دنبال کردن علایق با سرشلوغی در 5 مرحله که باید بدانید

5، تعداد رای: 1

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

تا حالا شده علاقه ای داشته باشین که حسابی به وجدتون بیاره؟ اما دنبال کردن علایق براتون ممکن نباشه؟ خب، اکثر آدما این حس رو تجربه کردن، و شما هم احتمالا تو زندگیتون چند باری به همچین چیزی فکر کردین.

متاسفانه، وقتی شروع می کنیم به فکر کردن در مورد دنبال کردن علایق و تبدیل کردنش به یه پروژه ی پرشور، با چالش کمبود وقت روبرو میشیم. انبوهی از کارها هست که باید انجام بدیم، ولی زمان به اندازه ی کافی برامون وجود نداره.

خب، کارتون، خانواده، دوستاتون، خواب، غذا و هزار تا چیز دیگه چی میشن؟ از کجا برای کار روی این پروژه وقت پیدا کنین؟

قبل از اینکه بخوایم راجع به مدیریت زمان برای فعالیت ها صحبت کنیم، اول باید بفهمیم یه پروژه ی پرشور چیه.

پروژه ی پرشور چیه؟

پروژه ی پرشور یعنی دنبال کردن علایق که دوست دارین انجامش بدین، نه صرفا برای پول یا سود، بلکه به خاطر کنجکاوی و لذت بردن. نکته ی عالی در مورد پروژه های پرشور اینه که مهارت هاتون رو تقویت می کنه و خلاقیت تون رو بالا می بره. این پروژه ها بهتون یه انگیزه میدن و تقریبا همیشه حس رضایت رو براتون به ارمغان میارن.

علاوه بر این، می تونه راهی برای رهایی از استرس بعد از یه روز یا هفته ی پرکار باشه. پروژه های پرشور می تونن ذهن تون رو کمی منحرف کنن و می تونه یه جور آرامش باشه.

چند تا علاقه برای پروژه های پرشور که شاید جرقه ی خلاقیت تون رو بزنه:

 • ساختن یه راه‌آهن ماکت تو زیرشیروونی
 • یادگیری رقص برای اجرا تو یه مراسم
 • بازسازی یه ماشین قدیمی
 • نوشتن یه کتاب
 • محوطه سازی باغچه یا حیاط پشتی
 • تبدیل شدن به یه زنبوردار
 • تعمیر یه ساعت کوکوی قدیمی
 • ساختن شجره نامه ی خانوادگی
 • درست کردن یه فیلم از آخرین تعطیلات خانوادگی
 • یادگیری آشپزی، نقاشی، طراحی، کار با چرم و غیره

این لیست بی انتهاست. می تونید از لیست 101 کار قبل از مرگ هم کلی از این لیست ها رو بخونید پس سوال اینه، دوست دارین چه کاری رو امتحان کنین که هیچ وقت به تبدیل کردنش به واقعیت فکر نکردین؟

چطور یه پروژه ی پرشور رو شروع کنیم؟

برای مدیریت زمان دو تا عامل مهم وجود داره: زمان و فعالیت.

مشکل اینه که زمان یه مقدار ثابته و قابل تغییر نیست. تو یه روز فقط 24 ساعت وجود داره و تو این مدت زمان محدود، کارهای زیادی ازمون برمیاد. همه چی رو باید تو همون تایم جا بدیم، وگرنه به روز بعد کشیده میشه و فعالیت هامون نیمه تموم می مونه.

اما خبر خوب اینه که شما می تونین عامل فعالیت رو تغییر بدین. و این همون جاییه که می تونیم تمرکز کنیم و آزادی بیشتری برای جا دادن پروژه تو برنامه مون داشته باشیم.

1- تعهد به تکمیل پروژه:

بعد از انتخاب پروژه و برنامه ریزی برای انجامش، قدم بعدی تعهد به خودتون هست. با خودتون عهد ببندین که کار رو تا انتها پیش ببرین و هر کاری برای تموم کردنش لازمه انجام بدین.

این طرز فکر، کلید موفقیته. بدون اون، به محض اینکه کار سخت بشه جا می زنین. اما بدون سختی، هیچ چیز باارزشی به دست نمیاد.

زنبورداری:

اگه دنبال کردن علایق تون زنبورداریه، قطعا نیش زنبور رو حس می کنین، که تجربه ی خوشایندی نیست. حتی ممکنه یه کندو رو هم از دست بدین. [1]

این ناامیدی ها می تونن دلسرد کننده باشن، اما نکته ی کلیدی اینه که بدون توجه به اتفاقات، از اون دوران سخت و ناخوشایند عبور کنین. برای مشکلات احتمالی آماده باشین و اونارو فرصتی برای یادگیری ببینین.

مثلا، دلیل اینکه اکثر زنبوردارها نیش می خورن اینه که درپوش لباسشون رو کامل نبستن. زنبوردارهای با تجربه بهتون میگن این اشتباه رو فقط یه بار انجام میدین. می بینین؟ برای اینکه تو یه کاری باتجربه بشین، اول باید اون رو تجربه کنین.

2- ایجاد یه هدف کوتاه مدت و قابل دستیابی:

وقتی دنبال کردن علایق رو شروع می کنین، خطر این وجود داره که هیچ هدف نهایی تو ذهنتون نباشه. با این پروژه ی باز، ریسکش اینه که به تدریج دیگه کاری برای پیشرفتش انجام ندین. اینجاست که داشتن یه هدف کوتاه مدت و قابل دستیابی به دردتون می خوره.

بازسازی ماشین:

به عنوان مثال، بازسازی یه ماشین کلاسیک قدیمی رو در نظر بگیرین. برای همچین کاری، می تونین یه هدف تعیین کنین که تا آخر تابستون، همه ی قطعات قابل جدا شدن ماشین رو جدا کرده باشین. بعد از رسیدن به این هدف، می تونین شاسی اصلی رو ببینین و در مورد هدف بعدی تصمیم بگیرین. این هدف می تونه یادگیری جوشکاری یا باز کردن موتور باشه.

با رسیدن به هر هدف، انگیزه برای تکمیل پروژه بیشتر میشه. فقط کافیه به قدم بعدی فکر کنین. اون رو به یه هدف تبدیل کنین و براش یه ضرب الاجل تعیین کنین.

دوخت لباس:

مثلا، یادگیری دوخت لباس، ممکنه یه هدف کوتاه مدت برای دوختن یه تیشرت داشته باشه. یا شاید یه هدف چالش برانگیزتر، بافت یه ژاکت آستین کوتاه باشه.

با رسیدن به هر هدف، الهام بیشتری برای ادامه دادن و یادگیری چیزهای جدید پیدا می کنین. به زودی متوجه میشین که مهارتتون انقدر بالا رفته که حتی یه کارگاه کوچک رو اداره می کنین.

نکته ی عالی در مورد تعیین این اهداف کوتاه مدت اینه که در حین تلاش برای رسیدن به اونها، در حال یادگیری مهارت ها و فرآیندهای جدیدی هستین که بهتون برای رسیدن به هدف بعدی کمک می کنه.

3- موضوع زمان:

شاید این سخت ترین بخش کار روی دنبال کردن علایق باشه.

برای هر کاری که تو زندگی میخواین انجام بدین، به زمان نیاز دارین. چاره ای نیست. نمی تونین این موضوع رو به حال خودش رها کنین.

اگه روی دنبال کردن علایق تون کار نکنین، یه چیز دیگه جای خالی اون زمان رو پر می کنه. البته، اون کار ممکنه سازنده باشه یا نباشه.

به زمان به این شکل فکر کنین، دو ساعت تماشای تلویزیون، دو ساعتیه که روی دنبال کردن علایق تون نگذاشتین. به همین ترتیب، یه ساعت ماندن تو تخت تو یه صبح جمعه، یه ساعتیه که روی دنبال کردن علایق تون نگذاشتین. [2]

ساخت ماکت هواپیما:

اگه دنبال کردن علایق تون ساخت ماکت هواپیما باشه، همیشه زمان هایی برای انجام کارهای دیگه هم وجود داره. بعد از اینکه بدنه ی هواپیما رو چسبوندین یا بدنه ی اصلی رو رنگ کردین، باید بذارین خشک بشه. بعدش می تونین استراحت کنین.

مسدود کردن زمانتون:

“مسدود کردن زمان” یه مفهومه که به پیدا کردن زمان های خاص برای رویدادهای خاص تو زندگی تون اشاره داره. برای این کار، باید تقویم تون رو باز کنین و زمان هایی رو برای کارهای مختلف مثل:

 • قرار ملاقات با همسرتون
 • گذراندن وقت با بچه ها
 • ورزش
 • تماشای برنامه های تلویزیونی مورد علاقه تون
 • پروژه ی مورد علاقه تون

مشخص کنین.

اگه میخواین هفته ای پنج بار ورزش کنین، باید هر هفته پنج ساعت تو تقویم تون برای این کار مسدود کنین. مثلا می تونین هر شب از ساعت 6 تا 7 عصر رو برای ورزش در نظر بگیرین. به همین ترتیب، اگه میخواین روی دنبال کردن علایق تون پیشرفت کنین، باید تو تقویم تون برای کار روی اون پروژه زمان مشخص کنین.

این زمان می تونه هر شنبه صبح باشه، یا هر دوشنبه و پنجشنبه شب. بعد از اینکه تصمیم گرفتین چه زمانی روی پروژه تون کار کنین، اون زمان رو تو تقویم تون مسدود کنین و به همه بگین که تو اون زمان ها در دسترس نیستین.

اون زمان، فقط برای کار روی پروژه ی شماست.

4- برنامه ریزی مراحل برای دنبال کردن علایق:

هرچقدر هم که دنبال کردن علایق تون جذاب باشه، باز هم یه سری مراحل خسته کننده و چالش برانگیز داره.

نقاشی:

اگه دنبال کردن علایق تون نقاشی یه منظره ی زیبا باشه، ممکنه مجبور بشین ساعت ها صرف ترکیب رنگ ها و سایه زدن جزئیات کنین. این کار می تونه خسته کننده باشه، اما لازمه ی رسیدن به نتیجه ی نهاییِ زیبا و چشمگیره.

نوشتن:

اگه دنبال کردن علایق تون نوشتن یه رمانه، ممکنه با مشکلاتی مثل انسداد ذهنی یا پیدا نکردن کلمات مناسب روبرو بشین.

تو این مواقع، لازمه که صبور باشین و به تلاش خودتون ادامه بدین. به یاد داشته باشین که هر نویسنده ای با این مشکلات روبرو میشه، و این فقط یه بخش طبیعی از فرآیند خلاقیت هست.

خب، ۵ تا راهکار کلیدی برای دنبال کردن علایق وجود داره:

۱. پروژه ی پرشور چیه؟

پروژه ایه که از انجام دادنش لذت می برین و بهتون حس رضایت میده. این پروژه ها لزوما برای پول نیستن، هرچند ممکنه درآمدی هم داشته باشن.

۲. تعهد به تکمیل پروژه:

یعنی اینکه مطمئن باشین پروژه رو به هر قیمتی تموم می کنین. این یعنی ممکنه تو مسیر اذیت بشین، چیزای سختی یاد بگیرین، ضرر مالی کنین یا با هر مشکل ناخوشایند دیگه ای روبرو بشین، اما همچنان ادامه می دین.

۳. ایجاد یه هدف کوتاه مدت و قابل دستیابی:

هدف گذاری بهتون کمک می کنه بفهمین الان کجا هستین و قدم بعدی چیه. هیچ راه میانبری وجود نداره.

۴. موضوع زمان:

مدیریت زمان شاید سخت ترین بخش باشه، اما اگه مصمم باشین، چند تا راهکار با برنامه ریزی و مسدود کردن زمان به کمکتون میان.

۵. برنامه ریزی مراحل:

همونطور که به قدم بعدی نگاه می کنین، باید مسیرتون رو هم مشخص کنین. این مراحل تبدیل به نقاط عطف میشن که پیشرفت پروژه رو نشون میدن. با رسیدن به هر نقطه عطف، می تونین ببینین چقدر رشد کردین و این موفقیت ها رو جشن بگیرین.

نتیجه گیری

اگه ایده ای برای پروژه ی مورد دنبال کردن علایق تون دارین، به این ۴ نکته مهم همیشه توجه کنین.

مهمه که زمان تون رو به درستی مدیریت کنین تا بتونین از دنبال کردن علایق تون بیشتر لذت ببرین.

داشتن یه پروژه ی پرشور، به زندگی روزمره تون رنگ و لعاب میده و بهتون کمک می کنه بعد از یه روز طولانی، استرس تون رو کم کنین. اما این به این معنی نیست که از بقیه ی کارهای مهم زندگیتون غافل بشین. ما هم خانواده داریم، هم دوست، هم کار و هم چیزای دیگه ای که باید بهشون برسیم.

مهم ترین نکته ای که باید موقع انتخاب یه پروژه ی پرشور بهش توجه کنین، زمانه. چون زمان یه چیز ثابته و قابل تغییر نیست، باید فعالیت هاتون رو مدیریت کنین. قطعا پروژه های پرشور دیگه ای هم هستن که می تونن همون حس رضایت و آرامش رو بهتون بدن.

حالا که همه ی اینارو در نظر گرفتین، شاید وقتشه که یه پروژه ی پرشور جدید رو شروع کنین! خوشحال میشم همینجا پروژه خودتون رو برام اینجا بنویسید!

منابع

[1] زنبورداری برای تازه کارها: چگونه زنبورداری را شروع کنیم (راهنمای کامل)

[2] چگونه برای پروژه اشتیاق خود وقت بگذارید (و چرا باید)

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی