کوچینگ شخصی چیست؟

کوچینگ فردی (Personal Coaching) نوعی فرآیند یادگیری است. یک کوچ فردی ممکن است از پرس‌وجو، بازخورد، درخواست و بحث کردن برای کمک به مراجعه‌کننده خود برای اهداف رشد، کسب‌وکار یا ارتباطات بهره بگیرید، استراتژی‌ها و روابط را توسعه دهد و برنامه اقدامات عملی برای رسیدن به این اهداف را طرح‌ریزی کند. یک کوچ جایگاهی را برای مراجعه‌کننده به وجود می‌آورد که در آن او با تحت نظر گرفتن مراحل پیشرفت مراجعه‌کننده و اقدامات عملی، او را پاسخگو می‌داند. آن‌ها با کمک یکدیگر برنامه‌ای را طراحی و تنظیم می‌کنند که به بهترین وجهی نیازهای مراجعه‌کننده را برطرف کند. یک کوچ فردی مانند آینه‌ای انسانی در برابر مراجع عمل می‌کند و این کار را از طریق به اشتراک گذاشتن چشم‌اندازهای بیرونی و بدون جانب‌داری درباره آنچه در مراجعه‌کننده می‌بیند، انجام می‌دهد. کوچ فردی ممکن است دیدگاه خاصی را آموزش دهد و مهارت‌های خاصی را برای رسیدن به اهداف در اختیار مراجعه‌کننده قرار دهد.

کوچینگ فردی چگونه کار می‌کند؟

کوچینگ فردی درباره باز کردن قفل توانایی‌های بالقوه افراد و رساندن آن‌ها به حداکثر بهره‌وری و رسیدن به تغییرات مثبت است. کوچینگ فردی روشی است که در آن کوچ و مراجعه‌کننده گفتگویی را بر پایه اعتماد شکل می‌دهند با این فرض که فرد مراجعه‌کننده همه پاسخ‌ها را در دل خود دارد و کوچ فقط کاری انجام می‌دهد که مراجعه‌کننده بتواند به پاسخ‌های خود دسترسی داشته باشد. کوچینگ فردی از مدل‌ها و تکنیک‌های تغییر معتبری استفاده می‌کند تا به فرد کمک کند نیازهای خود را ارزیابی کند، انگیزه‌های خود بازشناسی و صلاحیت‌ها و مهارت‌های مورد نظر خود را توسعه دهد و از این طریق عملکرد و کارایی خود را ارتقا دهد. در مسیر کوچینگ فردی کوچ‌ها این‌گونه به مراجعه‌کننده کمک می‌کنند:

 • به افراد کمک می‌کنند تا اهداف خود را واضح کنند و سپس به آن‌ها دسترسی پیدا کنند
 • از مراجعان خود می‌خواهند تا بیشتر از خود توقع داشته باشند و سطح انتظارات خود را افزایش دهند
 • بر مراجعان خود تمرکز می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا سریع‌تر به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند
 • ابزارها، ساختارها و حمایت‌هایی را ایجاد کنند که نتایج عملی بیشتری برای آن‌ها به وجود می‌آورد

اصول کوچینگ فردی:

 • کوچینگ فردی یک کاتالیزور به‌حساب می‌آید و افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌کند تا توانایی‌های بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کنند.
 • تمرکز کوچینگ فردی روی فردی است که کوچ می‌شود به‌جای آنکه به دنبال وظیفه‌ای باشد که باید انجام شود.
 • کوچینگ فردی یک فرآیند برای ایجاد تغییر و تحول است.

کوچینگ کسب و کار چیست؟

بیزینس کوچینگ به شرکت فعالانه در گفتگویی منظم و ساختاریافته با یک مراجع گفته می‌شود؛ این مراجع می‌تواند فرد یا گروهی در یک کسب‌وکار، یک سازمان انتفاعی یا غیرانتفاعی، یک موسسه و یا یک دولت باشد که درواقع دریافت‌کنندهٔ خدمات بیزینس کوچینگ است. هدف این ارتباط، ارتقاء آگاهی و رفتار مراجع در جهت دستیابی به اهداف آن کسب‌وکار هم برای خودش و هم برای سازمان متبوع او می‌باشد.

بیزینس کوچینگ مراجعین را قادر می‌سازد تا درک بهتری از نقش خود در موفقیت کسب‌وکارشان پیدا کنند و درعین‌حال بتوانند به‌گونه‌ای قابل‌اندازه‌گیری و پایدار در آن نقش پیشرفت کنند. فرآیند چنین کوچینگی ممکن است فردی یا گروهی باشد و اهداف مختلفی داشته باشد اعم از حل مسئله، برنامه‌ریزی شغلی و جانشین پروری، توسعهٔ رهبری / اجرائی، ایجاد تیم‌ها با عملکرد عالی و غیره. درعین‌حال در سرتاسر این رابطهٔ کوچینگ، تمرکز شفاف و مشخصی بر اهداف کسب‌وکار هم برای مراجع و هم برای سازمانش وجود دارد.

این تمرکز دوسویه، نکته‌ای است که بیزینس کوچینگ را از دیگر انواع آن متمایز می‌سازد. بیزینس کوچ به مراجع کمک می‌کند تا به این نکته پی ببرد که به چه میزان تغییر و یا همسویی ویژگی‌های شخصی و دیدگاه‌هایش با اهداف سازمان می‌تواند در فرآیندهای حرفه‌ای و فردی او تأثیرگذار باشد. در یک کوچینگ موفقیت‌آمیز، به مراجع کمک می‌شود تا به نتایج موردتوافق خود چه به‌عنوان فرد و چه به‌عنوان یک تیم کاری در بستر سازمانی‌شان برسد.

بیزینس کوچینگ در راستای افزایش انگیزهٔ مراجع و کوچ، فضایی سرشار از اعتماد متقابل، احترام، امنیت، چالش و مسئولیت‌پذیری در سازمان ایجاد می‌کند. برای رسیدن به این مهم، بیزینس کوچ می‌بایست باتجربهٔ حرفه‌ای مناسب، دانش کسب‌وکار و درک درستی از تغییرات فردی و سازمانی، رفتاری شایسته و اخلاقی داشته باشد.

چه شما یک کسب و کار محلی کوچک دارید، چه در حال ساختن یک شرکت در ابعاد جهانی هستید، این واقعیت که بیزینس کوچینگ برای شما مزایای زیادی دارد یک مبالغه نیست. (برایان تریسی)

به طور خلاصه کوچ شبیه به شریک و همراه است و مشاور شبیه به متخصصی است که می‌گوید چه کاری درست است.

استخدام یک بیزینس کوچ به شما بصیرت می‌دهد که ببینید، چگونه بهتر بیزینس‌تان را اداره کنید، با این‌کار می‌توانید میزان فروش را افزایش دهید یا توانایی‌های خود را بهبود بخشید.مطالعه‌ای جدید که از سوی شرکت منچستر (موسسه کوچینگ سازمان‌ها) انجام‌شده است انگیزه شرکت‌ها را برای استخدام کوچ‌ها را نشان می‌دهد. این مطالعه با عنوان «کوچینگ اجرایی، بازده سرمایه با نزدیک به شش برابر هزینه اولیه» شامل ۱۰۰ مدیر اجرایی از ۱۰۰ شرکت مجله «فورچون» می‌شود که خدمات بیزینس کوچینگ خود را از منچستر دریافت کرده بودند.

شرکت‌هایی که از منچستر برای مدیران خود خدمات کوچینگ دریافت کرده بودند، متوجه بهبود در بهره‌وری، کیفیت، قدرت سازمانی، خدمات مشتریان و ارزش سهام خود شدند. آن‌ها شکایت‌های کمتری از مشتریان دریافت می‌کردند و احتمال ابقای مدیرانی که کوچ شده بودند، بیشتر بود. علاوه بر این، متوسط بازده سرمایه‌گذاری شرکت در ارائه کوچینگ به مدیران آن، تقریباً شش برابر هزینه کوچینگ بود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد در میان همه‌ی مزایای مشاهده‌شده در شرکت‌ها، بهبودهایی در زمینه‌های زیر وجود داشت:

 • بهره‌وری (گزارش‌شده توسط ۵۳٪ از مدیران)
 • کیفیت (۴۸٪)
 • قدرت سازمان (۴۸٪)
 • خدمات مشتری (۳۹٪)
 • کاهش شکایات مشتریان (۳۴٪)
 • ابقاء مدیرانی که کوچینگ دریافت کرده بودند (۳۲٪)
 • کاهش هزینه (۲۳٪)
 • سودآوری (۲۲٪)

در میان مزایایی که مدیران از طریق بیزینس کوچینگ کسب کرده بودند، این بخش‌ها هم پیشرفت داشت:

 • روابط کاری با افراد تیم (۷۷٪)
 • روابط کاری کارمندان با سرپرستان خود (۷۱٪)
 • کارگروهی (۶۷٪)
 • روابط گروهی با افراد هم‌تراز (۶۳٪)
 • رضایت شغلی (۶۱٪)
 • کاهش برخوردها (۵۲٪)
 • روابط کاری با مراجعه‌کنندگان (۳۷٪)

 

برای تماس کارشناسان ما اطلاعات خود را وارد نمایید