5 مرحله تعیین اهداف هفتگی که برای تغییر زندگی باید بدانیم

0، تعداد رای: 0

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

شاید شنیده باشید که اهداف هفتگی ذهنیت کوتاه است و به ما یاد داده اند که رویاهای بزرگ داشته باشیم، اما وقتی صحبت از دنبال کردن رویاهایمان می شود، آیا کوتاهی می کنید؟ ممکن است میلیون ها دلیل وجود داشته باشد که چرا این اتفاق می افتد، اما یک چیز واضح است:

شما هنوز راه تعیین اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود را نیاموخته اید.

ممکن است مطمئن نباشید که از کجا شروع کنید. ممکن است به مراحل بعدی خود بیش از حد فکر کنید. ممکن است خودتان را ناامید کنید و اجازه دهید دیگران شما را از هدفتان دور کنند.

این سیستم ساده و در عین حال موثر به شما این امکان را می دهد که به اهداف هفتگی خود برسید و با اطمینان به سمت اهداف بزرگتر حرکت کنید.

چرا تعیین اهداف هفتگی مهم است؟

تعیین اهداف هفتگی ممکن است یک قطعه کوچک به نظر برسد، اما یک قطعه مهم از یک پازل بزرگتر است. این به شما بستگی دارد که این قطعات را گام به گام، هفته به هفته کنار هم قرار دهید تا به هدف بزرگتر خود نزدیکتر شوید. نگاه کردن به اهداف بلند مدت به شما کمک می کند تا برنامه هفتگی درستی را تعیین کنید. همچنین شما را در انجام تعهدات با انگیزه و ثابت نگه می دارد زیرا هر روز جدید فرصتی برای انجام این کار جدیدی است.

پس از شفاف سازی در مورد خواسته تان، زمان آن است که گام های کوچک هفتگی را بردارید. در حالی که لازم است این ایده / چشم انداز / هدف بزرگ را در ذهن داشته باشید، سوال این است که “برای رسیدن به آن چه کاری روزانه، هفتگی انجام می دهید؟”

اجازه دهید سیستمی را به شما معرفی کنم که به شما در تعیین اهداف هفتگی برای تغییر زندگی کمک می کند.

در حالی که یک هفته زمان نسبتاً کوتاهی در نظر گرفته می شود، اما 168 ساعت در یک هفته هست که ساعت زیادی هم هست! تصور کنید که از ساعات می توان برای استفاده از توانایی هایتان استفاده شود! روزی پر از اقدامات برنامه ریزی شده، متمرکز و سازنده. مراحل زیر به شما کمک می کند تا اهداف هفتگی برای تغییر زندگی خود تعیین کنید.

توجه: خودتان را اولویت اصلی قرار دهید. اگر استرس داشته باشید و خودتان را خسته کنید، نمی توانید به اهداف خود برسید و از آنها لذت ببرید. مراقبت از خود خودخواهی نیست. هر روز باید یک زمان استراحت در نظر گرفته باشید.

نحوه تعیین اهداف هفتگی

مرحله 1: بازبینی هفته گذشته

زمانی را برای بازبینی هفته گذشته اختصاص دهید. به شکست ها و موفقیت های خود نگاه کنید. این به شما کمک می کند تا وظایف این هفته را اولویت بندی کنید و اهداف واضح تری را برای رسیدن به موفقیت بیشتر مشخص کنید.

از خودتان بپرسید، چه به دست آوردید و چه ارتباطی با اهداف بزرگتر ماهانه یا سالانه شما دارد؟ آیا از مسیر خارج شدید و چرا این اتفاق افتاد؟ آیا از پیشرفتی که کرده اید راضی هستید؟

پاسخ دادن به این سؤالات به شما بینشی عالی در مورد اینکه چقدر از 168 ساعت خود استفاده کرده اید و اینکه آیا در مسیر مورد نظر خود حرکت کرده اید، به شما می دهد. اگر اینطور نبود، ارزش آن را دارد که توجه خود را به چشم انداز بزرگتر و اهداف بلندمدت خود برگردانید. اگر در مورد اهداف هفتگی خود هیجان زده نیستید ، برای رسیدن به آنها تلاش بسیار بیشتری لازم است.

مرحله 2: نوشتن لیست اهداف هفتگی

اهداف هفتگی را برای تغییر زندگی خود مشخص کنید. اکنون که به هفته گذشته نگاه کرده اید، زمان آن رسیده است که اهداف خود را برای هفته آینده مشخص کنید. در اینجا فرآیند ساده ای است که باید دنبال کنید:

 • ایده های هفته جدید را بنویسید. آنها را بر اساس بازتاب هفته گذشته یا همان دستاوردها و شکست ها مقایسه کنید. و اگر کارهای زیادی هستند بهتر است آنهایی که برای پیشرفت مهمتر هستند را در اولویت قرار دهید.
 • گام های منطقی بعدی را برای حرکت به سمت هدف بزرگتر برای هر روز هفته شناسایی کنید. ممکن است کارهای مهمی وجود داشته باشد که به توجه یا پیگیری شما نیاز دارد.
 • حداکثر سه گام روزانه را برای رسیدن به هدف تعیین شده روزانه خود تعریف کنید. این به شما کمک می کند تا با اطمینان به اهداف هفتگی خود برسید. برای سهولت کار می توانید از الگوی هدف هفتگی زیر استفاده کنید.

اهداف هفتگی

 

توجه: به شما بستگی دارد که اهداف هفتگی تعیین کنید. با این حال، شما باید تعهد زمانی را که هر یک از آنها می گیرند را در نظر بگیرید.

مطمئن شوید که اهداف شما دارای ویژگی های مناسب هستند

 • باید مشخص باشد. از خود بپرسید که می خواهید در این هفته به چه چیزی برسید. هر هفته یکسان نیست. بنابراین، هدف شما برای این هفته خاص چیست؟ مطمئن شوید که مشخص و قابل دستیابی است.
 • باید به صورت واقع بینانه قابل دستیابی باشد. داشتن یک رویکرد واقع بینانه به شما این امکان را می دهد که با سهولت بیشتری به جلو بروید. خودت را هم ضعیف ندان. از هدف “ایمن” (به راحتی قابل دستیابی) عبور کنید و یک قدم جلوتر بردارید. اگر راهی برای رسیدن به هدف وجود نداشته باشد، خود را برای شکست آماده کرده اید.
 • باید قابل اندازه گیری باشد. قابل اندازه گیری به این معنی است که زمان مشخصی را به هدف خود اضافه کنید. خواه این روزها، ساعت ها، دقیقه ها یا تعدادی از جنبه های خاص در اهداف شما باشد.

مرحله 3: برای پایان اهداف زمانی را مشخص کنید

اگر اهدافتان را فقط در یک لیست بنویسید، احتمالا مدت طولانی فقط در همانجا می مانند.

ما به خوبی می دانیم که لیست کارهایی که باید انجام شوند، بی پایان هستند. اگر در یک چهارچوب زمانی مشخص نباشد و پایانی برای آنها در نظر نگیریم با مشکل مواجه می شویم. هیچ چیز به اندازه لیست کارهایی که زمان مشخصی ندارند انگیزه ما را از بین نمی برند. به همین دلیل است که مشخص کردن زمان پایان هر کار بسیار مهم است.

این ضرب المثل را می دانید: اگر روزتان را برنامه ریزی نکنید، شخص دیگری آن را برای شما برنامه ریزی می کند. و این چیزی است که شما می خواهید از آن فرار کنید زیرا به این ترتیب از رهبر بودن دست می کشید و شروع به پیروی از اهداف دیگران می کنید.

همه ما زمان محدودی داریم. با برنامه ریزی وظایف برای رسیدن به هدف، تأکید می کنید که انجام آنها چقدر برای شما مهم است. این به شما انگیزه می دهد تا در جهت اهداف خود اقدام کنید.

این را در نظر بگیرید: به احتمال زیاد هنگام برنامه ریزی بر اساس جریان بهره وری، به تعهدات برنامه ریزی شده خود عمل می کنید. دانستن ریتم روزانه به ایجاد تنظیمات لازم در برنامه ریزی کمک می کند.

به عنوان مثال، در اهداف هفتگی می توانید مهم ترین وظایف خود را در زمانی که بیشترین توجه، خلاقیت و هوشیاری را احساس می کنید، انجام دهید. از سوی دیگر، زمانی که احساس خستگی می کنید یا تمایل به تمرکز ندارید، می توانید زمان استراحت را برنامه ریزی کنید.

مرحله 4: یادآوری اقدام ها

یادآورها را برای اقدام تنظیم کنید . خیلی خوب است که گام های خود را برای رسیدن به اهداف هفتگی برنامه ریزی کنید. بسیار خوب است که برای هر یک از مراحل در تقویم خود زمان اختصاص دهید تا مطمئن شوید که واقعاً برای آنها زمان می گذارید. اهداف هفتگی فقط یک هفته است. اما تنظیم یادآوری در طول هفته برای آن گام‌های کوچکتر روزانه، هرگز ضرری ندارد. زیرا اگر حواس‌تان پرت شود و نتوانید اهدافتان را کامل کنید، تمام کارهای قبلی را بیهوده ساخته‌اید.

مهمترین گام، اقدام است. حتما تعهدات خود را به خود یادآوری کنید. به خودتان اجازه ندهید از مسیری که شروع کرده اید، خارج شوید.

مرحله 5: دستاوردهای خود را جشن بگیرید

یاد بگیرید که دستاوردهای خود را جشن بگیرید، هر چقدر هم کوچک باشد. این بخش بزرگی از تعیین اهداف هفتگی است که زندگی شما را تغییر می دهد. این حس یک کار خوب انجام شده را ایجاد می کند و به شما انگیزه می دهد تا اهداف هفتگی بیشتری را در ادامه ایجاد کنید.

مردم اغلب فراموش می کنند که موفقیت های کوچکتر را جشن بگیرند و تمایل دارند بر دستاوردهای ماهانه، سه ماهه یا سالانه تمرکز کنند. اما هر قدم کوچکی که شما را به سمت چشم‌انداز بزرگ‌ترتان هدایت می‌کند، ارزش جشن گرفتن را دارد، حتی اگر به این معنی باشد که به مدت 10 دقیقه یک آبمیوه بنوشید.

لحظه ای را به تایید کار و این واقعیت اختصاص دهید که به هدف خود رسیده اید. این می تواند کافی باشد که نسبت به پیشرفت خود احساس خوبی داشته باشید و انگیزه برای ادامه دادن داشته باشید. برای ایجاد انگیزه بیشتر، از خود بپرسید: “وقتی به آن هدف دست یابید چه خواهید کرد؟” یا «اگر این کار را نکنی باید چه کار کنی؟»

تمرین پاداش: اهداف هفتگی خود را هر روز برای آن هفته یادداشت کنید. این ذهنیت شما را به صورت ناخودآگاه در حالت موفقیت قرار می دهد که به شما کمک می کند بدون زحمت به آن برسید.

اگر به دلایلی به اهداف هفتگی خود نرسیدید، فکر کنید و از خود بپرسید: “بزرگترین مانع چه بود؟” درک آنچه سر راه شما قرار گرفته به شما کمک می کند در آینده بسیار راحت تر بر این موانع غلبه کنید.

مزایا و معایب تعیین اهداف کوتاه مدت

اگر می خواهید به موفقیت شخصی و حرفه ای دست یابید، باید عادت کنید که اهداف کوتاه مدت هفتگی را تعیین کنید. این اهداف در یادآوری مسیری که می خواهید در زندگی خود در پیش بگیرید بسیار قدرتمند هستند. اما علیرغم تأثیر شگفت انگیز آن بر پیشرفت شما، هنوز هم دارای برخی از اشکالات است. ما جوانب مثبت و منفی اهداف هفتگی کوتاه مدت را در زیر گردآوری کرده ایم.

مزایای تعیین اهداف کوتاه مدت

افزایش تمرکز

بهترین چیز در مورد اهداف کوتاه مدت این است که به شما امکان می دهد مسیر روشنی برای دستیابی به هر هدف بلند مدت داشته باشید. داشتن یک برنامه اقدام کوتاه‌تر به شما کمک می‌کند از حواس پرتی جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که به نقطه عطف می‌رسید.

از به تعویق انداختن جلوگیری می کند

به تعویق انداختن کار عادت بسیار خطرناکی است که اکثر مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. متأسفانه، بسیاری در صورت تمرکز بر اهداف بلندمدت که گاهی غیرقابل کنترل به نظر می رسند، بیشتر در این تله می افتند. وقتی اهداف کوتاه مدت تعیین می کنید، به راحتی می توانید بر چالش ها غلبه کنید و جایی برای به تعویق انداختن ندارید.

ایجاد اعتماد به نفس

یکی از مهمترین مزایای اهداف کوتاه مدت این است که به شما امکان می دهد نتیجه خود را اندازه گیری کنید. دیدن موفقیت به شما کمک می کند تا عزت نفس بیشتری کسب کنید. در عوض، احساس انگیزه و مشارکت بیشتری خواهید داشت.

اهداف هفتگی خودتان را به طور موثرتری مدیریت کنید

اهداف کوتاه مدت هفتگی به شما کمک می کند تا تمرکز خود را ساده کنید و بهره وری بیشتری داشته باشید. وقتی هر هفته اهداف کوتاه مدت تعیین می کنید، هر روز کاری برای انجام دارید و وقت خود را برای تعقیب چیزهایی که با هدف شما همسو نیستند تلف نخواهید کرد.

معایب تعیین اهداف کوتاه مدت

ممکن است خلاقیت شما را بکشد

اگر روز شما پر از لیست کارهایی که باید انجام دهید و اهداف کوتاه مدت است، به سادگی خلاقیت خود را محدود خواهید کرد. اگر اهداف بسیار خاصی داشته باشید که می تواند نحوه انجام کارها را محدود کند، این خطرناک است. هنگام تعیین اهداف، با کنترل خلاقانه خود خداحافظی نکنید. به سادگی اجازه دهید از سفر لذت ببرید تا زمانی که به آنچه می خواهید برسید.

این باعث می شود که شما احساس فشار بیشتری کنید

این یکی از خطرناک ترین اشکالات اهداف کوتاه مدت است. وقتی اهداف زیادی داشته باشید، ذهن شما به حالت جنگ یا پرواز می رود. مطمئن شوید که خودتان را تحت فشار قرار ندهید و به اهداف واقع بینانه پایبند باشید.

این می تواند باعث شود که شما احساس شکست کنید

تصور کنید پنج هدف کوتاه مدت برای هفته تعیین کنید. حتی اگر چهار مورد از آن‌ها را انجام داده باشید، ممکن است همچنان احساس شک و تردید و شکست در شما ایجاد کند. به یاد داشته باشید که نرسیدن به تمام اهداف کوتاه مدت شما طبیعی است. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی ارزیابی کنید که کجا اشتباه کرده اید و آن را فرصتی برای یادگیری ببینید.

مزایا و معایب تعیین اهداف بلند مدت

معنوی‌تر شوید، سالم‌تر غذا بخورید، یک نقاشی بزرگ را تمام کنید – چه شخصی، هنری، مالی یا مرتبط با حرفه‌تان باشد، اهداف هفتگی بلندمدت شما را به محدودیت‌هایتان می‌رساند.

مزایای تعیین اهداف بلند مدت

شما احساس رضایت خواهید کرد

رسیدن به اهداف بلندمدت زمان می برد و زمانی که ساعاتی از زندگی خود را به این اهداف اختصاص دهید، در زندگی احساس شادی بیشتری خواهید داشت. پیروزی‌ای که با اهداف بلندمدت احساس می‌کنید در مقایسه با اهداف کوتاه‌مدت که رسیدن به آنها فقط چند ساعت طول می‌کشد، شدیدتر است.

به شما جهت می دهد

هر زمان که احساس کردید انگیزه ندارید یا سردرگم شده اید، همیشه می توانید هدف بلندمدت را به خودتان یادآوری کنید تا دوباره به مسیر اصلی برگردید. به این ترتیب، با انجام کارهایی که با هدف شما همخوانی ندارد، حواس‌تان پرت نمی‌شود.

به شما کمک می کند تا نظم و انضباط را تمرین کنید

قبل از اینکه یک هدف بلند مدت را مشخص کنید، اهداف کوتاه مدت زیادی وجود دارد. از آنجایی که نمی توانید این کار را در یک جلسه انجام دهید، نظم و انضباط بیشتری در مدیریت زمان و مرتب سازی اولویت های خود خواهید داشت.

یک انگیزه خوب است

وقتی برای چیزی بزرگ کار می کنید، انگیزه بیشتری خواهید داشت، زیرا می توانید تصور کنید که در آینده نسخه بهتری از خود الان هستید. تجسم کردن خود در حال دستیابی به هدف باعث می شود که احساس انگیزه بیشتری داشته باشید.

معایب تعیین اهداف بلند مدت

حواس پرتی بیشتری وجود دارد

وقتی هدف بلندمدت خود را از دقیق مشخص نمی کنید، ممکن است فقط تصوری تقریبی از آنچه می خواهید داشته باشید. ممکن است حواستان را پرت کند زیرا مراحلی که باید انجام دهید مبهم هستند.

تحت فشار بودن

وقتی اهداف بلند مدت برای خودتان مشخص می کنید، ممکن است تا زمان رسیدن به آن استرس داشته باشید. این استرس به دلیل ابهام در نتیجه آینده است و شاید اطمینان ندارید کاری که دارید انجام می دهید در آینده به هدف بلند مدت خودتان می رسید یا نه.

40 نمونه اهداف هفتگی

برای تعیین اهداف هفتگی خود هیجان زده هستید اما به کمی الهام نیاز دارید؟ در زیر چند ایده اهداف هفتگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

 1. هر روز 15 دقیقه مدیتیشن کنید.
 2. 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
 3. هنگامی که زنگ هشدار به صدا درآمد، بلافاصله از تخت بیرون بیایید.
 4. زمان حضور در شبکه های اجتماعی را کاهش دهید.
 5. برای سه روز رژیم گیاهخواری را امتحان کنید.
 6. به جای نوشابه آب بیشتری بنوشید.
 7. بعد از ناهار 10 دقیقه پیاده روی کنید.
 8. در کلاس یوگا شرکت کنید.
 9. روزانه به مدت پنج دقیقه مجله بخوانید.
 10. به والدین خود سر بزنید
 11. یک دستور پخت کوکی جدید یاد بگیرید.
 12. هر شب قبل از ساعت 11 شب به رختخواب بروید.
 13. از یک رستوران جدید دیدن کنید.
 14. یک برنامه ریز جدید بگیرید.
 15. لباس ها را مرتب کنید و لباس هایی را که دیگر استفاده نمی کنید اهدا کنید.
 16. اتاق نشیمن را تزئین کنید.
 17. در کمک به حیوانات داوطلب شوید.
 18. به نزدیکترین ساحل بروید.
 19. یک دوست را به شام ​​دعوت کنید.
 20. یاد بگیرید چگونه یک غذای جدید بپزید.
 21. روز بدون خرج کردن داشته باشید.
 22. هفته ای یک کتاب بخوانید.
 23. گیاهان جدید برای خانه خود تهیه کنید.
 24. کابینت های خراب را تعمیر کنید.
 25. مصرف سیگار را به دو بار در هفته محدود کنید.
 26. نوشیدن قهوه بعد از ظهر را متوقف کنید.
 27. روزانه 10 دقیقه حرکات کششی انجام دهید.
 28. آخر هفته یک پیاده روی دو ساعته انجام دهید.
 29. یک دوره آنلاین جدید را امتحان کنید.
 30. یک شب قرار ملاقات با همسرتان برنامه ریزی کنید.
 31. میزبان یک شب بازی آنلاین با دوستان دانشگاهی خود باشید.
 32. برای پدر و مادرت آشپزی کن
 33. بیشتر گوش کن
 34. ناهار را دو بار در هفته به محل کار ببرید.
 35. حساب بازنشستگی باز کنید
 36. یک برنامه غذایی درست کنید.
 37. با یک مشاور مالی تماس بگیرید.
 38. یک شب اسپا در خانه انجام دهید.
 39. با رئیس خود در مورد افزایش حقوق احتمالی صحبت کنید.
 40. سگ خود را هر روز برای پیاده روی بیرون ببرید.

قالب هایی که می توانید استفاده کنید

برنامه ریزی اهداف هفتگی برای اولین بار می تواند دلهره آور باشد. برای اینکه این کار برای شما آسان تر شود، از یک الگو استفاده کنید. خوشبختانه، تعداد زیادی قالب رایگان وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین از آنها استفاده کنید.

این الگوی دقیق اهداف هفتگی توسط Smart Sheets یکی از موارد دلخواه ماست، اما اگر ترجیح می‌دهید اهداف را بدون جزئیات فهرست کنید، این الگوی سرگرم‌کننده کتاب کار هدفگذاری جاات را امتحان کنید.

برای وقت گذاشتن وقت بگذارید

وقت گذاشتن برای ارزیابی اهدافتان ممکن است بهترین کاری باشد که می توانید برای موفقیت و دستیابی به آنها هر هفته کاری انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که اهداف شما به بهترین شکل ممکن تنظیم شده است. زمان مشخصی را برای برنامه ریزی اهداف هفتگی خود کنار بگذارید و آن زمان را در برنامه هفتگی مشخص کنید. ممکن است به تمام زمانی که کنار گذاشته اید نیاز نداشته باشید، اما نکته این است که برای برنامه ریزی واقعی اهداف هفتگی خود وقت بگذارید. به این ترتیب، زمان بیشتری را برای دنبال کردن اهداف خود اختصاص می دهید و احساس کشش و فشار نمی کنید.

بیشتر و مهمتر از همه، پیشرفت در جهت درست است. البته این موضوع به این معنی نیست که باید به تک تک اهدافی که مشخص می کنید برسید. بلکه منظور این است که حتی اگر در گام های اول موفق نشدید، ایرادی ندارد. ادامه دادن مهم است.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 60 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی