تعریف برند

تعریف برند مانند سفری است که در طی آن کسب‌ و کارتان را کشف می‌کنید. این کار ممکن است دشوار، زمان‌بر و ناخوشایند باشد. در این مسیر، لازم است دست‌کم برای پرسش‌های زیر پاسخی مناسب بیابید:

مأموریت کسب‌ و کار شما چیست؟

محصول یا خدمت شما چه ویژگی‌ها و مزیت‌هایی دارد؟

در حال حاضر، مشتریان شما چه نظری درباره‌ کسب‌ و کار شما دارند؟

تمایل دارید از طریق چه ویژگی‌هایی مشتریان‌ و کسب‌ و کارتان را به هم پیوند دهید؟ تحقیق کنید. از نیازها، عادات و خواسته‌های مشتریان فعلی و بالقوه‌ی خود آگاه شوید. به آنچه گمان می‌کنید که می‌دانید اتکّا نکنید؛ بلکه مطمئن شوید.

از آنجا که برند سازی و توسعه‌ی استراتژی برند ممکن است پیچیده باشد، حتما از تخصص و دانش مؤسسات ارائه‌دهنده‌ی مشاوره‌ در زمینه برندسازی بهره ببرید. پس از اینکه برندتان را تعریف کردید، چگونه باید آن را به دیگران معرفی کنید؟ به توصیه‌های ساده‌ی زیر که آزمون خود را پس داده‌اند، توجه کنید.

پیام برند خود را مشخص کنید. پیام‌های کلیدی که می‌خواهید به دیگران منتقل کنید، کدامند؟ همه‌ کارکنان باید از ویژگی‌های برند شما آگاه باشند.

برند باید یکپارچه باشد. مفهوم برند شما باید در همه‌ی ابعاد کسب‌وکارتان جاری باشد، در طرز پاسخ دادن به تلفن‌ها، در طرز لباس پوشیدن شما و کارکنان‌تان و امضای نامه‌ها و در همه چیز.

برای کسب‌ و کارتان «لحنی» در نظر بگیرید که بازتابی از برندتان باشد. این لحن باید در تمامی ارتباطات نوشتاری و تصویرسازی‌ها، آنلاین یا غیرآنلاین، به کار گرفته شود. اگر برند شما حسی دوستانه القا می‌کند، لحن شما باید محاوره‌ای باشد. اگر برندتان شیک و مجلسی است، کمی رسمی‌تر باشید.

برای اینکه فرآیند برندسازی را بهتر انجام دهید، سعی کنید شعار تبلیغاتی داشته باشید. یک شعار به‌ یادماندنی، پرمعنا و کوتاه تهیه کنید که نشان‌ دهنده‌ ماهیت برند شما باشد.

برای ابزارهای بازاریابی خود، قالب و استانداردهایی مطابق با برندتان طراحی کنید. در همه‌ ابزار و روش‌ها باید طرح، رنگ، لوگو، شکل و احساس یکسانی وجود داشته باشد. لزومی ندارد تجملاتی باشید، فقط ثابت‌ قدم باشید و این رویه را حفظ کنید.

صادق باشید. اگر آنچه برندتان وعده می‌دهد را ارائه ندهید، مشتریان نه تنها شما را به دیگران توصیه نمی‌کنند بلکه خودشان هم دیگر به شما رجوع نخواهند کرد.

برای برندسازی هر چه بهتر ثبات داشته باشید. این نکته را به عنوان آخرین توصیه عنوان کردم زیرا همه‌ی نکات پیشین را در بر می‌گیرد. این مهم‌ترین توصیه‌ای است که به شما می‌کنم. اگر نتوانید با ثبات و پیوسته این مسیر را ادامه دهید، همه‌ی تلاش‌های شما در تعریف و تثبیت برندتان بی‌نتیجه خواهد بود.

برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ یا چیست؟

در واقع شاید پرسنال برندینگ تعریف خیلی سختی نداشته باشد. همان‌طور که از یک کسب و کار یا محصول برندی می‌‌سازیم که نه‌تنها شناخته شده است، بلکه اعتبار در بین مخاطبان دارد و از آن به عنوان یک نام تجاری شناخته شده و مطمئن یاد می‌کنند، برندسازی شخصی نیز همین‌گونه است. در پرسنال برندینگ شما روی خودتان کار می‌کنید و مهمترین موضوعی که باید به آن توجه کنید پیشرفت و ارتقای خودتان است.

در پرسنال برندینگ، نام شماست که به عنوان برند شناخته شده می‌درخشد و در بین مخاطبان اعتبار کسب می‌کند. ضمن اینکه برندسازی شخصی باعث می‌شود مانند برندسازی تجاری درآمد شما از نام و اعتبار برندتان باشد. شما می‌توانید با برندسای شخصی ذهنیت مخاطبان را نسبت به خودتان هدایت کنید و روی آنها نفوذ داشته باشید. ضمن اینکه مانند برندهای تجاری می‌توانید برای خودتان نام و نشان تجاری، داستان برند و حتی هویت بصری و سازمانی داشته باشید.

چرا برندسازی شخصی مهم است؟

حتما این سوال ذهن‌تان را درگیر کرده است که برندسازی شخصی چه اهمیتی دارد و چرا باید از اسم و رسم خودمان یک برند شخصی خلق کنیم. خوب طبیعی است که پرسنال برندینگ نیز مانند برندسازی تجاری از نام یک کسب و کار یا یک محصول اهمیت دارد. زمانی که برند شما در بازار شناخته شد همه سراغ‌تان می‌آیند و از محصولات شما خرید می‌کنند.

ضمن اینکه فرصت‌های زیادی پیش‌روی شما قرار می‌گیرد تا نه‌تنها وارد بازارهای جدید شوید، بلکه بتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید. در مورد برندسازی شخصی نیز این موضوع صادق است و پرسنال برندینگ به شما کمک می‌کند تا با شناخت بیشتر خود بتوانید خودتان را به عنوان یک برند معتبر و باارزش معرفی کنید. ضمن اینکه با افزایش ارتباطات و شبکه‌سازی بهتر نفوذتان روی مخاطبان بیشتر شده و می‌توانید به روش‌های مختلف درآمد خود را افزایش دهید.

از سوی دیگر در گزارشات و تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده اعلام کرده‌اند تا ۱۰ سال آینده بیشتر مشاغل مهم دنیا به افرادی می‌رسد که برندسازی شخصی قدرتمندی داشته‌اند. CareerBuilder اعلام کرده است که در حال حاضر بیشتر از نصف کارفرمایان بعد از جستجو کردن افرادی جویای کار در اینترنت و شناخت آنها، فرد متقاضی را استخدام می‌کنند.

پرسنال برندینگ چگونه ایجاد می‌شود؟

حال که با مفهوم و اهمیت برندسازی شخصی آشنا شدیم باید ببینم چطور می‌توانیم پرسنال برندینگ را ایجاد کنیم. برندسازی شخصی همانند برندسازی تجاری از نام یک کسب و کار یا یک محصول نیازمند برنامه‌ای مدون و زمان‌بندی شده است. در واقع شما باید مراحل مشابهی را برای ایجاد برند خود پشت سر بگذارید و از یک برنامه بازاریابی حرفه‌ای استفاده کنید؛ چراکه اینجا قرار است روی خودتان کار کنید.

برای پرسنال برندینگ نیز علاوه بر داشتن یک برنامه بازاریابی شخصی باید استراتژی قدرتمندی داشته باشید تا به اهداف تعریف شده برسید. اما برای این منظور باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • از برندسازی شخصی دنبال چه چیزی هستید؟ هدف‌گذاری مشخصی داشته باشید و ببینید ارمغان شما برای مخاطبان هدف چیست و می‌خواهید به کجا برسید.
    سوال مهم دوم این است که برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند باید چه کارهایی انجام دهید و چه مسیری را پشت سر بگذارید؟
  • بررسی کنید در چه زمینه‌هایی قدرتمند هستید و شما را به چه چیزی می‌شناسند. براساس این ببینید چطور می‌توانید خودتان را در یک جمله معرفی کنید. شما واقعا چه کسی هستید؟ قرار است به چه چیزی شناخته شوید؟
  • ببینید قرار است روی چه ویژگی‌های متمرکز شوید. مخاطبان با ورود به وب‌سایت شخصی یا پروفایل شما در لینکدین اولین چیزی که از شما می‌بینند چیست؟
  • مزایای رقابتی و وجه تمایزهای شما چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود نسبت به دیگران یا رقبا متفاوت باشید؟
  • مخاطبان شما چه افرادی هستند؟ پرسونای مخاطب در برندسازی شخصی شما چه افرادی هستند و قرار است چه مشکلی از آنها برطرف کنید؟
  • چه کارهایی باید انجام دهید تا اعتبارتان افزایش پیدا کند و به عنوان یک برند موفق شناخته شوید؟

  • برندسازی شخصی و کسب و کار