگوید من می توانم و در عمل نتواند آن کار را انجام دهد مشخص می شود که اعتماد به نفس کاذب دارد.

✅چه ورزشی اعتماد به نفس را بالا میبرد؟

می گویند ورزش و اختلالات روانشناسی مانند جن و بسم الله هستند یعنی اگر شخصی را می بینید که ورزش می کند محال است افسرده شود یا اعتماد به نفس پایینی داشته باشد به دلیل اینکه ورزش های هوازی باعث تولید آندروفین در بدن می شود که خود این هرمون شادی آور است در اینترنت می توانید جستجو کنید ورزش های هوازی و آن ورزشی که خوشتان می آید را انتخاب کنید.

✅چطور اعتماد به نفس را بالا ببریم؟

می توانید با کامل کردن فرم زیر ۱ ساعت ویدیو آموزشی به ارزش ۱۰۰ هزار تومان دریافت کنید که در این جلسه در گروه تحقیقاتی حیدری تمرینهایی را برای شما طراحی کرده ایم.

برای دریافت 1 ساعت ویدیو آموزشی اعتماد به نفس اطلاعات خود را وارد نمایید

✅چند راه افزایش اعتماد به نفس

پنج گام برای تقویت اعتماد به نفس:

🔴 گام اول: به کلمه اعتماد به نفس فکر کنید

هر لحظه در طول روز که فرصت یافتید به کلمه اعتماد به نفس فکر کنید، چنین تفکری در طولانی مدت باعث می شود کم کم این ویژگی مثبت را در خود ببینیم. هیچ چیز به اندازه تکرار و تلقین عبارتهای تاکیدی موثر نمی تواند ضمیر ناخودآگاه ما را تحیت تاثیر قرار دهد و ما را به این باور برساند که من می توانم، پس بیایید مرتب تکرار کنیم: من می توانم … من می توانم …

فکر کردن و تکرار کردن موارد مثبت باعث ایجاد یک آرامش در وجودمان می شود که این آرامش همان طور که قبلا هم گفتیم یکی از معانی واقعی اعتماد به نفس است.

🔴 گام دوم: برای خود و نفستان ارزش قائل شوید

حتما تا به حال این مصرع را زیاد شنیده اید:

از کجا آمدهام، آمدنم بهر چه بود؟ … آیا به معنی آن فکر کرده اید؟

ما انسان ها خلیفه الله در کره خاکی هستیم.

خداوند منان وقتی ما را آفرید از روح بی کران خود در وجود ما دمید و نزد فرشتگان بزرگ خو، ما را خلیفه ی خود بر روی کره ی زمین خواند. فکر کردن و پذیرفتن چنین جمله ای باعث می شود ما به ارزش وجودی خود پی ببریم و خود را دوست بداریم، هیچ گاه خود را دست کم نگیرید و این را بدانید و در خود پرورش دهید که ما از هیچ کس کمتر نیستید.

🔴 گام سوم:شجاعت داشته باشید

بزرگی می گوید:

شجاع باش، حتی اگر قبلا شجای نیستی به آن تظاهر کن، هیچ کس تفاوتش را نخواهد فهمید.

حتی تظاهر به شجاعت و ادامه دادن این حالت نیز باعث می شود که شما در نهایت در رفتارتان شجاعت را خلق کنید. با این کار نقطه مقابل شجاعت ترس است و ترس در وجود شما کم رنگ و کم رنگ تر می شود و به قدم های شما در پیش رفتن به سمت جلو یاری می رساند و این حس اعتماد به نفس را که شما می توانید و نمی ترسید، در وجودتان تقویت می کند.

🔴 گام چهارم: نشاط و شادابی را در خود حفظ کنید

روحیه شاد، شما را از افکار منفی دور کرده و مثبت نگر می کند. چنین روحیه ای باعث می شود همیشه تواناییهای خود را در برابر ناتواناییها پر رنگ ببینید و از موفقیت های خود لذت ببید و از آن انرژی مثبت دریافت کنید، هر چند آن موفقیت کوچک باشد. با داشتن چنین روحیه ای آرامش و اعتماد به نفس را در وجود خود و دیگران تقویت می کنید.

🔴 گام پنجم: ظرفیت خود را بالا ببرید

ظرفیت خود را در برابر تمامی مسادل بالا ببرید تا در برابر کوچکترین اتفاق عکس العمل منفی نشان ندهید. رفتارتان را بی عیب و نقص ندانید و همیشه مایل یاشید ضعف ها و اشتباهاتتان را بشناسید.

این امر باعث می شود در برابر گفته های دیگران انتقاد پذیر باشید و باتفکر مثبت و دقت آنها را بپذیرید و در جهت رفع آن ها اقدام کنید.

✅دعا برای اعتماد به نفس

اگر می خواهید دعایی داشته باشید که بتواند به شما هر روز کمک کند تا بتوانید زندگی راحتتری داشته باشید پیشنهاد می کنم از دعای زیر استفاده کنید:

” خدایا به من آرامشی عطا کن که آنچه را نمی توانم تغییر دهم بپذیرم، جرئت داشته باشم آنچه را می توانم تغییردهم، تغییر دهم و آن قدر درایت داشته باشم که فرق این دو را بفهمم. “

✅چند جمله برای اعتماد به نفس

عظمت واقعی در این است که بر نفس خود مسلط باشید. (دانیل دفو)

اعتماد به نفس، یعنی ایمان به توانایی های ذاتی و استعدادهای فطری خویش و … شاید بزرگترین راز اعتماد به نفس این است که چون ما مشابه خداوند آفریده شده ایم. (آنتونی رابینز)

کسی که بر اعتماد به نفس متکی است، به تعریف کسی احتیاج ندارد. (گوستاو لوبون)

دنیا به حرف کسی گوش می دهد که دارای اراده و اعتماد به نفس قوی است. (گالیله)

اعتماد به نفس داشتن نه تنها یک فضیلت بزرگ است، بلکه به نظر می رسد که همه فضایل از آن نشات می گیرند. (آدام اسمیت)

پادزهر تردید و هراس، شجاعت و اعتماد به نفس است. (برایان تریسی)

کسی که دارای عزم راسخ است و به خود اطمینان دارد، جهان را مطابق میل خود عوض می کند. (گوته)

با داشتن اعتماد به نفس قوی، مالک همه چیز هستید. (تاگور)

زیبایی روح زمانی می درخشد، که مرد بد بیاری هایش را با متانت و خونسردی تحمل می کند، نه به این دلیل که آنها را احساس نمی کند، بلکه به این خاطر که اعتماد به نفس دارد. (ارسطو)

لغت غیر ممکن را از قاموس ها باید محو کرد. (ناپلئون بناپارت)

✅معرفی چند کتاب اعتماد به نفس (عزت نفس)

کتاب روان شناسی عزت نفس ناتانیل براندن

۱- کتاب اول روانشناسی عزت نفس

محتوای کتاب روانشناسی عزت نفس
کتاب روانشناسی عزت نفس هفده فصل دارد که در قالب سه بخش ساماندهی شده‌اند.

ناتانیل براندن – که از پیشگامان بحث عزت نفس و از مروّجان آن نیز هست – این تقسیم‌بندی سه‌بخشی را بسیار هوشمندانه انجام داده است.

او ابتدا در بخش اول کتاب، به معرفی مفهوم عزت نفس و نمایش بیرونی عزت نفس می‌پردازد. به عبارت دیگر، به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد که عزت نفس چیست و کسی که عزت نفس بالا (یا پایین) دارد، این عزت نفس بالا یا کمبود عزت نفس را چگونه و به چه شکلی در رفتار خود بروز می‌دهد.

بخش دوم کتاب روانشناسی عزت نفس، به شش ستون عزت نفس می‌پردازد. شش ستونی که براندن آن‌ها را منابع درونی عزت نفس می‌نامد:

 • زندگی آگاهانه
 • خودپذیری
 • مسئولیت در قبال خود
 • ابراز وجود
 • زندگی هدفمند
 • یکپارچگی


منظور براندن از درونی بودن این است که هر شش ستون (یا شش منبع) کاملاً در اختیار شما هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند در آن‌ها دخل و تصرف کند. اگر آگاهانه زندگی نمی‌کنیم، اگر مسئولیت‌پذیر نیستیم، اگر در مهارت ابراز وجود ضعیف هستیم، این‌ها همه از درون ما سرچشمه می‌گیرند و باید خودمان برایشان کاری بکنیم

نمی‌توانیم از فرد دیگری بخواهیم زندگی ما را هدفمند کند یا خودپذیری را در ما افزایش دهد.

براندن در بخش سوم کتاب خود، به نقش عوامل بیرونی می‌پردازد. عواملی مثل مدرسه، خانواده، فرهنگ و محیط کار، که می‌توانند در پرورش عزت نفس ما (یا تضعیف آن) نقش ایفا کنند.

بخش سوم را در تعارض با بخش دوم ببینیم.

در واقع براندن توضیح می‌دهد که بخشی از عزت نفس امروز ما (پایین یا بالا، ضعیف یا قوی) در اثر شرایط محیطی و یادگیری ما از محیط شکل گرفته است. اما از سوی دیگر، اگر امروز قصد کرده‌ایم عزت نفس خود را افزایش دهیم، دیگر نمی‌توانیم به سراغ خانواده و مدرسه و محیط کار برویم و بگوییم: «عزت نفس من به خاطر کارهای شما پایین است. بیایید و خودتان کمک کنید تا عزت نفسم افزایش پیدا کند.»

همه‌ی شش ستون اصلی عزت نفس، در اختیار ما هستند و اگر تا به امروز، آن‌ها را جدی نگرفته‌ایم و به آن‌ها نپرداخته‌ایم، از این به بعد می‌توانیم برای تقویت و پرورش آن‌ها وقت بگذاریم.

۲- کتاب دوم رهایی از کمرویی

این کتابی نه‌چندان پرحجم است که علی‌الخصوص روی مبحث کم‌رویی تمرکز دارد. در این کتاب با ۱۰ تکنیک و راهکار برای مقابله با کم‌رویی و راحت شدن از شر آن آشنا می‌شوید.

✅✅ نتیجه گیری

در انتها نتیجه ای که می توان گرفت این است که افراد با اعتماد به نفس این گونه رفتار می کنند:

 • خود را درک می کنند.
 • خود را دوست دارند.
 • خواسته های خود را می شناسند و از اینکه برای خودشان اهداف جدیدی طرح ریزی کنند، نمی ترسند.
 • مثبت می اندیشند.
 • ماهرانه رفتار می کنند و می دانند در هر موقعیت چه رفتاری مناسب تر است.
 • صادق و بی ریا هستند.
 • دیگران را به داشتن اعتماد به نفس تشویق می کنند.
 • آنها انسانهایی آرام و راحتند، چرا که احساس نمی کنند هر لحظه باید رفتار و وجود خود را به دیگران اثبات کنند.

اینگونه افراد الگوی بسیار مناسبی برای شما هستند تا شما با مراودتی که با ایشان دارید بتوانید قدم در راه حفظ اعتماد به نفس خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *