با این 8 نکته روی خودتان تمرکز داشته باشید

5، تعداد رای: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آیا می دانید چگونه باید روی خودتان تمرکز داشته باشید؟ آیا در حین مدیتیشن صبحگاهی روی خودتان تمرکز می کنید؟ قبل از خواب، وقتی در حال به خواب رفتن چطور؟

اگر می‌خواهیم به اهدافمان برسیم، باید بیشتر از این کارها را انجام دهیم. نیاز به پایدار و مصمم بودن هست. باید خودمان را مهم بدانیم و بتوانیم به دیگران نه بگوییم. باید بدانیم که چه می‌خواهیم و چه چیزهایی مانع ما هستند.

در سطح بالا، روی خودتان تمرکز به معنای توجه است: واقعاً چه می خواهید؟ چه چیزی بین شما و اهدافتان هست که اجازه نمی دهد به آن برسید؟

روی خودتان تمرکز داشته باشید، خودخواهی نیست

مثل هر انسان دیگری شما هم خواسته هایی دارید و می توانید به آن برسید. ممکن است این سوال را بپرسید که چطور روی خودتان تمرکز کنید. البته نباید این گفته را با خودخوای خودتان اشتباه بگیرید. بلکه فقط به این معنی است که شما خودتان باشید و تلاش کنید برای به دست آوردن آرزوهایی که دارید.

اگر هدف شما این است که والدین فوق العاده ای باشید. برای این کار نمی توانید 24 ساعته خانه بمانید و از فرزندان خودتان مراقبت کنید. گاهی اوقات مجبور می شوید خرابکاری هایی که کرده اند را هم درست کنید، اما با نداشتن شغل ثابت یا درآمدی هم می توانید از آنها حمایت کنید. اگر مراقب سلامتی خودتان نباشید، نمی توانید به آنها یاد بدهید که چطور از سلامتی خودشان مراقبت کنند.

قبل از اینکه به دیگران نشان دهید که بهترین چیزی که نیاز دارند چیست، باید اولویت های خودتان را مشخص کنید و یاد بگیرید که به خودتان بگویید: “روی خودتان تمرکز کنید که بسیار با اهمیت است” و احتمال دارد که هدف شما دستخوش تغییر شود، اما این مسئله ای نیست که فقط به دیگران توجه کنید و خودتان را فراموش کنید، و روی خودتان تمرکز کردن را از دست بدهید.

چگونه روی خودتان تمرکز داشته باشید؟ تا به آنچه می خواهید برسید

دستیابی به اهداف باید یک تلاش مادام العمر باشد. به همین دلیل شروع همین امروز بسیار با اهمیت است. اگر می‌پرسید «چگونه روی خودتان تمرکز کنید»، از این استراتژی‌ها استفاده کنید تا اهدافتان را دنبال کنید و زندگی‌تان را در بهترین مسیر ممکن هدایت کنید.

1. رویاهای خود را بیان کنید

تفکر سنتی موفقیت این است که تحصیلات دانشگاهی داشته باش، شغلی پیدا کن، و درآمدت را افزایش بده و مرحله بعد شغل خودت را راه اندازی کن. این نوع فکر برای بسیاری جذاب است ولی امکان دارد برای شما مناسب نباشد. بهترین کار این است که از خودتان بپرسید: زندگی دلخواه من چه شکلی است؟

چشم انداز داشتن به خودتان بستگی دارد، نیازی هم نیست که تمام جزئیات را بدانید، اما باید خط اصلی حرکت را مشخص کنید، تا روی خودتان تمرکز کنید.

اگر از تاریخ و نوشتن لذت می برید. مراحلی کلیدی چشم انداز زندگی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای یک تیک تاریخ نگار دولتی کار کنید
 • یک نویسنده مستقل باشید
 • یک رمان تخیلی تاریخی بنویسید
 • برنده جایزه بوکر ادبیات داستانی شوید
 • به یک نویسنده مدرن تبدیل شوید

آرزو «درست» یا «نادرست» وجود ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد یک چیز است: اینکه شما مایلید به آن برسید.

2. تمرین را جزئی از زندگی خود کنید

رالف والدو امرسون می‌گوید: “کاری که باید انجام شود را انجام دهید بعدش می بینید قدرت گرفته اید.” هر “کاری” که برای رسیدن به اهداف نیاز است.

هر جور که شده، کارت را انجام بده. نوشتن مهارتی است که باید کسب کنی. خانواده های محکم با نبود والدین شکل نمی گیرند.

خبر خوب این است که لازم نیست امروز همه این کارها را انجام دهید تا احساس خوبی در مورد اهدافتان داشته باشید. برای اینکه روی خودتان تمرکز کنید کافیست، اهداف خود را به قطعات کوچک و قابل کنترل تقسیم کنید.

اگر از خواندن یک کتاب تخصصی می‌ترسید، با 10 صفحه روزانه شروع کنید. در طول یک ماه، 300 صفحه می‌خوانید – معادل یک کتاب کامل. چه حسی دارد که در یک ماه مهارت نویسندگی آزاد را یاد بگیرید؟

گام‌های کوچک جمع می‌شوند، بنابراین هر روز یک یا دو قدم بردارید و بیشتر از آنچه فکر می‌کردید به سمت اهدافتان پیشرفت خواهید کرد.

3. با چیزی که حواس شما را پرت می‌کنند، روبرو شوید

شاید فکر کنید که برای اینکه روی خودتان تمرکز کنید باید از هر چیزی که حواستان را پرت کند، دوری کنید. اما این راه حل درازمدت نیست. باید یاد بگیرید که چگونه با آن‌ها کنار بیایید.

اگر از هر چالشی دوری کنید، چطور می‌توانید رشد کنید؟ اگر واقعاً می‌خواهید تمرکزتان را قوی کنید، باید به چیزهایی که شما را تکان می دهد، روی آورید.

منظورت اینه که می‌خوای یک مقام دولتی بشی. برای رسیدن به این هدف، باید اقداماتی را بکنی که ممکنه برات ترسناک باشن، مثل:

 • صحبت در جمع
 • نه گفتن به مردم
 • حملات شخصی را مدیریت کردن
 • کار با افرادی که با آنها مخالف هستید

به یاد داشته باشید، زمانی که به چالش کشیده می شوید، بیشتر رشد می کنید. روی خودتان تمرکز کردن به معنای قرار دادن خود در شرایط سخت و چالش بر انگیز است.

4. به شهود خود اعتماد کنید

روی خودتان تمرکز کنید یک فرمول ثابت نیست. برای پیدا کردن راه خودتان، باید به شهود خود گوش دهید.

وقتی به شهود خود اعتماد می‌کنید، می‌توانید یک رابطه ناسالم را از دور بشناسید. مالکوم گلدول نویسنده مشهور می‌گوید که شما می‌توانید در پنج دقیقه با 70 درصد دقت، شخصیت افراد را بفهمید. [1]

چطور ممکن است؟ چون تجربه‌های قبلیت اثر بزرگی دارن. شهود یعنی از تجربه‌ات برای فهمیدن چیزهای پنهان در یک موقعیت استفاده کنی. برای اینکه روی خودتان تمرکز کنید، باید به حس ششمت اعتماد کنی.

اما شهود هم ممکنه اشتباه کنه. نذار بخاطر شهودت چیزی رو که جلوی چشمته از دست بدی. برای مثال:

 • شهود شما به شدت تحت تاثیر تعصبات شماست. اگر فردی را جذاب می‌دانید، ممکن است بیشتر به ویژگی‌های بد او نگاه کنید.
 • اگر روحیه بدی دارید، ممکن است بیش از حد بدبین باشید. زمانی که احساس بهتری کردید، دوباره به وضعیت نگاه کنید.
 • شنیده ها پایه خوبی برای شهود نیست. در مورد آنچه دیگران به شما می گویند زیاد دقت نکنید.

نکته اصلی این است که از احساسات درونی خود آگاه باشید، اما به آنها اجازه ندهید که مسیر اصلی را مشخص کنند.

5. ذهنت را باز کن

تمرکز بر خودت یعنی تک بعدی فکر نکردن. اگر می‌خوای به هدفت برسی، باید چیزهای جدید رو تجربه کنی که بهت کمک کنن بیشتر پیشرفت کنی.

گاهی وقتا، چیزهای تازه رو از سر کنجکاوی امتحان کن. اشکالی نداره که دوست نداشته باشی. مهم اینه که از این کار درباره خودت چیزی یاد بگیری.

مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

 • زیپ لاین را تست کنید
 • یک زبان خارجی یاد بگیرید
 • موهای خود را رنگ کنید
 • به کشور دیگری سفر کنید
 • به جای اینکه مشکلاتت رو به کسی بسپاری، خودت حلشون کن
 • برنامه روزانه‌ات رو عوض کن

با تجربه کردن چیزهای جدید، مهارت‌هات رو تقویت می‌کنی و به خودت نزدیک‌تر می‌شی. این دوتا برای رسیدن به هدفت خیلی حائز اهمیتن.

6. سلامتی را در اولویت قرار دهید

برای اینکه روی خودتان تمرکز کنید، چه کار بهتر از اینکه به سلامتیت اهمیت بدی؟ وقتی حالت خوب باشه، کارای بیشتری رو می‌تونی انجام بدی تا خودت رو رشد بدی.

شما می‌تونی با پیروی از “حرفای مادرت” سلامتیت رو حفظ کنی. یعنی:

 • حداقل 7-8 ساعت در شب استراحت کنید.
 • حداقل سه بار در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.
 • مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید.
 • روز به روز زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی صرف کنید.
 • 10 دقیقه در روز مدیتیشن کنید.
 • از مواد مخدر و الکل خودداری کنید.
 • اغلب اوقات استراحت کنید.
 • درخواست کمک در زمانی که نیاز دارید.

اگر سخته برات عادت‌های سالم مثل ورزش رو حفظ کنی، سعی کن براشون جذابیت ایجاد کنی. مثلاً من وقتی با دوستام می‌رم بیرون، از دوچرخه استفاده می‌کنم.

7. یک پروژه شخصی شروع کنید

پروژه‌های شخصی به شما کمک می‌کنند که خلاقیت‌تان را به کار بگیرید و یاد بگیرید چطور روی خودتان تمرکز کنید و به هدف‌تان برسید وقتی که خودتان مسئول هستید.

پروژه های شخصی به شما یاد می دهند که به کارتان علاقه مند شوید. نکته کلیدی این است که پروژه هایی را انتخاب کنید که با اهداف زندگی شما همسو باشد. برای مثال:

 • اگر می خواهید یک راننده حرفه ای شوید: راننده اسنپ در یک شهر بزرگ باشید.
 • اگر می خواهید دامپزشک شوید: برای کمک به حیوانات داوطلب شوید.
 • اگر می خواهید یک نوازنده مشهور شوید: به یک گروه موسیقی محلی بپیوندید.

اگرچه کسب درآمد اضافی از طریق یک اجرای موزیک خوب است، اما این نباید هدف شما باشد. اگر چنین است، به دنبال شغل دیگری باشید. نکته پروژه های شخصی برای خودکاوی است.

با این حال، پروژه‌های شخصی می‌تونن بهت کمک کنن که شغل اصلیت رو بهتر انجام بدی. وقتی تو یک پروژه شخصی فعال باشی، به کارفرمایان آیندت نشون می‌دی که حاضری بیشتر تلاش کنی. برعکس بعضی از شغل‌های روتین، این پروژه‌ها بهت فرصت می‌دن که نمونه‌کاری از علاقه‌های واقعیت داشته باشی.

8. فکر کردن به آینده

وقتی پیر شدی چطور زندگی می کنی؟ در نظر گرفتن چشم انداز پایان مسیر می تواند به شما کمک کند نقاط کور برنامه های خود را ببینید.

برای مثال، ممکن است رویای شما باشد که در ده ها کشور مختلف زندگی کنید. با این حال، اگر به آن دست یابید، آیا ناراحت نمی شوید که چرا یک جایی برای زندگی انتخاب نکرده اید؟ اگر می خواهید پدر و یا مادر باشید می توانید هر دو کار را با هم انجام دهید و در عین حال فرزندانتان را هم درست تربیت کنید؟

کار اصلی شما این است که چگونه از خودتان سوالات سختی می‌پرسید. برای اینکه روی خودتان تمرکز کنید از خودتان بپرسید که آیا برای رسیدن به هدف‌های زندگی‌تان باید چیزی را که دوست دارید یا برایش ارزش قائل هستید را فدا کنید.

نتیجه گیری

چه چیزی را می‌خواهید به عنوان یادبود از شما در این دنیا باقی بماند؟ آیا آماده‌اید برای رسیدن به آن تلاش کنید و پیامدهای آن را تحمل کنید؟ امروز چه کاری کرده‌اید که یک قدم به سمت هدف‌های زندگی‌تان برداشته باشید و چگونه روی خودتان متمرکز شده‌اید؟

منابع

[1] آیا مالکوم گلدول درست می‌گفت؟ آیا می توانید به شهود خود اعتماد کنید؟

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی