4 دلیل که چرا هدف گذاری مهم است؟

5، تعداد رای: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

 

چرا هدف گذاری مهم است؟ هدف گذاری یک مفهوم است که در دنیای امروز بسیار محبوب و مورد توجه است. سخنرانان انگیزشی، کتاب های خودیاری و داستان های موفقیت از این مفهوم برای تشویق افراد به رسیدن به آرزوهایشان استفاده می‌کنند. تعیین اهداف یک روش است که به ما کمک می‌کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود پیشرفت کنیم.

با این حال، در حالی که ما اغلب در مورد اهمیت هدف گذاری می شنویم. اما ممکن است بپرسیم که آیا این فقط یک عبارت رایج است یا ارزش واقعی دارد. آیا برای دستیابی به آنچه در زندگی می‌خواهیم، داشتن هدف ضروری است؟

در این مقاله، به این سوال که چرا هدف گذاری مهم است؟ خواهیم پرداخت. ما همچنین به چند نمونه از نحوه استفاده از هدف گذاری برای دستیابی به نتایج بزرگ در زمینه های مختلف زندگی نگاه می کنیم.

هدف گذاری چیست؟

برای درک سوال چرا هدف گذاری مهم است؟ ابتدا باید بدانید که هدف و مقصد چیست.

هدف یک آرزوی بلندمدت است که شما می‌خواهید به آن برسید. مقصد، زیرمجموعه‌هایی از هدف هستند. و قدم‌هایی هستند که شما برای رسیدن به هدفتان بر می دارید.

تعیین هدف یک فرآیند هدفگذاری است که شما یا سازمانتان برای رسیدن به آن هدف انجام می‌دهید. و شامل انتخاب کردن کارهایی که می خواهید انجام دهید و برنامه هایی برای انجام است.

“هدف‌های شما نقشه‌ای هستند که شما را هدایت می‌کنند و به شما می‌گویند که چه چیزهایی در زندگی شما قابل دستیابی است.” – لس براون، سخنران انگیزشی و سیاستمدار آمریکایی

تعیین هدف معمولاً مستلزم تقسیم یک هدف بزرگتر به اهداف کوچکتر و قابل مدیریت تر و تشریح مراحل مورد نیاز برای دستیابی به هر یک از آنها است. همچنین شامل مشخص کردن ضرب‌الاجل‌ها و ایجاد شاخص‌هایی برای ارزیابی پیشرفت به سمت هدف است.

چون تعیین هدف نیازمند داشتن بینش واضحی از آنچه می‌خواهید به دست بیاورید و اولویت‌هایتان است، به شما احساس هدفمندی و جهت‌گیری می‌دهد که می‌تواند منبعی قدرتمند برای حفظ تمرکز شما بر روی آنچه برایتان مهم است باشد.

علاوه بر این، تعیین هدف می‌تواند برای بهتر شدن در زمینه‌های مختلف زندگی مثل عملکرد تحصیلی، پیشرفت شغلی و رشد شخصی کاربرد داشته باشد. این یک چارچوب ارائه می‌دهد که افراد می‌توانند با استفاده از آن تلاش‌ها و منابع خود را برای رسیدن به هدف‌های خود مدیریت کنند.

چرا هدف گذاری مهم است؟

برای پاسخ به سوال، که چرا هدف گذاری مهم است؟ باید ببینیم که هدف گذاری چه تأثیراتی بر دستاورد ما دارد.

چهار تأثیر هدفگذاری عبارتند از: [1]

 • انتخاب – تعیین اهداف باعث می‌شود که شما بر روی فعالیت‌هایی که به هدفتان مربوط هستند تمرکز کنید و از فعالیت‌هایی که بی‌ربط هستند دوری کنید. شما برای کارهایتان اولویت انتخاب می کنید و بر روی کارهایی که به احتمال زیاد به شما در رسیدن به هدفتان یاری می‌رسانند، تمرکز می‌کنید.
 • تلاش – هدف‌ها می‌توانند شما را ترغیب کنند که بیشتر از حد معمول کار کنید. این افزایش تلاش ممکن است به دلیل خواستن و به نتیجه مورد نظر رسیدن و همچنین ارزشی که به دستیابی به آن هدف می‌دهید، باشد.
 • پایداری – اهداف همچنین می‌توانند شما را برای ادامه دادن کار در برابر مشکلات تشویق کنند. وقتی با مانع‌ها، شکست‌ها یا چالش‌ها مواجه می‌شوید، داشتن یک هدف مشخص در ذهن می‌تواند به شما انگیزه دهد.
 • شناخت – تعیین هدف، افراد را وادار می‌کند تا بیشتر در مورد رفتار، عادات، و اقداماتی که برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم هستند، بیندیشند. و می‌تواند منجر به تغییرات رفتاری شود، مانند ایجاد عادات یا روش‌های جدیدی که به رسیدن به هدف کمک می‌کنند.

با توجه به این چهار نتیجه، بیایید دقیقتر به سوال چرا هدف گذاری مهم است؟ بپردازیم و به مزایای هدف گذاری برای دستیابی به نتایج مطلوب بپردازیم.

1. افزایش احتمال موفقیت

تعیین اهداف باعث می‌شود که بر روی کارهایی که به هدفتان نزدیک‌تر می‌شوید تمرکز کنید و از کارهایی که از هدفتان دورتر می‌شوید دوری کنید. شما در عملکرد خود انتخابگر می‌شوید و بر روی کارهایی که برایتان مهم‌تر هستند، زمان و انرژی صرف می‌کنید. و این کمک می‌کند تا زمان و منابع خود را بهینه استفاده کنید و احتمال رسیدن به هدف خود را بالا ببرید.

به عنوان مثال، اگر یک فرد بخواهد وزن کم کند، ممکن است بر روی تغذیه سالم و فعالیت بدنی تمرکز کند و از کارهایی که می‌توانند پیشرفت او را متوقف کنند، مانند مصرف غذاهای چرب یا بی‌حرکتی، پرهیز کند.

2. افزایش انگیزه و کارایی

وقتی هدفی برای خودمان مشخص می‌کنیم، به خودمان قول می‌دهیم که در یک زمان معین به نتایج مورد نظر برسیم. این قول می‌تواند ما را تحریک کند تا اقدام کنیم و خود را مسئول پیشرفتمان به سمت هدفمان بدانیم. ما بیشتر به رفتارهایی که با هدفمان همخوانی دارند، علاقه‌مند می‌شویم و از رفتارهایی که با نتیجه مطلوب ما سازگار نیستند، دوری می‌کنیم. که می‌تواند باعث افزایش کارایی و موفقیت شود. در واقع، بر اساس تحقیقات انجام شده، زمانی که افراد به دستیابی به هدف‌های خاصی متعهد باشند، کارایی بهتری دارند.[2]

به عنوان مثال، اگر هدف کسی دویدن ماراتن باشد، ممکن است در تمرینات، بیشتر تلاش کند تا زمانی که هدف خاصی نداشته باشد.

3. افزایش قدرت سازگاری

تعیین اهداف باعث می‌شود که افراد احساس هدفمندی و جهت‌گیری داشته باشند و بتوانند در برابر مشکلات استقامت و استمرار داشته باشند.

اگر بدانیم چه می‌خواهیم، می‌توانیم یک برنامه برای انجام آن داشته باشیم، موانع احتمالی را پیش‌بینی کنیم و راه‌حل‌هایی برای رفع آنها پیدا کنیم. همچنین ممکن است منابع و حمایت‌هایی را که برای رسیدن به هدف‌هایمان لازم داریم، مانند مشورت با مربیان یا همکاری با دیگرانی که هدف‌های مشابهی دارند، جستجو کرده و از آنها بهره بگیریم.

شکست‌ها و موانع زمانی فرصت‌هایی برای رشد و یادگیری می‌شوند که به جای ایجاد دلسردی یا ناامیدی، به ما درک واضحی از آنچه می‌خواهیم به دست بیاوریم می‌دهند.

4. ایجاد رشد و توسعه

تعیین اهداف یعنی برای خودتان یک نقشه راه طراحی کنید که اقدامات عملی داشته باشد. همانطور که برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش می‌کنید، ممکن است نگاه و دانش جدیدی به دست آورید که می‌تواند منجر به رشد و توسعه شخصی شود.

اگر کسی هدف خود را برای یک مسابقه دومیدانی 10 هزار نفری در شش ماه تعیین کند، ممکن است با دویدن چند کیلومتر در یک زمان شروع کند. ممکن است متوجه شوند که در حین پیشرفت می توانند بیش از آنچه قبلاً فکر می کردند بدوند و خود را برای دویدن بیشتر تحت فشار قرار دهند.

علاوه بر این، تعیین اهداف افراد را وادار می‌کند تا در مورد نقاط قوت و ضعف خود بیندیشند، زمینه‌های بهبود را تشخیص دهند و برای پیشرفت خود اقدام کنند. این فرآیند خودبازبینی و خودساختگی برای رشد و توسعه شخصی ضروری است زیرا به افراد این امکان را می‌دهد تا همیشه سعی کنند تا نسخه بهتری از خود بسازند.

چگونه به طور موثر اهداف تعیین کنیم

اگر می‌خواهید از فواید هدف گذاری بهره ببرید، باید هدف‌های خود را به شیوه‌ای درست و موثر تعریف کنید.

1. یک هدف هوشمندتر انتخاب کنید

شاید با مفهوم هدف SMART آشنا باشید که برای تعیین هدف استفاده می‌شود. اما من به شما پیشنهاد می‌کنم که از یک هدف هوشمندتر استفاده کنید.

یک هدف هوشمندتر نه تنها شامل شرایط یک هدف SMART (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دست‌یابی، منطقی، زمان‌بندی شده) است، بلکه به شما کمک می‌کند تا بفهمید که واقعاً چه می‌خواهید و دلیل آن چیست، تا انگیزه‌تان را حفظ کنید.

برای این کار، می‌توانید از روش 5 چرا استفاده کنید و خودتان را به چالش بکشید. این روش به شما می‌گوید که پنج بار از خود بپرسید که “چرا؟”. هر بار که یک پاسخ می‌دهید، به این فکر می‌کنید که چرا اصلاً هدف گذاری کرده‌اید.

 

چرا هدف گذاری مهم است

فرض کنید هدف اصلی شما «ترفیع گرفتن» است.

 • چرا می خواهید ترفیع بگیرید؟ “زیرا من می‌خواهم نقش بزرگ‌تری در محل کار داشته باشم.”
 • چرا داشتن نقش بزرگ‌تر در محل کار برای شما مهم است؟ “زیرا من می‌خواهم احساس کنم که به شرکت ارزش افزوده می‌دهم و در مورد تصمیمات مهم قدرت بیشتری دارم.”
 • چرا ارزش افزوده دادن به شرکت و داشتن قدرت بیشتر در مورد تصمیمات مهم برای شما اهمیت دارد؟ “زیرا می‌خواهم احساس کنم که در حرفه‌ام رشد می‌کنم و به موفقیت شرکت کمک می‌کنم.”
 • چرا رشد در حرفه خود و کمک به موفقیت شرکت برای شما مهم است؟ “زیرا من می‌خواهم در کارم احساس خوشحالی کنم و به ثبات مالی برای خود و خانواده ام دست یابم.”
 • چرا احساس خوشحالی در کار و دستیابی به ثبات مالی برای شما مهم است؟ “زیرا به من امکان می دهد زندگی آسوده و امنی داشته باشم و همچنین نیازهای خانواده ام را برآورده کنم. ”

آیا می‌توانید تفاوت بین خواسته اولیه و هدف واقعی را در انتها ببینید؟ هدف نهایی «زندگی آسوده و امن و همچنین برآوردن نیازهای خانواده ام» نسبت به «ترفیع گرفتن» انگیزه قوی‌تری برای پشتکار در زمان سخت خواهد بود.

و حالا، هدف SMART تر این است:

من می‌خواهم در سال آینده با پذیرش مسئولیت بیشتر و مشارکت معنادار در موفقیت شرکت ارتقاء بیابم تا به ثبات مالی برای خود و خانواده‌ام دست یابم و در کارم احساس خوشحالی کنم.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه اهداف بلندمدت برای رسیدن به موفقیت بزرگ‌تر تعیین کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم چطور با اهداف بلند مدت چیزهای بزرگ به دست آوریم؟ را بخوانید.

2. هدف خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید

هدف گذاری به صورت موثر نیاز به تقسیم هدف به اهداف کوتاه مدت دارد که مراحل راحت تر و کنترل پذیر تری هستند. این کار به شما کمک می کند تا انگیزه خود را حفظ کنید و از احساس گیجی جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، برای هدف ترفیع گرفتن، می‌توانیم آن را به مراحل زیر تقسیم کنیم:

 • با رئیس خود صحبت کنید تا در مورد فرصت های مسئولیت برای 3 ماه آینده بحث کنید.
 • در طول 6 ماه آینده حداقل یک مسئولیت اضافی را با موفقیت انجام دهید.
 • در طول 6 ماه آینده در یک دوره یا کنفرانس توسعه حرفه ای شرکت کنید تا مهارت هایی را ارتقا دهید که به شما امکان می دهد نقش مهمی در موفقیت شرکت داشته باشید.
 • یک پروژه ای را که تأثیر مثبت قابل سنجش بر موفقیت شرکت در 9 ماه آینده دارد، شناسایی و با موفقیت پیاده سازی کنید.
 • هر هفته از رئیس و همکاران خود بازخورد بگیرید تا مطمئن شوید که در مسئولیت‌های جدیدتان عملکرد خوبی دارید یا از انتظارات بیشتری برخوردار هستید.
 • در طول 12 ماه آینده یک ارزیابی عملکرد را با موفقیت انجام دهید که نشان دهد برای ترفیع گرفتن آماده هستید.

اگر هدف خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید، می توانید روی هر قسمت به تنهایی تمرکز کنید. این کار به شما کمک می کند تا با هر پیشرفتی که می کنید، انگیزه خود را بالا نگه دارید.

تقسیم اهداف همچنین می تواند به شما در شناسایی موانع یا چالش هایی که ممکن است در این راه با آن روبرو شوید کمک کند. به شما امکان می دهد از قبل برنامه ریزی کنید و استراتژی هایی را برای غلبه بر این موانع طراحی کنید و به شما امکان می دهد در مسیر اصلی بمانید و به هدف خود برسید.

3. یک برنامه عملی تهیه کنید

وقتی هدف را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید، باید یک برنامه دقیق داشته باشید که مراحلی را که برای دستیابی به هدف خود طی می کنید مشخص کنید. اینجا چگونگی انجام این کار را می‌بینید:

 • برای هر قسمت زمانبندی کنید: هر قسمت در برنامه شما باید زمان خاص خود را داشته باشد. این کمک می کند تا در مسیر خود بمانید و به سوی هدف خود حرکت کنید.
 • منابع یا پشتیبانی لازم را شناسایی کنید: این می‌تواند شامل آموزش، ابزار، یا کمک از همکاران یا مربیان باشد.
 • برنامه خود را به طور منظم بررسی و اصلاح کنید: می‌تواند به شما در شناسایی موانع یا چالش‌هایی که ممکن است نیاز به تغییر در روش داشته باشد، کمک کند و اطمینان حاصل کند که در مسیر صحیح قرار دارید و رشد می‌کنید.

داشتن یک برنامه عملی می تواند به شما کمک کند تا هنگامی که برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید متمرکز و انگیزه بیشتری داشته باشید.

4. پیشرفت خود را ببینید

ردیابی پیشرفت به شما این امکان را می دهد که ببینید چقدر از هدف خود دور یا نزدیک هستید. این می تواند بسیار انگیزه بخش باشد، به ویژه زمانی که در راه با مشکلات یا شکست روبرو می شوید.

علاوه بر این، با پیگیری پیشرفت خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که در مسیر رسیدن به اهداف خود هستید. این می تواند به شما کمک کند تا مناطقی را که ممکن است عقب مانده یا پیشرفت کافی نداشته باشید مشخص کنید و سپس می توانید رویکرد خود را بر این اساس تنظیم کنید.

بسته به نوع هدف شما، روش های مختلفی برای ردیابی پیشرفت شما وجود دارد. برای مثال، می توانید پیشرفت خود را با یک جدول یا برنامه ردیابی هدف بررسی کنید. نکته کلیدی این است که روشی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد و به آن پایبند باشید.

چگونه به اهداف خود برسید

ابتدا باید به این توجه کنیم که چرا هدف گذاری مهم است و بعد هدف گذاری فقط نیمی از داستان است، بقیه آن به این بستگی دارد که شما چگونه به آن اهداف عمل کنید و به سوی آنها حرکت کنید. برای رسیدن به اهداف خود، باید به برنامه خود پایبند باشید و اقدامات مداوم انجام دهید.

 

نتیجه گیری

برگردیم به خلاصه مطالب و جواب به این سوال که چرا هدف گذاری مهم است؟ هدفگذاری برای رشد شخصی و حرفه ای ضروری است زیرا به ما امکان می دهد اولویت های خود را مشخص کنیم، تلاش های خود را متمرکز کنیم و به سمت زندگی که می خواهیم به دست آوریم در حرکت باشیم.

تعیین یک هدف هوشمندتر به ما امکان می دهد هدف خاصی داشته باشیم، بنابراین می دانیم چگونه به آن برسیم. چه برای ثبات مالی، پیشرفت شغلی، یا بهبود سلامت و روابط خود، تعیین اهداف اولین قدم برای تحقق رویاهای شماست.

تعیین یک هدف SMARTتر به ما دلیل معینی می دهد، بنابراین ما می دانیم که زمان ناامیدی چرا باید ادامه دهیم. چه برای ثبات مالی، پیشرفت شغلی، یا بهبود سلامت و روابط خود، تعیین اهداف اولین قدم برای تحقق رویاهای شماست.

بنابراین، دیگر منتظر نباشید؛ از همین امروز به تعیین اهداف بپردازید هیچ وقت برای شروع دیر نیست.

اگر وقت کافی ندارید خلاصه را مطالعه کنید:

 • چرا هدف گذاری مهم است؟
 • هدف گذاری یعنی تعیین نقاط مورد نظر برای رسیدن به آنها توسط یک فرد یا سازمان. این کار شامل انتخاب کارهایی است که باید انجام داد و راه هایی برای انجام آنها. هدف گذاری به ما کمک می کند که هدف و جهت خود را بشناسیم و انگیزه لازم برای تمرکز بر روی آنچه برای ما مهم است را داشته باشیم.
 • تعیین هدف معمولاً مستلزم تقسیم یک هدف بزرگتر به اهداف کوچکتر و قابل مدیریت تر و تشریح مراحل مورد نیاز برای دستیابی به هر یک از آنها است.
 • از آنجایی که تعیین اهداف مستلزم داشتن درک روشنی از آنچه می‌خواهید به دست آورید، پس اولویت بندی آن‌ها نیاز است، که می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای حفظ تمرکز برای رسیدن به اهداف است.
 • از تعیین اهداف می توان برای بهبود جنبه های مختلف زندگی مانند عملکرد تحصیلی، پیشرفت شغلی و رشد شخصی استفاده کرد.
 • تنظیم هدف می تواند به 4 روش بر نتایج تأثیر بگذارد: انتخاب، تلاش، پشتکار و شناخت.
 • این نتایج منجر به مزایایی از جمله شانس بیشتر موفقیت، بهبود انگیزه و عملکرد، ایجاد انعطاف پذیری می شود.
 • برای تعیین اهداف موثر، ابتدا باید هدف هوشمندتری تعیین کنید. سپس، اهداف خود را به نقاط کوچکتر تقسیم کنید و یک برنامه عملی ایجاد کنید. در نهایت، پیشرفت خود را مورد بررسی قرار دهید.

منابع

[1] انجمن روانشناسی آمریکا: مطالعه انگیزه کار در قرن بیستم.

[2] روانشناس آمریکایی: ساختن یک نظریه عملی مفید در مورد هدف گذاری و انگیزه وظیفه

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی