با این 7 ابزار قدرتمند، شکست رو به فرصت تبدیل کن!

5، تعداد رای: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

برای اینکه شکست رو به فرصت تبدیل کنی راه هایی وجود دارد، خیلی وقت‌ها توی زندگی کارهایی رو انجام میدیم که فکر می‌کنیم باید انجامشون بدیم، نه کارهایی که واقعا دوست داریم انجام بدیم و وقتمون رو باهاشون بگذرونیم. واقعیت اینه که طرز فکر ما در مورد یه زندگی موفق تحت تاثیر عوامل بیرونی مثل خانواد‌ه، دوست‌ها و محیط اطراف شکل گرفته.

اول از همه، قبل از اینکه تلاش کنی به هدفت برسی، باید مطمئن باشی هدف‌هایی که تعیین می‌کنی با دیدگاهت از یه زندگی موفق همخوانی داره. اینکه دقیقا بدونی دوست داری چطور وققت رو بگذرونی، کلید داشتن یه زندگی ایده‌آله.

حالا که می‌دونی برای چی تلاش می‌کنی، وقتشه که روی هدف‌هات کار کنی. طبیعیه که تو مسیر رسیدن به هدف‌ها با مشکلاتی روبرو بشی. زندگی همیشه طبق برنامه پیش نمی‌ره و شرایط بیرونی باعث عقب افتادن می‌شن.

وقتی با مشکل روبرو میشی، یه انتخاب داری. می‌تونی بذاری این مشکل جلوی پیشرفتت رو بگیره یا ازش به عنوان انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر استفاده کنی. مسئله اینه که تو این momentos (لحظه‌ها) احساسات معمولا مغلوبت می‌کنن و باعث می‌شن دنبال‌کنندگان موفقیت، دست از تلاش برای رسیدن به هدف‌هاشون بردارن.

پس سوال اینه که چطور بعد از عقب افتادن، میشه به هدف رسید؟ اگه می‌خوای دوباره بلند شی و به هدف‌هات برسی، به انگیزه نیاز داری. انگیزه، سوخت ماشین رسیدن به هدف‌هاته.

تو ادامه، راه‌هایی رو یاد می‌گیریم که بعد از عقب افتادن، انگیزه رسیدن به هدف رو پیدا کنیم.

1. شکست رو به فرصت تبدیل کن با سکوت تکنولوژی و مدیتیشن چشم انداز

گاهی اوقات، هجوم اطلاعات و دسترسی به اینترنت و تکنولوژی می‌تواند ما را سر شلوغ کند. در زمان‌های شکست و عقب‌گرد، احساسات به شدت برانگیخته می‌شوند و زنگ‌های مداوم تلفن همراه به این ناامیدی اضافه می‌کنند که به شما اجازه نمی دهند شکست رو به فرصت تبدیل کنی.

وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به این سر و صداها سکوت دهید. تمام وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید و لحظه‌ای به خودتان فرصت تنفس بدهید. از این سکوت برای جمع‌آوری افکارتان و پردازش آنچه باید در ادامه اتفاق بیفتد استفاده کنید.

از این زمان سکوت برای بازگشت به تصویر ذهنی خود از آنچه می‌خواهید به دست آورید استفاده کنید. به این فکر کنید که زندگی بعد از رسیدن به آن هدف‌ها چگونه خواهد بود. تصویری در ذهن خود بسازید و اجازه دهید این رویا، صدای خشم و ناامیدی را خاموش کند. شما به دلیلی برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنید – “چرا”ی شما باید در مرکز توجه قرار داشته باشد. تا بتوانید راحت شکست رو به فرصت تبدیل کنی.

2- احساساتت رو ببین و با کسی که بهش اعتماد داری صحبت کن

احساساتت رو بیرون بریز و با کسی که بهش اعتماد داری حرف بزن اینکه تمام عصبانیت و ناراحتیت رو تو خودت نگه داری، آخرش منجر به یه انفجار میشه. اینکه بخوای با شرایط سخت روبرو شی، کار طبیعی‌ای نیست، اما یکی از کلیدهای موفقیت همینه. یکی از بهترین کارهایی که می‌تونی بکنی اینه که احساساتت رو صادقانه بررسی کنی. همه احساسات و عواطف تو مهم هستن. چیزی که حس می‌کنی نباید نادیده گرفته بشه و نباید بذاری تو ذهنت بمونه و بزرگ‌تر بشه.

تو این لحظات که عقب افتادی، یه کم آروم باش و سعی کن تصور کنی به هدفت رسیدی. این یک تکنیک برای اینکه شکست رو به فرصت تبدیل کنی هستش. بعد از اون، وقتشه که اون احساسات رو بیرون بریزی. به ته قضیه برس که چی اذیتت می‌کنه و با خودت صادق باش که مشکل چیه.

پیدا کردن کسی که باهاش حرف بزنی خیلی کمک می‌کنه. چه خانواده باشه، چه دوست‌ها یا یه گروه همفکری که ازت حمایت می‌کنن، حرف زدن در مورد این موضوع بهت کمک می‌کنه دوباره سر پا بشی. احساساتت رو بیرون بریز و دنبال حمایت باش، این کلید بلند شدن دوباره بعد از عقب افتادنه.

3- دقایق اول صبح رو به خودت اختصاص بده تا شکست رو به فرصت تبدیل کنی

بهترین راه برای اینکه بفهمی چطور با مشکلات کنار بیای، اینه که روی خودت کار کنی. یه راه عالی برای اینکه بهترین خودت باشی اینه که هر روز صبح رو وقف خودت کنی. اولویت دادن به خودت بهت اجازه میده تا از خودت مراقبت کنی و همین مراقبت، باعث میشه با مشکلات راحت‌تر کنار بیای.

وقتی تمرکزت رو روی چیزایی بذاری که بهت کمک می‌کنن، حواست از ناامیدی شکست‌ها پرت میشه، و این خودش یه راه شکست رو به فرصت تبدیل کردن هست. وقتی خودت رو اولویت قرار بدی، به هدف‌های بیشتری می‌رسی. یادت باشه، نمی‌تونی چیزی رو که نداری به بقیه بدی. اولویت دادن به خودت بهت انرژی‌ای که لازمه تا روی هدف‌هات کار کنی رو میده.

از سکوت صبح استفاده کن تا کتاب‌های الهام‌بخش بخونی، ویدیوهای آموزشی ببینی، پادکست‌هایی گوش بدی که بهت کمک می‌کنن چیزای جدید یاد بگیری، حتی می‌تونی از ورزش کردن برای کم کردن ناامیدی استفاده کنی. از اول صبح رو برای خودت وقت بذار تا قدرت ذهنی‌ای که برای کنار اومدن با مشکلات لازمه رو به دست بیاری. چیزی که متوجه می‌شی اینه که با اولویت دادن به خودت هر روز، به سمت هدف‌هات پیشرفت قابل توجهی می‌کنی.

4- روی عادت‌های سالم برای بهتر کردن خودت تمرکز کن

عادت‌هات کلید پیشرفت مداوم هستن. و این کلید شکست رو به فرصت تبدیل کردن هم هست. ساختن یه مجموعه از عادت‌های سالم، همون چیزیه که بهت کمک می‌کنه یه ذهنیت قوی برای غلبه بر مشکلات داشته باشی. شروع هر روز با کار کردن روی خودت، راهیه که باهاش عادت‌های سالمی رو بسازي که باعث قوی‌تر شدن خودت می‌شن.

اینکه خودت رو در اولویت قرار بدی یعنی اینکه تمرکز زیادی روی عادت‌هایی بذاری که ذهنت رو تقویت می‌کنن. به خاطر اینکه عادت‌هات رو برای قوی‌تر شدن خودت برنامه‌ریزی کردی، می‌تونی با احساسات و هیجانات ناامیدکننده‌ای که از عقب افتادن‌ها میان، مقابله کنی.

عادت‌هایی رو بساز که قوی‌ترت می‌کنن، اونوقت سوختی رو به دست میاری که برای غلبه بر مشکلات و پیدا کردن انگیزه برای ادامه دادن روی هدف‌هات نیاز داری.

تو زندگی‌ات به بخش‌های مهمی که می‌خوای تغییرشون بدی نگاه کن. راجع به هدف‌هات برای هر کدوم از این بخش‌ها فکر کن و ببین برای رسیدن بهشون به چی نیاز داری. بدون که با قوی‌تر کردن هر کدوم از این بخش‌ها، ابزارهای لازم برای مقابله با اثرات هر مشکلی رو به دست میاری.

5- شکست رو به فرصت تبدیل کن با پیدا کردن منابع الهام بخش برای رسیدن به هدف

بعد از یه عقب افتادن، یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن انگیزه رسیدن به هدف، و شکست رو به فرصت تبدیل کردن استفاده از منابع الهام بخشه. خبر خوب اینه که تو عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و دسترسی زیادی به انواع محتوا داریم. می‌تونی ویدیو نگاه کنی، پادکست گوش بدی یا مطالبی رو بخونی که انگیزه‌ت رو بالا ببرن و بهت یاد بدن چطور به هدف‌هات برسی. دسترسی به این محتوا می‌تونه بعد از یه مشکل، باعث موفقیت یا شکست بشه.

یکی از عادت‌های سالمی که می‌تونی داشته باشی، اینه که همیشه دنبال منابع الهام بخش باشی. آدم‌های موفقی هستن که می‌تونیم ازشون یاد بگیریم و الگو قرارشون بدیم. بعد از یه عقب افتادن، لازمه که دوباره به سراغ این منابع الهام بخش بری.

از زمانی که هر روز برای بهبود خودت اختصاص می‌دی، استفاده کن و منابع الهام بخش جدید پیدا کن و از نمونه‌های موفق الگو بگیر. چون باعث میشه شکست رو به فرصت تبدیل کنی. هر چی بیشتر عادت کنی که محتواهای الهام بخش و انگیزه دهنده رو دنبال کنی، تو زمان‌های سخت هم می‌تونی راحت‌تر از این منبع نیرو بگیری.

مهم اینه که مطمئن باشی محتوا از کساییه که دارن زندگی واقعیشون رو زندگی می‌کنن. دنبال هرچیزی که ظاهرش قشنگه نباش، هدفت اینه که نمونه‌های اصیل از رهبری رو پیدا کنی. بذار تصورات دروغین از موفقیت گول‌ت نزنن، چون اینا هم می‌تونن باعث عقب افتادنت بشن. ذهنت رو با محتواهای الهام بخش و انگیزه دهنده از آدم‌های اصیل پر کن.

6- از عقب افتادن به عنوان سوخت برای تلاش بیشتر استفاده کن

به اهداف با یه حس شدید برای رسیدن به خواسته‌های بیشتر تو زندگی می‌رسی. بعضی‌ها فکر می‌کنن عقب افتادن یعنی تموم شدن راه رسیدن به هدف، اما تو می‌تونی ازش به عنوان انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر استفاده کنی. و این شکست رو به فرصت تبدیل کنی.

انگیزه می‌تونه هر شکلی که بخوای داشته باشه. تجربه کردن یه عقب افتادن می‌تونه فوق‌العاده انگیزه بخش باشه و سوختی باشه که برای بلند شدن و قوی‌تر شدن بهش نیاز داری. یه نکته رو باید بفهمی، تو تصمیم می‌گیری بعدش چی بشه. درسته که همیشه نمی‌تونی شرایط رو کنترل کنی، اما می‌تونی واکنش خودت رو به اون شرایط کنترل کنی.

هدف، تلاش مداومه. به اهداف با تلاش زیاد و به صورت مرحله به مرحله تو یه بازه زمانی مشخص می‌رسی. عقب افتادن یعنی یه چیزی تو مسیرت نیاز به اصلاح داره. بهشون به عنوان درس‌هایی نگاه کن که انگیزه‌ت رو برای ادامه دادن بالا نگه می‌داره.

7- قدم به قدم به سمت هدف حرکت کن در شکست رو به فرصت تبدیل کن

وقتی می‌خوایم به هدف‌هامون برسیم، معمولا به کل مسیر نگاه می‌کنیم. به مقصد نهایی و هزار قدمی که باید برداریم فکر می‌کنیم. دیدن کل مسیر می‌تونه دلسردکننده باشه. و شکست رو به فرصت تبدیل نکنیم.

انگیزه رسیدن به هدف از دیدن پیشرفت به وجود میاد. با برداشتن هر قدم، چند تا موفقیت کوچیک رو تجربه می‌کنی. شاید فکر کنیم رسیدن به مقصد نهاییه که می‌خوایم، اما در حقیقت این پیشرفته که بیشتر از همه بهمون انگیزه می‌ده.

هدف‌هات رو به تیکه‌های کوچیک و قابل انجام تقسیم کن. یه بازه زمانی مشخص و یه برنامه برای رسیدن به هر کدوم از این تیکه‌ها تعیین کن. وقتی شروع می‌کنی به رسیدن به بخش‌های کوچیک‌تر هدف‌هات، با دیدن پیشرفت، انگیزه بیشتری برای ادامه دادن پیدا می‌کنی.

حرف آخر چطور میشه شکست رو به فرصت تبدیل کرد؟

تجربه کردن یه عقب افتادن، قرار نیست به معنی تموم شدن مسیر رسیدن به هدف باشه. زندگی به شکل‌های مختلفی بهمون درس می‌ده، فقط کافیه که گوش کنیم. تا بتونیم شکست رو به فرصت تبدیل کنیم. عقب افتادن یعنی فرصتی برای ارزیابی دوباره‌ی کاری که می‌کنی و اینکه ببینی یه راه حل کارآمدتر وجود داره یا نه.

باید از عقب افتادن به عنوان انگیزه استفاده کنی تا شکست رو به فرصت تبدیل کنی و منابع الهام بخش خودت رو داشته باشی. ما آدم هستیم و پر از احساساتی که معمولا بیشتر از حد نیاز کنترل‌مون رو به دست می‌گیرن. الان وقت اینه که با یه دید دیگه به عقب افتادن نگاه کنیم.

تو همه چیزهایی که برای انگیزه داشتن تو مسیر رسیدن به هدف‌هات نیاز داری رو در اختیار داری. انگیزه رسیدن به هدف از کسی میاد که به رشد خودش متعهد باشه و به طور مداوم روی خودش کار کنه. الان وقتش هست که به هدف‌هات برسی و زندگی‌ای رو بسازی که آزادی، موفقیت و خوشبختی واقعی رو به همراه داره. تا شکست رو به فرصت تبدیل کنی.

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی