5 بخش اصلی زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

4.2، تعداد رای: 5

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

چه چیزهایی باعث می‌شود که از زندگی خوشحال و راضی باشید؟ آیا بخش اصلی زندگی شما مثل کار و پول، تفریح، معنویات، سلامتی، روابط می تواند بر رضایت شما تاثیر داشته باشد؟

شاید کسب و کار باعث شده روابط شما تحت تاثیر قرار بگیرد یا عدم سلامتی، شما را از لذت تفریح کردن و لذت بردن از سرگرمی های مورد علاقه باز داشته است؟

در هر صورت، وقتی تعادل را در زندگی از دست می‌دهیم، نشانه آن است که باید دوباره به اولویت‌هایمان نگاه کنیم و راهی جامع برای زندگی پیدا کنیم. راهی که سلامت روحی و جسمی، شغل و امور مالی، روابط و سلامت معنوی ما را در نظر می گیرد.

در این مقاله روش جدیدی برای زندگی، لذت بردن و موفقیت خواهید آموخت.

جنبه های مختلف زندگی را بشناسید

5 بخش اصلی زندگی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا تعادل را به زندگی، کار و پول،سلامتی، روابط و معنویات خود وارد کنید.

بخش اصلی زندگی

من هر یک از این 5 بخش اصلی زندگی را به صورت تک تک برایتان توضیح می دهم. اما ابتدا از شما می خواهم چند دقیقه وقت صرف کنید و لیست 101 کار قبل از مرگ را مطالعه کنید تا به راحتی ایده هایی برای تک تک این بخش ها را داشته باشید.

5 بخش اصلی زندگی

در ابتدای کارم با مشکلاتی مواجه شدم، زیرا به خودم فشار زیادی می آوردم – تا جایی که ذهن و بدنم می خواستند به من بگویند استراحت کنم!

وقتی سلامت جسمی و روحی ام در معرض خطر قرار گرفتند، انرژی و انگیزه ام برای انجام کار کاهش پیدا کرد. این موضوع باعث شد اعتماد به نفس، بهره وری و خلاقیت من هم پایین بیاید.

اما همه اینها خبر بدی نبود. من استراحت کردن را به عنوان یک زنگ خطر دیدم. متوجه شدم که افراط در هر چیزی زندگی را نامتعادل می کند، زمانی زندگی شاد، سالم و موفق برای ما ممکن است که همه جنبه های زندگی ما در هارمونی و تعادل باشند.

این موضوع باعث شد من پنج جنبه زندگی را پیدا کنم – جنبه هایی که برای عملکرد طبیعی و بهینه باید متعادل و ارضا شوند.

در ادامه درباره هر یک از 5 بخش اصلی زندگی توضیح می دهم، همچنین راهنمایی ها و ترفندهایی را برای بهبود هر بخش – از جمله چگونگی استفاده از مهارت های کلیدی که آن ها را “آسانسورهای زندگی” می نامم – به شما ارائه می کنم.

1- اولین بخش اصلی زندگی سلامتی

فکر کنید که انگیزه و انرژی فراوانی دارید و می توانید به صورت پیوسته به اهداف و آرزوهای خود برسید.

سلامتی می تواند به دست آید اگر بازه های زمانی کوتاه اما منظم را برای تقویت و حفظ سلامت جسمانی اختصاص دهید.

می توانید با اعمال تغییرات ساده در روش زندگی، مانند بهبود تغذیه، ورزش بیشتر و مدیتیشن، این کار را انجام دهید.

این فعالیت ها می توانند منجر به نتایج عالی در سلامت جسمی و روانی شما شوند. و مهم تر از همه، بهبود سلامت شما همچنین باعث می شود که در تمام جنبه های زندگی خود موفق باشید.

آسانسور زندگی: نشاط خود را افزایش دهید. با خوردن، ورزش و خواب مناسب، می توانید سطح انرژی خود را در حالت بالاتر نگه دارید.

2- معنویات

بخش اصلی زندگی معنوی برای من که فردی منطقی هستم، اما باز فکر نمی کنم که همه تصمیمات و اعمال باید بر اساس واقعیت ها و اعداد باشند. گاهی اوقات باید از شهود و قلب پیروی کنیم.

چه باور داشته باشید که نیرویی بزرگتر از ما وجود دارد یا نه، تمرینات معنوی مانند مدیتیشن، تنفس و مطالعه می توانند به ما کمک کنند تا به جهانی فراتر از منطق دست یابیم.

همچنین شایان ذکر است که تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به نیروی بالاتر اعتقاد دارند، نسبت به کسانی که چنین باوری ندارند، از زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری برخوردار هستند.[2]

آسانسور زندگی: ارتباط آگاهانه را تجربه کنید. به این معنی که می‌توانید با نیرویی بالاتر همسو شوید.

3- تفریح

وقتی در طول روز زود خسته می شوید یا استرس را تجربه می کنید اخطار می دهد بخش اصلی زندگی تفریح و استراحت را دست کم گرفته ایم و یا آن را دور انداخته ایم.

برای اینکه انرژی و آرامش بیشتری به زندگی خودتان وارد کنید می توانید به هر شکلی تفریح کنید و به خودتان آرامش و راحتی را هدیه بدهید.

آسانسور زندگی: تفریح کن تا آرامش و انرژی بیشری داشته باشی. تفریحات مطالعه، نقاشی، ورزش، استخر، دیدن فیلم، گوش دادن به موسیقی، بازی، گردش، خرید و غیره. هر کس بسته به سلیقه و علاقه خود می‌تواند نوع تفریح مناسب برای خود را انتخاب کند.

4- کسب و کار و پول بخش اصلی زندگی دیگری

برای بسیاری از ما، شغل یکی از اولویت های اصلی است. و البته منطقی است، چون ما به طور میانگین حدود 1800 ساعت در سال کار می کنیم. کار همچنین منبع اصلی درآمد بیشتر ما است.

این قطعاً خوب است که روی پیشرفت شغلی خود تمرکز کنید. این به شما هدفی برای رسیدن می دهد و با تحقیقاتی همخوانی دارد که نشان می دهد تلاش برای دستیابی به اهداف باعث افزایش خوشحالی افراد می شود. [1]

شاید شنیده باشید که پول خوب نیست یا ثروتمندان آدمهای خوبی نیستند یا پول ریشه همه بدی هاست. اما می دانیم این درست نیست. نقل قول از کتاب های دینی این است که “عشق به پول ریشه همه بدی هاست

طبیعی و عادی است که بخواهید پول کافی برای تأمین نیازهای خود و خانواده خود داشته باشید – مانند خانه، ماشین و تعطیلات.

با این حال، به جای اینکه روی پول متمرکز شوید، روی ارائه خدمات یا محصول به جامعه تمرکز کنید. اگر چیزی باشد که مردم به آن نیاز دارند و می‌خواهند، پس باید بتوانید برای آن درآمد مناسبی داشته باشید و از پاداش‌ها لذت ببرید.

آسانسور زندگی: در این بخش اصلی زندگی خودتان را ثروتمند بدانید. با این صفت در زندگی، اعتماد به نفس لازم برای دستیابی به درآمد بالا را خواهید داشت. همچنین اعتماد به نفس خرج کردن پول برای نیازها و لذت‌ها را خواهید داشت.

5- روابط

وقتی روابط خوب و سالمی با دوستان، خانواده و همکاران دارید، پایه های مورد نیاز برای موفقیت و خوشبختی در زندگی خود را هم فراهم می کنید.

بخش اصلی زندگی در روابط مثبت به قدری اهمیت دارد که من پیشنهاد می کنم زمانی که با افراد منفی سپری می کنید را کاهش دهید و زمانی که با افراد خلاق، پرشور و حامی می گذرانید را افزایش دهید. با این کار، خود را با موفقیت همسو خواهید ساخت.

البته، پیشنهاد نمی کنم که به طور کامل از هیچ دوست منفی یا اعضای خانواده جدا شوید – اما قطعاً با محدود کردن زمانی که با آنها هستید به نفع خودتان عمل خواهید کرد.

آسانسور زندگی: یاد بگیرید چگونه بر احساسات خود مسلط شوید. این به شما کمک می کند تقریباً با همه کنار بیایید. همچنین به این معنی است که تحت تأثیر شرایط بد زندگی قرار نگیرید.

زندگی جدیدی در انتظار شماست

چند سال پیش فهمیدم که تعادل بین این 5 بخش اصلی زندگی کلید یک زندگی شاد و موفق است و بخش بزرگی از رسیدن به این تعادل، ایجاد عادت های خوب در زندگی روزانه است.

کلیدهای یک زندگی کامل و جامع را با اضافه کردن مغذی جات به برنامه غذایی، ورزش روزانه، مدیتیشن، مطالعه، نوشتن، تفکر روزانه و تعیین اهداف در دست دارید.

فقط باید شروع به ایجاد تعادل بین 5 بخش اصلی زندگی کنید. می توانید با پیاده سازی آسانسورهای زندگی پیشنهاد شده در هر بخش این کار را انجام دهید. مهمتر از همه، بفهمید که در واقع برای هر یک از این جنبه های زندگی چه می خواهید. برای آنها هدف تعریف کنید تا مسیر زندگی خود را پیدا کنید.

منبع تحقیقات:

[1] هدف پیشرفت و شادی

[2] رابطه دین و شادی

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

2 نظر در “5 بخش اصلی زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

  1. مهدی ابارشی گفت:

    راهنمایی های خیلی خوب و عالی داشتن
    از آقای مهرداد حیدری سپاسگزارم

    1. سلام مهدی عزیز
      خواهش می کنم موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی