چطور با اهداف بلند مدت چیزهای بزرگ به دست آوریم؟ + 40 مثال

4، تعداد رای: 2

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

 

هر فردی یک برنامه برای زندگی دارد یا حداقل چند آرزوی بزرگ که اهداف بلند مدت او را مشخص می کنند. ما گاهی اوقات به خانه ایده آل خودمان، ماشینی که دوستش داریم، و حتی تعداد و نام فرزندانمان فکر و آنها را تجسم می کنیم. این جزئی از طبیعت انسان است که تصور کند و آرزو داشته باشد که یک زندگی مورد علاقه اش را بسازد.

هرچند که زندگی همیشه بر اساس نقشه ای که برای خودمان می کشیم پیش نمی رود، اما تعیین اهداف بلندمدت می تواند مثل یک قطب نما مفید باشد که ما را به مقصد مورد نظر هدایت می کند.

در این مقاله، می خواهیم به شما نشان دهیم که چرا هدف گذاری بلندمدت مهم است و چگونه می تواند به شما کمک کند که رویاهای خود را به اهداف قابل دستیابی تبدیل کنید. ما می توانیم با رویا پردازی، قدرت بیشتری به آرزوها بدهیم. و با اضافه کردن منطق و هوش، نقشه راهی برای زندگیی که همیشه می خواستیم، طراحی کنیم.

اهداف بلند مدت چیست؟

اهداف بلندمدت اهدافی هستند که شما با برای دستیابی به آنها در آینده برنامه ریزی می کنید، شاید ماه ها یا حتی سال ها بعد… این اهداف در شکل‌دهی به مسیر زندگی و تأثیرگذاری بر فرآیند تصمیم‌گیری شما حیاتی هستند.

اهداف بلند مدت نیاز به برنامه ریزی قبلی، تلاش مداوم و تعهد بلند مدت دارند. آنها اغلب موانع بزرگی ایجاد می کنند، اما غلبه بر آنها می تواند منجر به رشد شخصی و احساس موفقیت شود.

هدف بلندمدت من زمانی که گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری را شروع کردم این بود که با آن به میلیون ها خواننده کمک کنم. زمانی که سایت شروع به کار کرد، تمرکز اصلی من روی ارائه محتوای خوب و افزایش تدریجی خوانندگان بود. و امروز هدف اصلی ما این است که بتوانیم به افراد در هدفگذاری کمک کنیم.

تفاوت اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت

جدای از اهداف بلند مدت، احتمالاً در مورد اهداف کوتاه مدت شنیده اید و فکر کرده اید که تفاوت آنها چیست؟

اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت دو نوع اساسی از اهداف هستند که مکمل یکدیگر برای هدف گذاری موثر و دستیابی به آرزوها هستند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، اهداف بلندمدت، اهداف بلندپروازانه ای هستند که برای رسیدن به آنها در یک دوره طولانی، اغلب ماه ها یا سال ها، تلاش می کنید. اهداف کوتاه مدت، از سوی دیگر، اهداف کوچکتر و فوری هستند که به عنوان پله هایی برای کمک به شما در دستیابی به اهداف بلندمدت عمل می کنند.

اهداف کوتاه مدت با تقسیم کردن آنها به اقدامات کوچکتر و قابل کنترل، باعث می شود اهداف بلند مدت کمتر دلهره آور و امکان پذیرتر شوند. آنها مسیری واضح و برنامه ریزی شده را برای شما در نظر می گیرند که می توانید آن را دنبال کنید و به شما امکان می دهد پیشرفت خود را دنبال کنید و در طول سفر با انگیزه بمانید.

فرض کنید شما یک هدف بلندمدت برای دویدن در ماراتن در دو سال آینده دارید. اگرچه ممکن است این هدف در ابتدا بسیار زیاد به نظر برسد، اما ممکن است با تقسیم آن به اهداف کوچکتر و فوری تر، سفر را معقول تر و قابل انجام تر کنید.

برخی از اهداف کوتاه مدتی که می توانید تعیین کنید عبارتند از:

 • ایجاد یک برنامه پیاده روی ثابت با متعهد شدن به قدم زدن حداقل 5 روز در هفته برای سه ماه آینده.
 • اجرای یک مسابقه کوچک در برنامه health  سامسونگ در شش ماه آینده برای ارزیابی سطح تناسب اندام فعلی و امید دادن به خود برای ادامه تمرین.
 • با افزایش مقدار پیاده روی به صورت هفتگی و ماهیانه استقامت و اعتماد به نفس خود را با افزایش دهید.

تعیین و دستیابی به این اهداف کوتاه مدت، زمینه را برای هدف بلند مدت شما برای سلامتی فراهم می کند. هر دستاوردی شما را به هدف نهایی نزدیکتر می کند و در عین حال فرصتی برای رشد و توسعه شخصی فراهم می کند.

در حالی که اهداف بلند مدت جهت و هدف را ارائه می دهند، اهداف کوتاه مدت مسیر دست یافتنی تر و ساختارمندتری را برای رسیدن به اهداف بزرگتر فراهم می کنند.

مزایای تعیین اهداف بلند مدت

با تعیین اهداف بلند، می توانید مسیر موفقیت را ترسیم کنید و از نتایج تلاش خود لذت ببرید. تعیین اهداف بلند مدت مزایای زیادی دارد، مانند:

یک جهت مشخص برای هدف خود ایجاد می کنید

اهداف بلندمدت به شما احساس هدفمندی و جهت می دهند و شما را قادر می سازند که روی آنچه که در زندگی یا شغلتان ارزشمند است، تمرکز کنید.

بر اساس تحقیقات،[1] داشتن هدف روشن، انگیزه شما را افزایش می دهد چون به شما کمک می کند بفهمید می خواهید چه چیزی بدست آورید و چرا برایتان مهم است. کار با هدف به شما اجازه می دهد انرژی و منابع خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید و پیشرفت چشمگیری در راستای اهداف خود داشته باشید.

به شما در دستیابی به چیزهای بزرگتر کمک می کند

دستیابی به اهداف بلند مدت اغلب نیازمند زمان، توجه و تلاش قابل توجه است. این اهداف شما را تشویق می کنند که فراتر از نقطه امن بروید و برای دستاوردهای بزرگتر تلاش کنید.

مطالعات نشان می دهند که هر چه اهداف سخت تر باشند، انگیزه شما برای تلاش و خلاقیت بیشتر می شود،[2] که همین موضوع منجر به عملکرد در سطوح بالاتر می شود. بنابراین، تعیین اهداف بلندمدت می تواند شما را تشویق کند تا استعداد خود را کشف کنید و کارهایی را انجام دهید که شاید قبلاً برایتان غیرقابل دستیابی بودند.

به شما کمک می کند اولویت بندی کنید و متمرکز شوید

با داشتن اهداف بلندمدت، می‌توانید فعالیت‌ها و مسئولیت‌های خود را بهتر اولویت بندی کنید و مطمئن شوید که تلاش‌های شما با اهداف شما همسو هستند، و انرژی تان را هدر نمی دهید. این تمرکز به‌ویژه در زندگی پرسرعت امروزی که با اطلاعات زیادی اشباه شده ایم، مفید است، جایی که به راحتی می‌توان به خاطر موضوعات کم اهمیت حواس پرتی را کاهش داد.

چگونه اهداف بلند مدت تعیین کنید و به آنها برسید

تعیین و دستیابی به اهداف بلندمدت نیازمند یک استراتژی سیستماتیک و منسجم است. پیروی از یک رویکرد برنامه ریزی شده شانس شما را برای دستیابی به اهداف و تحقق آرزوهایتان افزایش می دهد. در ادامه 5 مرحله برای تعیین و رسیدن به اهداف بلندمدت آورده شده است:

1. آینده ایده آل خود را مجسم کنید

شما می توانید با تصور زندگی یا دستاوردهایی که می خواهید داشته باشید، اولین قدم را برای تعیین اهداف خود بردارید. تصور می تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را به صورت شفاف و مشخص ببینید و انگیزه ای برای رسیدن به آنها پیدا کنید.

شما می توانید با بیان روشن اهداف آنها را بدست آورید و اثراتش بر زندگی خودتان را مشخص کنید.

2. یک هدف هوشمند تعیین کنید

شما می توانید با تعیین یک هدف هوشمند که معیارهای SMART (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، منطقی و زمان‌بندی شده) را دارا باشد، اهداف خود را بهتر مشخص کنید. اما سوال مهمتر این است که چرا می خواهید به این هدف برسید؟

درک عمیق‌تر از اهمیت هدف، شانس موفقیت شما را بالا می برد، زیرا انگیزه و تعهد شما را به هدف تقویت می کند.

3. آن را به اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید

اهداف بلند مدت خود را به اهداف کوتاه مدت، کوچکتر و قابل انجام تر تقسیم کنید. این نقاط به عنوان پله‌هایی عمل می‌کنند، که سفر کلی را قابل کنترل تر می کنند و به شما این امکان را می‌دهند که پیشرفت خود را به طور مؤثر اندازه‌گیری کنید.

تقسیم اهداف بلند مدت به کارهای کوچکتر نیز به شما کمک می کند با انگیزه و متمرکز بمانید.

4. پیشرفت خود را بررسی کنید

شما می توانید با بررسی پیشرفت خود، روی مسیر متمرکز بمانید و مسئولیت اعمال خود را ببینید. دستاوردهای خود را ثبت کنید و پیشرفت خود را در طول مسیر ببینید و جشن بگیرید.

5. هدف خود را دوباره ارزیابی کنید و در صورت لزوم  آن را به روز کنید

شرایط می تواند تغییر کند، بنابراین مهم است که در مسیر هدف گذاری انعطاف پذیر باشید.

هدف بلندمدت خود را به طور منظم مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت نیاز  آن را به روز کنید تا مطمئن شوید که مرتبط، قابل دستیابی و مطابق با باورها و اولویت های شما است.

گارد نداشتن در برابر تغییر به شما این امکان را می دهد که در عین حال به اهداف خود وفادار بمانید، و چالش های زندگی را بهتر مدیریت کنید.

با دنبال کردن روش برنامه ریزی شده بالا، شانس شما برای رسیدن به اهداف بلند مدت و ساختن زندگی که همیشه می خواستید بیشتر می شود. اگر دنبال مثال هایی از اهداف بلند مدت هستید، می توانید از این چند مورد که برای شما آورده ام استفاده کنید:

40 نمونه اهداف بلند مدت

این 40 مثال از اهداف بلند مدت در چهار دسته تقسیم می شوند: اهداف شغلی، اهداف شخصی، اهداف مالی و اهداف کسب و کار. شما می توانید از آنها به عنوان نمونه و برای مشخص کردن اهداف خود استفاده کنید.

اهداف بلند مدت شغلی

 1. دریافت گواهینامه حرفه ای رشه خودتان
 2. دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری
 3. توسعه تخصص در زمینه شغلی
 4. پیشرفت سمت شغلی به مدیریت
 5. شناساندن نام خودتان در صنعت خودتان
 6. کمک به دیگران در زمینه کاری
 7. نوشتن کتاب یا مقاله در زمینه کاری
 8. یادگیری یک مهارت جدید مثل زبان برنامه نویسی جدید
 9. ایجاد یک شبکه حرفه ای قوی در زمینه کاری
 10. آزمایش کردن یک حرفه جدید مورد علاقه

اهداف بلند مدت شخصی

 1. دوی ماراتن یا شرکت در مسابقات سه گانه.
 2. یک زبان جدید یاد بگیرید و به آن مسلط شوید.
 3. از تمام هفت قاره دیدن کنید.
 4. یک تمرین مدیتیشن منظم را امتحان کنید.
 5. تسلط بر یک ساز موسیقی.
 6. 100 کتاب در یک موضوع خاص بخوانید.
 7. در یک سرگرمی جدید مانند عکاسی یا نقاشی ماهر شوید.
 8. مهارت های سخنرانی در جمع خود را بهبود بخشید.
 9. با دوستان و خانواده پیوندهای عمیق و طولانی مدت ایجاد کنید.
 10. زمانی را به کار داوطلبانه و کمک به جامعه خود اختصاص دهید.

اهداف بلند مدت مالی

 1. تا یک سن معین به استقلال مالی برسید.
 2. مقدار مشخصی از پول را برای بازنشستگی کنار بگذارید.
 3. پرداخت هرگونه بدهی معوقه، از جمله وام دانشجویی و وام مسکن.
 4. یک صندوق اضطراری شش ماهه ایجاد و نگهداری کنید.
 5. در پرتفویی سرمایه گذاری کنید که شامل سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات است.
 6. پول برای پیش خانه کنار بگذارید.
 7. جریانی از درآمد غیرفعال را از طریق سرمایه گذاری ایجاد کنید.
 8. یک برنامه مالی جامع تهیه کنید و به طور منظم آن را بررسی کنید.
 9. برای شهریه مدرسه و دانشگاه فرزندانتان پول کنار بگذارید.
 10. تا حد امکان به صندوق های سرمایه گذاری تهیه کنید.

اهداف بلند مدت کسب و کار

 1. یک شرکت استارت آپی موفق راه اندازی کنید.
 2. شرکت خود را به بازارها یا مناطق جدید ببرید.
 3. درآمد سالانه را با درصد از پیش تعیین شده افزایش دهید.
 4. محصول یا خدمات جدید را توسعه و راه اندازی کنید.
 5. ایجاد و حفظ فرهنگ کسب و کار مثبت.
 6. روش های تجاری پایدار از نظر زیست محیطی را در فعالیت های خود پیاده کنید.
 7. یک پایگاه مشتری قوی و اختصاصی ایجاد کنید.
 8. ایجاد اتحاد و همکاری استراتژیک.
 9. شرکت خود را به یک رهبر بازار تبدیل کنید.
 10. شرکت خود را با موفقیت از طریق فروش یا ادغام تبدیل کنید.

نتیجه گیری

اهداف بلند مدت به عنوان یک راهنما عمل می کنند و شما را در جهت آینده ای بزرگ تر راهنمایی می کنند و در عین حال شما را متمرکز نگه می دارند. ممکن است بزرگترین پتانسیل خود را بدانید و با تعیین اهداف بلند مدت و کار آگاهانه برای رسیدن به آنها، تغییر قابل توجهی در زندگی خود ایجاد کنید.

من شما را تشویق می‌کنم که روی اهداف خود تمرکز کنید و اهداف بلندمدت معنی داری ایجاد کنید که با ارزش‌ها و علایق شما همسو باشد. سفر را در شروع کنید، موفقیت های خود در طول مسیر جشن بگیرید و به خاطر داشته باشید که مسیر موفقیت به ندرت یک خط مستقیم است.

شما می توانید با فداکاری، عزم راسخ و چشم اندازی روشن به چیزهای بزرگ برسید و جاه طلبی های خود را به واقعیت تبدیل کنید.

 

اگر وقت کافی ندارید خلاصه را مطالعه کنید:

 • اهداف بلندمدت اهدافی هستند که با قصد انجام کار در آینده مشخص می شوند، شاید ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد …
 • اهداف بلندمدت نیازمند برنامه ریزی قبلی، تلاش مداوم و تعهد بلند مدت است.
 • اهداف بلندمدت اغلب موانع بزرگی ایجاد می کنند، اما غلبه بر آنها می تواند منجر به رشد شخصی و احساس موفقیت شود.
 • اهداف بلندمدت و اهداف کوتاه مدت دو نوع اساسی از اهداف هستند که مکمل یکدیگر برای هدف گذاری موثر و دستیابی به هدف هستند.
 • در حالی که اهداف بلندمدت جهت و هدف را ارائه می دهند، اهداف کوتاه مدت اقدامات دست یافتنی تری را ارائه می دهند. و مسیری ساختار یافته برای رسیدن به آن اهداف بزرگتر هستند.
 • تعیین اهداف بلندمدت به شما امکان می دهد جهت مشخص را انتخاب کنیدتا با برنامه کار کنید، به شما کمک می کند به موفقیت بیشتری دست یابید، و به شما کمک می کند اولویت بندی کنید و متمرکز بمانید.
 • برای تعیین و رسیدن به اهداف بلندمدت خود، این مراحل را انجام دهید: 1) آینده ایده آل خود را مجسم کنید، 2) یک هدف هوشمند تعیین کنید، 3) آن را به اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید، 4) پیشرفت خود را بررسی کنید.5) هدف خود را دوباره ارزیابی کنید و در صورت لزوم  آن را به روز کنید.

منابع:

[1] مجله روانشناسی کاربردی: رابطه بین وضوح هدف، مشارکت در تعیین هدف و ویژگی های شخصیتی بر رضایت شغلی

[2] مجله روانشناسی کاربردی: تأثیر مشترک بازخورد و تعیین هدف بر عملکرد: مطالعه موردی

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی