۵ + ۱ مرحله برای درخواست کردن هر چیزی و دریافت آن

می خواهم در رابطه با موضوع بسیار مهمی صحبت کنم که از زمانی که صبح چشم به جهان می گشایم تا زمانی که به بستر برای استراحت می رویم به آن نیاز داریم و آن هم چیزی نیست جز درخواست کردن.

بسیار زیبا گفت نظامی در این ابیات خود:

به بی برگی سخن را راست کردم          نه او داد و نه من درخواست کردم

در این بخش کاملا مشخص است که منظور از شاعر این است من که در خواست نکردم و او هم به من چیزی نداد.

بساز آنجا چنان قصری که باید                ز مادرخواست کن مزدی که شاید.

یه قصر زیبا بساز و مزدت هم مشخص کن و بگو چقدر می خواهی (اشاره داره به افرادی که کاری رو انجام میدن اما خجالتشون میگیره که حقشون رو بگیرن).

مهمترین بخش کمک گرفتن از دیگران این است که ما اگر شنونده باشیم بسیار راحتتر می توانیم با آن کنار بیاییم اما مشکل زمانی است که خودمان می خواهیم در خواستی از جمله درخواستهای زیر را بیان کنیم:

 • در خواست آشنایی
 • درخواست قرض گرفتن پول
 • درخواست اضافه حقوق
 • درخواست ترفیع
 • درخواست لغو امتحان از استاد
 • در خواست ….

اینجاست که ترس، اضطراب، خجالت، شرم، کم رویی و همه اینها دست به دست هم می دهند تا شرایط را برای شما بسیار سخت می کند. بله مشکل از آنجایی شروع میشود که دل و جرئت در خواست کردن را ندارند و بعد از این که جرئت داشتن برای بیان نمی دانند چطور دیگران را تابع درخواست خود نمایند.

درخواست کردن، اولین قدم برای بیان خواسته هایمان است. حتی خداوند نیز به ما گفته است که هر چه می خواهیم از او درخواست کنیم و در این زمینه محدودیتی برای خود قائل نشوی ایجاد می کند.

افرادی را دیده ایم که با منطق درخواست می کنند و قبول می شود اما این راز چیست؟

در گروه تحقیقاتی حیدری می خواهیم این رازها را با هم بررسی کنیم.

مراحل درخواست کردن مؤدبانه به صورت زیر است:

 1. گفتن نام طرف مقابل(با این روش توجه جلب می شود)
 2. می تونم ازتون خواهش کنم محبت کنید+ بیان خواسته به صورت واضح (هدف شما از این درخواست چیست؟ به چه چیزی نیاز دارید؟ پول، ترفیع، لغو امتحان، آشنایی و …)
 3. گفتن دلیل (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 4. ارائه ی ضمانت و اطمینان بخشی (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 5. دادن انتخاب + تشکر + وقت (بسته به شرایط و در مواقع لازم)
 6. اگر موافق است،از او بپرسیم: گام بعدی چیه؟( بسته به شرایط و در مواقع لازم)

متن درخواست مودبانه از مراحل بالا مثالی را برای شما عنوان می کنم:

رامین می تونم ازتون خواهش کنم محبت کنید مبلغ ۵۰ میلیون به من قرض بدهید برای اینکه محلت چکم فرا رسیده و باید تا فردا آن را پرداخت کنم البته می توانم به شما چک ۲۰ روز بعد را بدهم تا در آن زمان مبلغ را به شما برگردانم. شما می توانید تا ۲ ساعت دیگه به من بله یا نه رو بگید یا می خواید خودم با شما تماس می گیرم ممنون میشم بتونی کمکم کنی.

حالا به راحتی با این ۶ مرحله می تونید هر درخواستی که نیاز دارید رو بسازید و با تمرین به راحتی اون رو بدون استرسی بیان کنید و البته باید در نظر داشته باشید که اگر هم نه شنیدید این نه رو شخصی سازی نکنید چون افراد زیادی رو دیدم که از من می پرسن خوب ما درخواست کردیم و نه شنیدیم خوب احتمالا انسان ارزشمندی نیستیم اما نگاهمون رو تغییر می دیم چون اگه اون شخص نتونسته قبول کنه و به ما نه گفته این نشان دهنده این موضوع هست که همونطور که ما حق انتخاب برای درخواست کردن رو به خودمون دادیم شخص مقابل هم حق داره قبول کنه یا رد کنه و نه بگه به ما که در تمرینی که براتون طراحی کردم می تونید این بخش از درخواست کردن رو در خودتون پرورش بدید به همین دلیل اسم این مقاله رو قرار دادم هنر درخواست کردن.

برگرفته از دوره عزت نفس ( دوره اعتماد به نفس )

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

رشت، چهارراه پورسینا، ساختمان سینا، طبقه 2، واحد 4


سبد خرید