تفاوت بین آرزو و هدفگذاری چیست؟ + ۲ راه پیدا کردن آرزوها

5، تعداد رای: 9

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

قبل از تفاوت آرزو و هدفگذاری اول ببینیم چرا هدفگذاری می کنیم بهش نمی رسیم:

اعتقاد من بر این است که هدفگذاری را به ما اشتباه نشان داده اند. به اعتقاد من ما باید برای پاسخ به این سوال ابتدا بدانیم آرزو و هدفگذاری چیست تا بتوانیم بدانیم که چطور می توانیم به این سوال اساسی پاسخ دهیم. با من همراه باشید تا انتهای این مقاله تا بتوانیم به پاسخ درستی دست یابیم.

برای اینکه ابتدا بیاییم و در مورد تفاوت آرزو و هدفگذاری بگوییم ابتدا سریع برویم سراغ تعاریف هر کدام از اینها چون به راحتی می تواند به ما راه تشخیص آرزو و هدفگذاری را نشان دهد.

اعتقاد من براین است که، برخی از ما برای شناخت مفاهیم نزدیک به هم، بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم، این است که از پرسیدن نترسیم و با پرسیدن می توانیم به دانش جدیدی برسیم که به ما کمک می کند تا بتوانیم چندین گام به سمت چیزی که برایش ساخته شده ایم و آن هم حرکت به سمت کمال است پیش برویم. بیاییم تعریفی از آرزو داشته باشیم.

آرزو یعنی چه؟ 🤔

قبل از اینکه تفاوت آرزو و هدفگذاری رو بدوینم بهتره هر کدومش رو خوب بشناسیم. با تحقیقاتی که انجام داده ام متوجه شدم در ذهن ما فرایندی برای شکل گیری آرزوها وجود دارد که با شناخت آن می توانیم حتی زندگی خود را تغییر دهیم چون همین جاست که می تواند نقطه شروع تغییرات باشد.

خوب توجه کنید اولین گام در فرآیند شکل گیری آرزوها ورودی های ما هستند. که شامل شنیدن، دیدن، چشیدن، لامسه، بوییدن و شهود می باشد که با این ورودی ها در گام دوم فکر ساخته می شود که این فکر ها در طول روز بین ۱۲ هزار فکر تا ۶۰ هزار فکر هست و بین این افکار که تعداد بسیاری هم هستند با تکرار یک فکر به تعداد دفعات بیشتر باعث رفتن به مرحله یا گام سوم می شود که به وجود آمدن احساس است. و وقتی ما یک فکر و احساس مشترک در رابطه با یک موضوع خاص داریم یعنی آرزوی ما.

🔴 مراحل شکل گیری آرزوها

ورودیها + فکرها + احساسات = آرزوها

اگر می خواهید در مورد نشانه های پیدا کردن آرزوها بدانید می توانید به نشانه هایی برای پیدا کردن آرزوها را هم مطالعه نمایید.

 

 

✅️ نشانه های پیدا کردن آرزوها

تو این مقاله که داریم تفاوت آرزو و هدفگذاری رو بیان می کنیم گفتم پا رو فراتر بزاریم و حداقل آرزوها رو هم بتونیم پیداشون کنیم.

بیایید اینطور در نظر بگیریم برای پیدا کردن هر چیزی ما نیاز به نشانه هایی داریم تا به ما در پیدا کردن کمک می کند.

برای مثال ما برای هر مسئله ای که برایمان پیش می‌آید و به پزشک مراجعه می کنیم اولین سوالی که از ما می پرسد، چیست؟

می گوید چه علائمی داری؟ بعد معمولا تب سنج و بعدش فشار ما را می گیرد تا بتواند تشخیص دهد ما چه بیماری داریم، تا بتواند به ما داروهای مورد نیازش را تجویز کند.

حال برای پیدا کردن آرزو هم ما چنین چیزی داریم، علائمی که به ما نشان می دهند که آرزوهای ما چه هستند.

۱️⃣ نشانه اول: ای کاش …

یادم می آید روزی برایم یک سوال پیش آمد که آرزو چیست و رفتم خانه پدربزرگم تا از او بپرسم، رسیدم و دیدم نگارش را خورده و روی تخت لم داده و در حال تلویزیون دیدن است. گفتم پدربزرگ آرزو یعنی چه؟

به من نگاه کرد و با بیان شیرینش گفت پسرم بیا بشین تا برات تعریف کنم، گفت من زمان جوانی همیشه می گفتم ای کاش یه کاری بود که بتوانم برم سرکار و بعد بازنشست شوم و بتوانم یک آب باریکه ای داشته باشم.

این همان چیزی بود که برای اولین نشانه کشف کرده بودم یعنی تفاوتی بین آرزو و هدفگذاری وجود داشت. یک بشکن زدم و گفتم ممنون و یک برگه و خودکار برداشتم و هر چیزی که به ذهنم می‌رسید و با ای کاش شروع می‌شد را نوشتم.

  • ای کاش یک کار با حقوق n تومنی داشتم.
  • ای کاش زبان بلد بودم.
  • ای کاش خانه داشتم
  • ای کاش یک ازدواج کرده بودم
  • ای کاش مهاجرت کرده بودم
  • ای کاش …

شما چه ای کاش هایی دارید همین زیر برای ما بنویسید.

۲️⃣ نشانه دوم : چی میشه اگه …

برای اینکه بیشتر در رابطه با آرزوها بدانم در گوگل در حال جستجو بودم که به یک داستان جالبی برخوردم.

یه روز آفتابی یک پسر بچه ۱۰ ساله در جاکارتای، اندونزی پدرش را صدا می کند و به او می گوید چرا این ویندوز یک دکمه ندارد که همه تنظیمات ویندوز آنجا باشد. پدر یک نامه به شرکت مایکروسافت می‌زند و از آنها می خواهد که این کار برایشان انجام دهند.

تفاوت آرزو و هدفگذاری تو این مسئله بود. برای اولین بار دکمه برای ویندوزهای اولیه قرار می گیرد، آیا میدانید چرا ویندوز ۸ دکمه استارت ندارد؟

چون با این نوجوان نتوانسته بودن به توافق قیمت برسند برای استفاده از لایسنس دکمه استارت و همین باعث شکست ویندوز ۸ شد.

یک خبر خوب برای دوستانی که دارند این مقاله تفاوت آرزو و هدفگذاری را مطالعه می کنند. اگر می خواهند کارآفرین و یا استارتاپ راه اندازی کنند، این است که به این کلمه باید توجه بالایی داشته باشند، از دور و اطرافیانشان چون همین کلمه می تواند به شما ایده ای برای خلق یک محصول و خدمت کنید.

چه زمانهایی ما می گوییم: چی میشه اگه …

این هم نشانه دوم که می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم آرزوهای خودمان را راحت تر پیدا کنیم.

ببینیم هدفگذاری چیست؟

اجازه دهید تا یک تعریف کوتاه و جامع از هدفگذاری داشته باشیم: هدفگذاری یعنی مسیر رسیدن به هدف.

حالا برای درک تفاوت آرزو و هدفگذاری خود کلمه هدفگذاری را به ۲ بخش تقسیم کنیم که می‌شود هدف، گذاری ما با کلمه گذار کار داریم به معنی عبور کردن. درست حدث زدید یعنی مسیری که می خواهیم برویم و به هدف برسیم را می گوییم هدفگذاری.

یک مثال در این موضوع می شود از برنامه گوگل مپ، بلد، نشان و ویز نام برد که به ما می‌گویند بهینه ترین مسیری که می توانیم برای رسیدن به مقصد را نشان‌مان می دهند.

اگر نیاز به اطلاعات کامل تر دارید پیشنهاد می کنم دوره رایگان هدفگذاری را به صورت هدیه دریافت کنید.

✅️ برویم سراق تفاوت آرزو و هدفگذاری:

اولین تفاوت بین آرزو و هدفگذاری، آرزو تنها یک فکر و احساس است، اما هدفگذاری مسیر رسیدن به آن آرزو را به من نشان می دهد.

اگر بخواهم بگویم آرزو مفعول است هدفگذاری فاعل است. به این معنی که ما وقتی آرزو می کنیم در درون خود همه چیز را تجسم می کنیم. اما وقتی هدفگذاری می کنیم یعنی قرار است برای رسیدن به آن آرزو گامی برداریم و حرکت کنیم.

سوال خودت رو همین زیر بنویس که خودم با عشق می خونم و بهت جوابش رو میدم. ❤️

امیدوارم به تک تک آرزوهای زیبات برسی.

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی