برای زندگی کامل باید این 26 هدف را داشته باشید

5، تعداد رای: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

زندگی معنادار چه ویژگی هایی دارد؟ این سوال را می توان در اینترنت جستجو کنید و پاسخ های متنوعی برایش بیابید. برخی از پاسخ های رایج عبارتند از: شاد بودن در طول زندگی، بهره بردن از استعدادهای خود، یافتن ماموریت، ارتقاء روابط  و غیره. اما این پاسخ ها کافی نیستند و باید بیشتر تحقیق کرد تا معنای زندگی را کشف کنیم.

اینها همه پیشنهادات خوبی هستند، ولی کافی نیستند. اگر می خواهیم زندگی خوشحالی داشته باشیم، نیاز به بیش از یک جواب داریم. ما باید یک لیست از اهداف قوی و مشخص برای زندگی معنادار بسازیم، و من می توانم به شما در این کار کمک کنم!

برای زندگی کامل باید این 26 هدف را داشته باشید

زندگی موفق یک آرزوی عمومی است که بسیاری از افراد در کار، خانواده و تفریحات خود به دنبال آن هستند. اما فقط گروه کوچکی از افراد می دانند که داشتن اهداف مناسب در زندگی، شما را به سوی تحقق رویای داشتن بهترین روزهای زندگی هدایت می کند.

قبل از اینکه وارد لیست اهداف شویم، می‌خواهم اشاره کنم که بیشتر آنها عادت هستند، نه اهدافی برای موفقیت.

اهداف SMART اهدافی هستند که با زمان مشخص شده اند و می توانید آنها را به اتمام برسانید.

اما اهداف عادت بدون زمان معین هستند و با تقسیم کردن اهداف بزرگتر به قسمت های کوچکتر انجام می شوند. برای مثال، اگر می خواهم در یک سال 12 کتاب بخوانم، می توانم هدف عادت خود را 30 دقیقه خواندن در هر روز یا خواندن تعداد مشخصی از صفحات در هر روز قرار دهم.

اهداف عادت همچنین می توانند به شما کمک کنند تا به سمت چیزهایی که آرزویتان است حرکت کنید . من مفهوم اهداف عادت را از مایکل هایت گرفتم و او از مثال “نزدیک شدن به خدا” استفاده می کند که کمی مبهم و در عین حال آرزویی است. [1]

با تعیین هدف عادت خواندن کتاب دینی خودتان به مدت 20 دقیقه در روز، می توانید برای نزدیک شدن به خدا تلاش کند. هیچ خط پایانی در کار نیست و هدف عادت شما را به سمت خط پایان راهنمایی نمی کند و همیشه این فرصت وجود دارد که کمی به خدا نزدیکتر شوید.

لیستی از عادات و اهدافی که در زیر بیان کرده‌ام به شما کمک می‌کند تا زندگی کامل داشته باشید. داشتن یک زندگی رضایت بخش چیزی نیست که بتوانید آن را تیک بزنید – این یک نگرش است، چیزی که باید هر روز برای آن تلاش کنید.

در زیر لیست 26 هدفی که می توانید در سال های آینده تعیین کنید، آمده است. بهتر از همه، آنها را به دسته‌هایی تقسیم کرده ام تا بتوانید با هر بخش از زندگی کامل که می‌خواهید شروع کنید:

  • هدف شماره 1-8: روی شادی بلند مدت تمرکز کنید
  • هدف شماره 9-13: تقویت روابط عمیق
  • هدف شماره 14-20: از توانایی های کامل خود استفاده کنید
  • هدف شماره 21-26: زندگی کامل با هدف

اما مطمئناً برای موفقیت واقعی در زندگی، باید بدانید که چگونه به اهداف خود پایبند باشید و آنها را محقق کنید. برای این منظور، کتاب هدفگذاری جاات به شما کمک می کند.

بیایید شیرجه بزنیم و لیست اهداف عادت را بررسی کنیم:

روی شادی بلند مدت تمرکز کنید

1. یک مجله سپاسگزاری راه اندازی کنید

اگر در مورد سپاسگزاری روزانه نشنیده اید، اساسا برای شروع هر روز سه تا پنج مورد از چیزهایی که بابتشان سپاسگذار هستید، مثل: همسرتان، سلامتی تان، فیل مورد علاقه تان و هر چیزی که هست، هر روز صبح یاداشتشان می کنید.

این تمرین قدرتمند باعث می شود که روز را با فکر مثبت شروع کنید. حتی اگر اتفاقات بدی در زندگی می افتد اما همیشه یک چیز خوب هم هست که می توانیم از آن قدردانی کنیم، این تمرین راهی است که ببینیم چه چیزهای دیگری در زندگی هست که می توانیم از آنها قدردانی کنیم.

می توانید قدردانی خود را از یک دفترچه کوچک شروع کنید، و هر روز حتما روزانه 3 تا 5 قدردانی خود را بنویسید.

2. یک هدف بلند برای خودتان انتخاب کنید

یک برنامه برای زندگی کامل به شما کمک می کند که مشخص کنید 5، 10، 25 یا حتی 50 سال آینده چکار می کنید. آیا می دانید اهداف بلند مدت شما چه چیزهایی هستند؟ می خواهید بعد از خودتان چه به یادگار بگذارید؟

اکثر افراد وقتی به پایان عمر نزدیک می شوند، از زندگی خود پشیمان هستند. می گویند ای کاش کارهای بیشتری انجام می دادم، بیشتر ریسک می کردم، بیشتر تلاش می کردم و غیره. داشتن برنامه زندگی کامل این افکار و رفتارها را تغییر می دهد و شما را به خوشبختی طولانی مدت تبدیل می کند!

3. برنامه ورزشی سالم داشته باشید

قدرت ورزش را نمی توان دست کم گرفت. نشان داده شده است که ورزش باعث افزایش شادی، سلامتی، خلق و خو، سطح انرژی و موارد دیگر می شود! همچنین ثابت شده است که ورزش استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

وقتی ورزش می کنیم، هورمون های متعددی ترشح می شود که بیشتر آنها منجر به احساس شادی و از آنجایی که ورزش منجر به سلامت طولانی مدت می شود، زمانی که پیرتر می شویم، شادتر خواهیم بود. [2]وقتی احساس خوبی داریم، خوشحالیم.

اقدام

در صورت امکان، یک لیست اهداف عادتی تنظیم کنید که اگر می توانید 3-5 بار در هفته ورزش کنید ، اما اگر نمی توانی هم 2-3 بار در هفته یک راه عالی برای شروع خواهد بود!

4. راهی برای پس دادن پیدا کنید

داوطلبی به لیست اهداف زندگی کامل من اضافه شده است زیرا نشان داده شده است که احساس رضایت و بهبود خوشبختی را به همراه دارد. در یک مقاله منتشر شده توسط Harvard Health، نویسندگان کشف کردند فردی که کار داوطلبانه انجام می دهد که نامش را دریافت حس خوشبختی می نامند را دریافت می کند. بر اساس مطالعه‌ی آن‌ها، داوطلبی منجر به سطوح خوشبختی که می توان آن را حتی با افزایش حقوقی هم تراز دانست. این یافته‌ها نشان می‌دهد که داوطلبی نه تنها به جامعه کمک می‌کند، بلکه برای خود داوطلبان نیز اثرات مثبتی دارد. [3]

داوطلبی و کمک به کسانی که از ما کم‌تر خوش‌شانس هستند، زندگی شما را به چشم اندازتان نزدیک تر می کند، داوطلبانه کار کردن باعث کم شدن به افسردگی است، احساس هدفمندی را فراهم می کند و خیلی چیزهای دیگر.

اگر به دنبال راهی برای داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش هستید، فرصت داوطلبانه‌ای را پیدا کنید که به آن علاقه دارید و یک هدف معمولی برای داوطلب شدن تا جایی که می‌توانید تعیین کنید.

5. شروع یک سرگرمی خلاقانه

باور کنید یا نه، همه ما توانایی های ذاتی داریم. یافتن راهی برای ابراز خلاقیت از طریق یک سرگرمی راهی عالی برای تمرکز بر شادی طولانی مدت است.

هنگامی که بیشتر مردم به خلاقیت فکر می کنند، به هنرهای زیبا فکر می کنند: هنر، موسیقی، نوشتن و غیره، اما خلاقیت به اشکال مختلف ظاهر می شود.

برنامه نویسان و معماران باید مشکلات خلاقانه را حل کنند. افرادی که عاشق آشپزی هستند می توانند در آشپزخانه خلاق باشند. افرادی که عاشق گیاهان و گل ها هستند، می توانند در محوطه سازی خود خلاق باشند—شما می توانید خلاقیت را در همه جا بیابید.

اقدام

خودتان را بررسی کنید و یک سرگرمی یا فعالیت پیدا کنید و راهی برای انجام آن به صورت روزانه یا حداقل هفتگی پیدا کنید.

6. زندگی در لحظه

اگر می خواهید زندگی کامل و رضایت بخشی داشته باشید، باید یاد بگیرید که در لحظه زندگی کنید.

وقتی ما اشتباهات خود را بیش از حد تجزیه و تحلیل می‌کنیم یا به طور مداوم به گذشته نگاه می‌کنیم، زندگی در لحظه را فراموش می‌کنیم. اگر هنوز به خودمان اجازه می دهیم از گذشته رنج ببریم، چگونه می توانیم لذت امروز را احساس کنیم؟

از سوی دیگر، اگر همیشه مشتاقانه منتظر آینده هستیم، فراموش می کنیم که ارزش را در زمان حال ببینیم. داشتن اهداف و تلاش برای موفقیت در آینده خوب است، اما نمی توانیم امروز را فراموش کنیم. مادر ترزا می گوید:

«دیروز رفت. فردا هنوز نیامده است. فقط امروز را داریم.»

با در نظر گرفتن این موضوع، ما باید هدفی برای زندگی کامل و آگاهانه تر در زمان حال تعیین کنیم. دفترچه سپاسگذاری شما شروع خوبی برای این کار است، اما همچنین می توانید مراقبه کنید یا در طول روز استراحت کنید تا به لحظه حال برگردید.

صبح را با کمی ذهن آگاهی با مدیتیشن صبحگاهی شروع کنید. اگر می توانید از یک یادآور استفاده کنید و روزی چند بار افکار و احساسات خود را بررسی کنید و احساسات خود را در دفترچه یادداشت بنویسید.

7. روزانه مهربان باشید

یک راه عالی برای تمرین ذهن‌آگاهی، به اشتراک گذاشتن مهربانی است. حتی زمانی که حالم بد است، سعی می کنم روزی چندین بار راهی برای مهربانی با غریبه ها پیدا کنم. این می‌تواند گپ زدن با فروشنده در خواربارفروشی، نگه داشتن درب برای کسی، یا حتی اجازه دادن به شخصی که از من سبقت بگیرد در ترافیک باشد.

همه ما روزهای بد، با عجله پر استرس و چیزهای نادیدنی را تجربه کرده ایم، و می توان با دیگران در این حال هم ارتباط برقرار کرد، اما به اشتراک گذاشتن مهربانی راهی عالی برای برقراری ارتباط با افراد است.

به اشتراک گذاشتن مهربانی به دیگران نشان می‌دهد که شما مهم هستید – که هنوز هم در دنیا افرادی هستند که به دیگران اهمیت می‌دهند. این احساس عالی است!

8. تلاش برای رشت شخصی

هیچ لیست اهدافی کامل نیست مگر اینکه به رشد شخصی اشاره شود. اگر می‌خواهید زندگی کامل و واقعاً پر از احساس رضایت داشته باشید، باید به عنوان یک فرد رشد کنید.

توصیه می‌کنم هدفی تعیین کنید که حداقل یک کتاب توسعه شخصی در ماه بخوانید. اگر طرفدار خواندن نیستید، یک کتاب صوتی را در فیدیبو یا کتاب راه امتحان کنید یا یک مربی توسعه شخصی را در YouTube پیدا کنید یا هر هفته یک پادکست گوش کنید.

یکی از پررنج‌ترین پشیمانی‌های مردم در پایان زندگی، احساس عدم دستیابی به بالاترین توانایی‌های خود است. با بررسی توسعه شخصی و تعیین اهداف، خودتان را به رشد مجبور می‌کنید و همچنین با رشد خود، روابط شما با افراد اطرافتان نیز بهبود می‌یابد.

تقویت روابط عمیق

داشتن روابط خوب به خوشبختی و انگیزه‌ی شما اضافه می‌کند. به یاد داشته باشید، روابط شما هویت شما را تعیین می‌کنند!

9. رها کردن روابط ناسالم

این ممکن است به نظر مخالف باشد، اما اگر می‌خواهید روابط عمیق و معناداری بسازید، باید ابتدا از روابط ناسالم خلاص شوید.

حفظ روابط ناسالم انرژی، زمان و خوشبختی شما را کاهش می دهد. قطع کردن ارتباط با یک دوست قدیمی هرگز آسان نیست، اما اگر می‌خواهید زندگی کامل و پر از احساس رضایت داشته باشید، باید روابط خود را بررسی کرده و روابط مهم‌تر را تقویت کنید.

هر دقیقه‌ای که برای دنبال کردن یک رابطه ناسالم صرف می‌کنید، ممکن است یکی از روابط بهترتان را به خطر بیاندازید.

هدفی تعیین کنید تا روابط خود را مرور کنید، روابط خوب را تقویت کنید و روابط ناسالم را کم‌کم کنار بگذارید. این در ابتدا ممکن است دشوار باشد، اما به مرور زمان، احساس سبکی و خوشبختی خواهید کرد.

10. با افرادی باشید که آنها را تحسین می کنید

جیم ران سخنران انگیزشی معروف می گوید:

ما میانگین پنج نفری هستیم که بیشترین زمان را با آنها می گذرانیم.

برای رشد به بالاترین توانمان، زندگی کامل و پر از احساس رضایت و دستیابی به خوشبختی و موفقیت دائمی، باید خود را با افراد موفق، مهربان و مثبت احاطه کنیم.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​نگرش ها، جهان بینی ها و طرز فکر افرادی که با آنها وقت می گذرانیم بر ما تأثیر می گذارد، بنابراین باید روابط خود را عاقلانه انتخاب کنیم.

اقدام

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که زندگی ایده آل شما چگونه به نظر می رسد و سپس روابط خود را با افرادی دنبال کنید که با آن دیدگاه مشترک هستند یا در حال حاضر با آن زندگی می کنند.

به آن‌ها اجازه دهید راهنمایی کنند و شما را به فردی تبدیل کنند که می‌خواهید باشید، و همیشه به دنبال راه‌هایی بگردید که به آن افراد نیز کمک کنید.

11. یک بار در ماه کار جدیدی را با هم انجام دهید

آیا همسر، فرد مهم یا دوست صمیمی دارید که دوست دارید به او نزدیکتر باشید؟ انجام یک کار جدید با هم یک بار در ماه یک هدف عالی برای تقویت رابطه شما است.

یکی از مهم‌ترین عواملی که در شادی طولانی‌مدت و داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش نقش دارد، ایجاد روابط عمیق و معنادار با افراد زندگی‌تان است. مطالعات 75 ساله Grant و Glueck در هاروارد نشان داده است که کلید خوشبختی و رضایت طولانی مدت روابط ما هستند: [4]

واضح‌ترین پیامی که از این مطالعه 75 ساله دریافت می‌کنیم این است: روابط خوب ما را شادتر و سالم‌تر نگه می‌دارد.

امتحان کردن چیزهای جدید یک راه عالی برای ایجاد یک تجربه مشترک هیجان انگیز است که نزدیکی را در رابطه ایجاد می کند. و اگر وقت دارید، می توانید این کار را با هر تعداد نفر که دوست دارید انجام دهید، اما اگر به اندازه من سرتان شلوغ است، ممکن است فقط با یک فرد خوش شانس این کار را انجام دهید.

بیایید امتحان کنیم! هدفی تعیین کنید که ماه آینده چیزی جدید را با کسی که دوستش دارید امتحان کنید. نصف لذت این کار در جستجوی چیز جدید برای انجام آن است.

12. گفتگوهای عمیق و  ابراز آسیب‌پذیری

بهترین و محبوب‌ترین روابط از پایه‌ای از اعتماد شکوفا می‌شوند، و یک راه عالی برای ساختن اعتماد، ابراز آسیب‌پذیری در مقابل یکدیگر است.

در زمان بعدی که شما و دوستانتان با هم جمع می‌شوید، سعی کنید در یک گفت‌وگوی عمیق شرکت کنید. بخشی از ترس‌ها، علاقه مخفی یا حتی اهداف رویا‌پردازی‌تان را فاش کنید.

ممکن است تعجب کنید که چگونه این موضوعات عمیق تر به رشد روابط شما کمک می کند. بهتر از این، ممکن است برای یکی از اهداف رویایی خود هم پیمان پیدا کنید.

13. یک شب را صرف صحبت در مورد خود نکنید

با اعتراف، این برای من سخت بود، اما تعیین هدف برای گذراندن یک شب کامل بدون صحبت در مورد خودتان، راهی عالی برای کشف بیشتر در مورد افرادی است که به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

به جای ارتباط دادن داستان‌های آن‌ها با یکی از داستان‌های خودتان، فقط سوالاتی در مورد آن‌ها و تجربیاتشان بپرسید.

در ابتدا دشوار خواهد بود، اما قول می‌دهم که با گذر زمان، راحت‌تر خواهد شد!

از توانایی های کامل خود استفاده کنید

تلاش کنید فعالیت‌های مختلفی را امتحان کنید، زیرا هرگز نمی‌دانید چه نوع استعدادی در شما پنهان شده است. ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم و خوب است تا حد امکان چیزهای زیادی را تجربه کنیم.

14. پذیرفتن شکست

از همه‌ی اهداف این لیست، پذیرفتن شکست می‌تواند یکی از سخت‌ترین‌ها کارها باشد! هیچ کس دوست ندارد شکست بخورد، اما در شکست‌ها می‌توانیم برخی از بزرگ‌ترین درس‌های زندگی کامل را یاد بگیریم. “جان مکسول” می گوید:

«گاهی شما برنده می‌شوید – گاهی هم یاد می‌گیرید.»

وقتی فکر می‌کنیم که شکست خورده‌ایم، می‌توانیم یک قدم عقب برداریم و وضعیت را ارزیابی کنیم. احتمالاً یک درس عمیقی وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید و هوشمندانه تلاش کنید.

شما تنها وقتی که تسلیم می‌شوید، واقعاً شکست می‌خورید. بنابراین، دفعه‌ی بعدی که خودتان را به خاطر یک شکست ناراحت می‌بینید، آن را پذیرفته و از آن یاد بگیرید. در ابتدا آسان نیست، اما هر چه بیشتر بر روی شکست‌های خود تأمل کنید، احساس راحت‌تری خواهید کرد و عاقل تر خواهید شد.

15. شناسایی نقاط قوت، ضعف ها و نوع شخصیت تان

آیا همه‌ی ما از سوال مصاحبه‌ی «بزرگ‌ترین ضعف شما چیست؟» خوشمان می‌آید؟ من می‌دانم که خیر!

اما در شناخت نقاط قوت، ضعف‌ها و نوع شخصیت‌تان، ارزش و حکمت زیادی وجود دارد. نمی‌توانید زندگی کامل و پر از احساس رضایت داشته باشید اگر به دنبال یک رویا هستید که برای آن آماده نیستید. اگر قد شما 160 سانت است، احتمالاً نمی‌توانید ستاره‌ی NBA شوید.

من، در زمینه‌ی موسیقی چالش‌هایی دارم – این یکی از توانایی‌های ذاتی من نیست. بنابراین، می‌دانم که نباید به دنبال موسیقی بروم. اگر می‌خواستم موسیقی را دنبال کنم، احتمالاً با یک زندگی پر از نارضایتی مواجه می‌شدم، اما من با این محدودیت در صلح هستم.

توانایی‌های ذاتی من در کمک به مردم است. به دلیلی ناشناخته، افراد اطراف من احساس راحتی می‌کنند که به من اعتماد کنند و از من راهنمایی بخواهند، بنابراین من این قدرت را پذیرفته و سعی می‌کنم به تعداد زیادی از مردم کمک کنم.

اقدام

شناختن نقاط قوت و ضعف‌های خود را به عنوان یک هدف تعیین کنید.

از تست‌هایی مانند توانمندی‌های کلیفتون ، انیاگرام یا MBTI را انجام دهید و بیابید چه چیزی شما را تحریک می‌کند. سپس می‌توانید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و به سوی یک زندگی کامل با هدف حرکت کنید.

16. کاری انجام دهید که از آن می ترسید

در اوایل سال 90 بود که، قسم خوردم که هرگز شنا نکنم، چون به شدت از آب می ترسیدم. با این حال، در سال 94، همکارم از من خواست با او به استخر بروم و شنا را امتحان کنم و دیدم دوستش دارم اما بلد نبودم!

از آن زمان، شنا برایم یکی از سرگرمی‌های جدید مورد علاقه‌ام شده است، و اگرچه نمی‌توانم به اندازه‌ی میل خودم بروم، اما همیشه از اینکه آن را یاد گرفتم، سپاس‌گزارم. حتی بهتر، اکنون به طور فعال سعی می‌کنم چیزهایی را که مرا ترسانده‌اند، امتحان کنم تا ببینم چه چیزهای دیگری ممکن است دوست داشته باشم – بانجی جامپینگ، چتر بازی، عواصی در برنامه های آینده من هستند!

هدفی تعیین کنید که در این ماه یک چیز جدید را امتحان کنید که شما را ترسانده باشد. شاید دوستش داشته باشید!

17. ریسک کنید

این هدف مشابه امتحان کردن چیزی جدید است که شما را ترسانده، اما در این موقعیت، شما می‌دانید که یک ریسک منطقی وجود دارد.

امتحان کردن چیزی که شما را ترسانده، شامل احساسات است. به عنوان مثال، شنا کردن را در نظر بگیرید. در شنا یک مربی هست، تقریباً چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. من ترس داشتم، اما ریسک کمی وجود داشت.

در مورد یک ریسک، می‌توانید دو نتیجه ممکن را ببینید: یکی به نفع شما و دیگری نه. آیا چیزی وجود دارد که بر اساس یک نتیجه منفی ممکن، از آن ترسیده‌اید؟

به عنوان مثال، شروع کردن یک کسب‌وکار ممکن است ریسکی به نظر برسد، به خصوص اگر بخواهید از شغل فعلی‌تان استعفا دهید. از یک طرف، ممکن است با مشکلات مالی مواجه شوید. از طرف دیگر، ممکن است تجربه‌ای از ثروتی فراتر از خیال‌پردازی‌های خودتان داشته باشید.

اگر می‌خواهید زندگی کامل داشته باشید، باید ریسک‌ها را بپذیرید؛ در غیر این صورت، همیشه به عقب نگاه خواهید کرد و تعجب می کنید که می توانستید به چه چیزهایی برسید. رشد زمانی اتفاق می‌افتد که ما از محدوده راحتی خود خارج می‌شویم و ریسک می‌پذیریم.

شجاع باشید. ریسک بپذیرید.

18. در خواست مسئولیت بیشتر در محل کار

یکی از راه‌های عالی برای بهره‌برداری از توانایی‌های خود، خواستن افزایش مسئولیت در محل کار است. اگر از رئیس‌تان بخواهید که بیشتر کار به شما بدهد و وظیفه‌ای را که نمی‌دانید چگونه انجام دهید، این فرصت را برای یادگیری مهارت جدید ایجاد کرده اید.

آیا تا به حال این جمله قدیمی را شنیده‌اید: «بدون ریسک، پیشرفتی نیست»؟ خب، این درست است!

بعضی از بزرگ‌ترین تجربیات زندگی از امتحان کردن چیزهای جدید و چالش‌برانگیز نشات می‌گیرد. کجا بهتر از محل کار برای امتحان کردن چیزهای جدید؟ این هفته مسئولیت جدیدی امتحان کنید!

19. یک مربی پیدا کنید

من نمی‌توانم به اندازه کافی درباره قدرت مربی‌گری و تأثیر آن بر زندگی کامل صحبت کنم. مربی‌ها می‌توانند نقاط ضعف، نقاط کور و نقاطی که به بهبود نیاز دارند، را به ما نشان دهند. یک مربی خوب به شما کمک می‌کند تا به سطوح جدیدی در زندگی کامل خود برسید.

برای خودتان هدفی تعیین کنید تا در زمینه‌ای از زندگی کامل که بیشترین بهبود را می‌خواهید، یک مربی عالی پیدا کنید. پشیمان نخواهید شد!

20. به کسی که تازه شروع کرده آموزش دهید

بهترین راه برای یادگیری، آموزش دادن است و من همیشه این موضوع را تایید می کنم.

وقتی تصمیم می‌گیرید که به کسی چیزی آموزش دهید، متوجه می‌شوید که چقدر بیشتر باید بدانید. یک شاگرد همیشه سوالات جدیدی می‌پرسد. این باعث می‌شود که شما به طور مداوم به سطح بالاتری برسید و دانش خود را گسترش دهید.

حتی اگر فکر می‌کنید که خیلی چیزی برای ارائه ندارید، به این نکته توجه کنید: مهم نیست که در کدام مرحله‌ای از زندگی قرار دارید، همیشه کسی قبل تر از شماست که به شما نگاه می‌کند.

اگر می‌خواهید زندگی کامل داشته باشید، یک شاگرد پیدا کنید، با او ارتباط برقرار کنید و به او کمک کنید. به او چیزهایی که یاد گرفته‌اید، آموزش دهید و در طول این فرآیند خودتان هم به همان اندازه یاد بگیرید.

زندگی کامل با هدف

ما مسیرهایی را برای خود تعیین می کنیم تا بتوانیم در مسیر مشخصی قدم برداریم. بدون هدف بودن به این معنی است که ما به راحتی می توانیم گم شویم.

21. دفاع از آرزوهایتان با «نه» گفتن

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که رویای یا هدف خودتان را یافته اید، بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که به خاطر انجام کارهای دیگر، نتوانید آن را زندگی کنید.

از تجربه‌ی خودم بگویم: قبلاً به همه‌چیز “بله” می‌گفتم. فکر می‌کردم که به من کمک می‌کند تا در محل کار پیشرفت کنم، دوستان جدیدی پیدا کنم، مورد توجه قرار بگیرم و غیره.

حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ این کار نتیجه نمی‌دهد! هر کس دارای برنامه‌ای، اضطراری، فرصتی است، اما این به این معنی نیست که شما باید به هر چیزی که پیش می‌آید، “بله” بگویید.

البته، اگر کسی از شما بخواهد کاری جدید و هیجان‌انگیز را انجام دهید و شما می‌خواهید آن را امتحان کنید، بروید سراغش! اما فقط اگر واقعاً می‌خواهید. فقط به خاطر اینکه به هر کس “بله” می‌گویید، از هدف‌ها و رویاهای خود دور نشوید.

هنگامی که رویاها، اهداف و چشم انداز بلندمدت خود را شناسایی کردید، با نه گفتن به هر چیزی که سر راه شما قرار می گیرد از آنها دفاع کنید. هیچ راه بهتری برای داشتن یک زندگی کامل و هدفمند و رضایت بخش وجود ندارد که شما به سمت رویاهای خودتان گام بردارید.

22. فکر به آینده بی هیچ محدودیتی

مهم نیست که در کدام فصل زندگی هستید – مهم نیست چقدر سن دارید – هرگز برای رویاپردازی دیر نیست.

اگر نام Blue Sky Thinking را نشنیده اید، فکر کردن به آینده به گونه ای است که گویی هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارید. [5]

می‌توانید تصور کنید؟ اگر می‌توانستید هر کاری انجام دهید، چه کاری را شروع می کردید؟

تفکر آسمان آبی تکنیکی است که به شما کمک می کند کشف کنید که واقعاً به چه چیزی علاقه دارید. چند دقیقه یا یک بعد از ظهر وقت بگذارید و یادداشت کنید که زندگی کامل و رویایی شما چگونه است و هیچ چیز را پنهان نکنید. این یک آینده خیالی است.

سپس، به واقعیت بازگردید و شروع به تعیین اهداف برای حرکت به سمت آن رویا کنید. هر چیزی ممکن است – شما فقط باید اولین قدم را بردارید و باور کنید.

23. ارزش های خود را بیابید

چه چیزی برای شما مهم است؟ این سوالی است که بسیاری از افراد به آن فکر نمی کنند. اگر زندگی‌ای را انجام دهید که با ارزش‌های شما همخوانی ندارد، داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش دشوار است. برای مثال، من برای صداقت، درستکاری، سخت کوشی و اعتماد ارزش قائل هستم.

اگر همیشه قول‌هایم را بشکنم، سر کار نروم یا به اطرافیان دروغ بگویم، چه نوع زندگی‌ای داشته‌ام؟ احتمالاً یک زندگی ناخوشایند، درست است؟

 

ارزش‌های شما چیست؟ بنشینید و از طریق نوشتن در دفترچه یادداشت به آنچه که برای شما مهم است و چه چیزی بیشترین اهمیت را دارد، بپردازید.

اگر ارزش‌های شما خانواده است، تا جایی که ممکن است، وقت خود را با خانواده خود بگذرانید. اگر ارزش‌های شما محیط زیست است، برای نجات کره‌ی زمین بخش خود را انجام دهید. اگر ارزش‌های خود را شناسایی کنید و روزانه به آن‌ها عمل کنید، قطعاً زندگی کامل را تجربه خواهید کرد که سرشار از شادی می‌شود.

24. هر روز خودت باش

آیا تا به حال نام Bronnie Ware را شنیده اید؟ تا همین اواخر چیزی از او نمی دانستم.

برونی یک پرستار استرالیایی است که چندین سال را صرف مراقبت از بیمارانی که 12 هفته آخر زندگیشان است مراقبت می کرده و در عین حال تجربیات آخرین لحظات زندگی شان را ثبت کرده است. از طریق این کار، او کشف کرد که بیشتر مردم در پایان زندگی، پنج پشیمانی مشترک دارند و این یکی از بالاترین آن‌هاست:

«می‌خواستم شجاعت داشته باشم که زندگی‌ای را زیست کنم که واقعاً به خودم متعلق است، نه زندگی‌ای که دیگران انتظار دارند.»

با در نظر گرفتن این موضوع واقعا، چرا باید یک دقیقه دیگر را صرف تلاش برای بودن کسی شویم که نیستیم؟ اگر زمانی را برای کشف ارزش‌ها، نقاط قوت و ضعف، نوع شخصیت و غیره صرف کنیم، به نزدیک ترین حالت شناختن خودتان هستید.

از بین همه چیزهایی که در این لیست از اهداف وجود دارد، این یکی احتمالاً مبهم ترین است، اما بسیار ساده است: هر روز زندگی به خود واقعی که هستید تمرکز کنید. طوری زندگی نکن که افسوس بخوری که کی بودی.

25. چیزهای جدید را امتحان کنید

من با افراد زیادی روبرو می شوم که کارهای مشابهی را در روز انجام می دهند. من شنیده ام که مردم می گویند “در این شهر کاری برای انجام دادن وجود ندارد” حتی اگر 10٪ از آنچه در شهر خودشان است را تجربه نکرده اند.

خسته شدن از همان چیزهای قدیمی آسان است، اما امتحان کردن چیزهای جدید نیز آسان است. همانطور که قبلاً اشاره کردم، فکر می کردم از شنا متنفرم اما در نهایت عاشق آن شدم. چند فرصت را رد کرده اید زیرا به نظر “سرگرم کننده” نبوده اند؟

چند بار به چیزهای جدید نه گفتید زیرا نگاه به فیلم و پرخوری کردن آسان‌تر بود؟

اما اگر می‌خواهید زندگی کامل و هدفمند داشته باشید، باید چیزهای جدیدی را امتحان کنید. به من اعتماد کنید، هدف شما این نیست که هر روز همان کارهای قدیمی را انجام دهید. ما قرار است جستجو کنیم. ما قرار است به دنبال هیجان باشیم!

چه کسی می داند، شاید بهترین دوست شما کسی باشد که هنوز ندیده اید. شاید سرگرمی مورد علاقه شما چیزی باشد که هنوز امتحان نکرده اید.

تنها راه برای دانستن اینکه برای چه چیزی ساخته شده اید این است که تا حد امکان چیزهای زیادی را امتحان کنید. همین آخر هفته آن را امتحان کنید!

26. شغلی را پیدا کنید که به آن علاقه دارید

در مورد امتحان کردن چیزهای جدید صحبت می‌کنیم. آیا شما یکی از افرادی هستید که در حال انجام کاری هستند که از آن نفرت دارند؟ شاید از آن نفرت نداشته باشید، اما ترجیح می‌دهید فردا سر کار نروید؟ به هر حال، شما نیازی ندارید که به کاری که دارید، ادامه دهید.

در واقع، بهترین زمان برای جستجوی شغل جدید زمانی است که شما یک شغل دارید، پس چرا آگهی های جدید را بررسی نکنید؟

برای مشاغلی که فکر می کنید ممکن است نتوانید انجام دهید آنها را آزمایش کنید. فقط برای سرگرمی به چند مصاحبه بروید! حتی اگر شغل جدید پیدا نکردید، تمرین جالبی است و با چند نفر جدید هم آشنا شده اید.

دلیلی وجود ندارد که به شغلی که از آن لذت نمی برید ادامه دهید. به طور متوسط، ایرانی ها 60000 ساعت را در محل کار می گذرانند که تقریباً یک سوم از زندگی کامل آنهاست.

چرا وقت خود را در کاری که از آن نفرت دارید، تلف کنید؟ حتی اگر امسال شغلتان را عوض نکنید، هدفی را تعیین کنید که حداقل سه مصاحبه برای شغل‌هایی که برای شما جذاب است، داشته باشید.

شاید شانس شما بیافتد و به شغل رویایی‌تان برسید!

نتیجه گیری

بنابراین، اگر تا اینجا پیش آمده اید، باید برای داشتن یک زندگی کامل و رضایت بخش جدی باشید، و من شما را به خاطر آن تحسین می کنم. در ادامه، نکات نهایی در مورد اینکه چگونه لیست اهداف بالا می‌تواند به شما در زندگی کامل کمک کند، آمده است:

شروع زندگی کامل اغلب با تمرکز قوی بر خوشبختی آغاز می‌شود.

اما متاسفانه، کمبود خشبختی یک مشکل بزرگ در این زمانه است. با افرادی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند، حسادت به سطح بالایی رسیده است. البته شغل ها هم از همیشه رقابتی تر هستند و افراد برای اینکه بتوانند شغل خود را حفظ کنند نیاز است که بیشتر کار کنند و همین باعث شده تا با عزیزانشان کمتر و کمتر ارتباط داشته باشند.

با دنیای پر سرعتی که ما در آن زندگی می کنیم، مردم احساس می کنند که در حال عقب ماندن هستند. بنابراین با وجود این همه سروصدا، شادی را پیدا کنید و زندگی کامل و رضایت‌بخش‌تری را شروع کنید.

کنترل کردن زندگی‌تان آسان نیست. از بین بردن سر و صدا و تمرکز کردن اما شما روی چیزهای مهم تمرکز کنید: خوشبختی‌تان، روابط‌تان، پتانسیل‌تان و هدف‌تان.

اما شما اینجا هستید! شما متعهد به زندگی کامل و بهتر هستید و اگر به دنبال لیست اهداف هستید در این مقاله همه آن چیزی که نیاز دارید هست، موفق باشید!

منابع

[1] مایکل حیات: چه زمانی و چگونه از عادات برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید

[2] شورای آمریکایی ورزش: ورزش و هورمون ها: 8 هورمون درگیر در ورزش

[3] راهنمای راهنما: کار داوطلبانه و مزایای شگفت انگیز آن

[4] مطالعات گرانت و گلوک: مطالعه رشد بزرگسالان

[5] سال نو روزانه: چگونه زندگی رویایی خود را با استفاده از تفکر آسمان آبی طراحی کنید

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 60 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی