چرا باید اهداف میان مدت ​​داشته باشید؟ + 10 مثال

3.7، تعداد رای: 3

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

 

مشخص کردن اهداف میان مدت یکی از بهترین راه‌ها برای ارتقای کیفیت زندگی، ایجاد خوشبختی و انگیزه در زندگی است. یک تحقیق از دانشگاه دومینیکن نشان داد که دانشجویانی که اهداف خود را به صورت کتبی ثبت کرده‌اند، درآمد بالاتری نسبت به دانشجویانی که اهداف خود را در ذهن نگه داشته‌اند، کسب کرده‌اند.و برای تعیین اهداف موثر، لازم است که اهداف میان مدت را نیز در نظر داشته باشیم.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید هدف گذاری را جدی بگیریم، اما قبل از اینکه وارد قلب این مقاله شویم، ابتدا باید منظور خود را از “اهداف میان مدت” تعریف کنیم.

هدف میان مدت چیست؟

از اهداف روزانه گرفته تا اهداف زندگی، انواع مختلفی از اهداف وجود دارد، بنابراین یک “هدف میان مدت” واقعا چیست؟

هدف میان مدت هدفی است که می خواهید در سه تا پنج سال آینده به آن برسید. ما می‌توانیم یک یا دو سال را هم در نظر بگیریم، اما یک نقطه مرجع خوب بین سه تا پنج سال است.

برای چه از اهداف میان مدت استفاده می کنیم؟

هدف میان‌مدت هدفی است که در مسیر رسیدن به اهداف بلند مدت زندگی شما، گام‌های کوچکتر و قابل دسترس‌تری را مشخص می‌کند. برای مثال، اگر هدف بلندمدت شما این است که تا سن بازنشستگی 10 میلیارد تومن پس‌انداز کنید، این یک هدف بزرگ و دور از دسترس خواهد بود. پس، یک هدف میان‌مدت که به شما کمک می‌کند به این هدف نزدیک‌تر شوید، می‌تواند این باشد که در سه سال آینده مقدار X تومن را در حساب خود پس انداز کنید.

اهداف بلندمدت گاهی اوقات خیلی دور و نامحسوس به نظر می‌رسند، چون پاداش رسیدن به آنها خیلی زمان می‌برد و ما را امروز تحریک نمی‌کند. اهداف میان‌مدت به ما این فرصت را می‌دهند که پاداش‌های نزدیک‌تر و جذاب‌تری را برای خود انتخاب کنیم.

مغز ما طوری برنامه ریزی شده است که میل به لذت آنی داشته باشد. [2] این یکی از دلایلی است که کاهش وزن بسیار سخت است.

برای کاهش وزن، علاوه بر دانستن علم ذخیره و سوزاندن چربی، باید کمتر بخوریم و بیشتر ورزش کنیم. [3] اما مشکل اینجاست که وقتی گرسنه می‌شویم، بدن ما فقط به فکر غذاست! ما می‌خواهیم لذت فوری ببریم. پس، اگرچه می‌دانیم که آن ظرف اضافه برنج به ما کمکی نمی‌کند، باز هم آن را می‌خوریم چون مغز ما به ارضای آنی بیشتر از اهداف بلندمدت توجه دارد.

اهداف میان مدت را مانند پله‌هایی برای رسیدن به مقصد ببینید

شما باید اهداف میان مدت را مانند پله‌هایی برای رسیدن به چیزی بسیار بزرگتر در نظر بگیرید. بسیاری از افراد اهدافی را مشخص می‌کنند اما به آنها نمی‌رسند، چون انگیزه‌شان در طول زمان کاهش می‌یابد. اهدافی که خیلی دور از دسترس هستند، اغلب از یاد می‌روند و فقط وقتی که به اهداف سال نو خود فکر می‌کنیم، به یادمان می‌آیند.

موفقیت در رسیدن به هدف، به این بستگی دارد که چرا آن هدف را می‌خواهید. دلایل شما باید به قدری قوی باشند که شما را به سمت هدف هدایت کنند. اگر دلایل شما ضعیف باشند، مانند هل دادن یک سنگ بزرگ و سنگین به بالای یک تپه بلند خواهد بود. اما اگر دلایل شما قوی باشند، مثل یک آهنربایی خواهد بود که شما را به سمت دستیابی به آن جذب می‌کند.

اگر هدف شما داشتن یک قایق تفریحی است فقط برای اینکه به دوستان خود پز بدهید، در نهایت شکست خواهید خورد چون رسیدن به چیزی که فقط برای تأثیرگذاری بر دیگران است، دلیل ضعیفی برای هدف‌گذاری است. ولی اگر هدف شما داشتن یک قایق است تا بتوانید در آب باشید و جایی برای لذت بردن از طبیعت داشته باشید، دلایل شما احتمالاً به قدری قوی هست که شما را به سمت موفقیت هدایت کند.

به همین دلیل است که مشخص کردن اهداف میان مدت مفید است. آنها به عنوان آهنربا عمل می کنند تا شما را به سمت دستیابی به هدف بلندمدت بکشند.

نقاط مهم و مسیرهای رسیدن به آنها را مشخص کنید

فرض کنید تازه از مدرسه دیپلم گرفته اید و اولین کار خود را شروع می کنید. هدف بلندمدت شما می تواند رسیدن به مقام یک مدیر ارشد در شرکت باشد. با این حال، ممکن است ده تا بیست سال طول بکشد، که برای یک جوان بیست و چند ساله خیلی طولانی است.

برای دست یافتنی تر کردن هدف، می توانید آن را به اهداف میان مدت تقسیم کنید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که تمام مدیران ارشد شرکت شما دارای مدرک MBA هستند، بنابراین یک هدف می‌تواند این باشد که MBA بگیرید. هدف دیگر می‌تواند این باشد که در پنج سال آینده به یک مقام مدیریتی برسید. وقتی که اهداف میان‌مدت خود را مشخص کرده‌اید، می‌توانید راه‌هایی برای دستیابی به آنها پیدا کنید.

با این روش می توانید یک هدف بلندمدت بزرگ را به اهداف میان‌مدت کوچکتر و روشن‌تر تبدیل کنید. وقتی که یکی از اهداف میان مدت خود را انجام دادید، می‌توانید استراحت کنید، بیندیشید و گام بعدی خود را برای رسیدن به هدف بلندمدت تعیین کنید.

چگونه اهداف میان مدت مشخص کنید

برای بهره‌گیری از فواید اهداف میان مدت، اول باید یک هدف بلندمدت مشخص کنید – هدفی که به قدری بزرگ باشد که شما را مشتاق و با انگیزه کند.

برای مثال ، فری یک هدف بلندمدت برای ساختن خانه دارد. ابتدا تخمین می زند که احتمالاً چقدر هزینه دارد و بعد مراحل را به اهداف میان مدت تقسیم می کند.

سه هدف میان‌مدت را برای رسیدن به هدف بلندمدت باید مشخص کنید. اول، پس‌انداز کافی برای پرداخت نیمی از هزینه خانه. دوم، یافتن و خریدن یک قطعه زمین مناسب برای ساخت خانه. سوم، شروع به ساخت خانه کنید.

این هدف بلندمدت را در بخش پروژه‌ها در برنامه یادداشت‌ خود قرار دهید، و تصاویری از نوع خانه‌ای که می‌خواهیم بسازیم (برای تمرکز بیشتر) انتخاب کنید و روبروی خود قرار دهید.

هدف بلند مدت شما مقصد نهایی است. به شما انگیزه و جهتی می‌دهد که هر روز برای آن تلاش کنید. برای دست یافتنی‌تر کردن آن هدف، اهداف میان مدت به شما کمک می‌کنند تا پله‌هایی را در اختیار شما قرار دهند که شما را در راه راهنمایی می‌کنند و در نهایت شما را به سمت مقصدتان حل می دهند.

10 نمونه اهداف میان مدت

 1. روی خودتان سرمایه گذاری کنید و ادامه تحصیل دهید
 2. شغلی با درآمد بالاتر پیدا کنید
 3. بدهی های خود را کاهش یا حذف کنید
 4. برای پیش پرداخت خانه پس انداز کنید
 5. خانه برای خودتان بخرید
 6. برای ازدواج پس انداز کنید
 7. برای تفریح پس انداز کنید
 8. برای تحصیل فرزندان خود برنامه ریزی کنید
 9. یک کسب و کار راه اندازی کنید
 10. برای کاهش و افزایش وزن برنامه ریزی کنید

خلاصه مطلب

افراد زیادی اهداف بلند مدت دارند. اما گاهی اوقات، مهم است که ابتدا یک قدم به عقب بردارید و اهداف میان مدت تعیین کنید که به شما امکان می دهد در نهایت به اهداف بلندمدت خود برسید. نکات کلیدی در مورد چگونگی تعیین اهداف میان مدت آورده ام:

 1. یک هدف بلند مدت و اینکه چرا می خواهید به آن برسید مشخص کنید.
 2. هدف بلندمدت خود را به بخش هایی تقسیم کنید که شامل سه تا پنج سال می شود.
 3. تصمیم بگیرید که برای دست یابی به اولین هدف میان مدت خود چه کاری باید انجام دهید و می توانید از اهداف کوتاه مدت برای اقدامات عملی استفاده کنید.
 4. اهداف میان مدت خود را مرتباً (حداقل هفته ای یک بار) مرور کنید.

منابع

[1] Forbes: چرا باید اهداف خود را بنویسید

[2] دانشگاه پرینستون: مغز بین لذت آنی و اهداف بلند مدت در جنگ است

[3] چگونه بدن شما چربی می سوزاند؟

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی