خودپذیری چیست؟ و چرا با اهمیت است

5، تعداد رای: 10

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

شاید شما هم به این نکته بر خورده اید که خودپذیری چیست؟

در این خصوص دکتر ناتانیل براندن بسیار خوب این مورد را توضیح داده است که دقیق همان را برای شما بازگو می کنم.

خودپذیری (جای اینکه خودمان را تحقیر کنیم، احساسات و افکار و رفتارمان را چه خوب و چه بد بپذیریم و خودمان را دوست داشته باشیم).

حالا برویم سراغ یه مثال جالب که همیشه در ذهنتان باقی می ماند و به شما کمک می کند تا از این مثال استفاده کنید.

احتمالا برای همه ما اتفاق افتاده که کاری انجام دادیم و خراب شده و بعد خودمون رو سرزنش کردیم که چرا احساسات و افکار و رفتارمان بد بوده و اگر بخواهیم دوباره همون کار رو انجام بدیم دیگه مغز اجازه نمیده شما اون درد سرزنش رو تحمل کنید حتی اگر به نفعتون باشه که اسمش رو من گذاشتم شیطونک درون.

آیا فرد دیگری مقصره نه فرد دیگری مقصر نیست بلکه مقصر خودمون هستیم.

حالا چی کار کنید تا بتونیم خودپذیری رو در خودمون رشد بدید؟

اگه اجازه بدید با یه مثال براتون تشریح کنم:

یه دیس پر از میوه های مختلف و خوشمزه که توش آلبالو، گیلاس، انگور، آناناس، سیب، پرتقال، توت فرنگی و غیره هست که به شکل زیبایی چیده شده وقتی شما این همه میوه رو میبینید دهنتون آب افتاده و نمی دونید کدومو انتخاب کنید چشمتون میخوره به یه گیلاس که یه کردم سفید ازش داره میاد بیرون باهاتون سلام علیک میکنه آیا الان کل دیس میوه رو میریزید دور؟

مسلماً عقل سلیم حکم می‌کند این کار و انجام ندیم آدم دلش نمیاد این همه میوه خوش مزه رو دور بریزه واسه یه گیلاس کرم خورده دیدم کسی بوده حتی کرم رو در آورده و از طرف دیگه گیلاس استفاده کرده حالا نمیگم در این حد باشیم.

این مثال رو زدم به اینجا برسیم وقتی خوتون اشتباه می کنید می گید دیگه تموم شد کلا من خوب نیستم هیچ کاری نمی تونم انجام بدم حالا بیایم ببینم راه کار چیه؟

به مسائل و اتفاقات جزئی تر نگاه کنیم یعنی اگر یه روز خوب رانندگی نکردید نگید کلاً راننده خوبی نیستند جاش بگید امروز خوب رانندگی نکردم، اگر امروز توی کلاس زبان خوب عمل نکردید نگید کلاً زبان یاد نمی‌گیرد بلکه بگید امروز کلاس زبان خوب پیش نرفت

اگه خودت خودت رو دوست نداشته باشی چطور انتظار داری دیگران دوست داشته باشن؟

دیدم فردی بوده که تنها با انجام دادن همین تمرین آدم دیگه ای شده و الان داره به راحتی با افراد ارتباط برقرار می کنه و حتی به اونا همین کار رو یاد میده و زندگی اونها رو هم دستخوش تغییر می کنه.

هر وقت دارید خودتون رو سرزنش می کنید یاد داستان دیس میوه و گیلاس بی افتید کافیه.

اگه دوست دارید بیشتر یاد بگیرید هم پیشنهاد می کنم آموزش عزت نفس رو تهیه کنید.

Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای گروه تحقیقاتی مهرداد حیدری در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه رشد شخصی و هدفگذاری و عزت نفس و اعتماد به نفس را تهیه کنیم. صحت محتوای این صفحه توسط مهرداد حیدری بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان ما

از سال 1396 شروع به‌کار کردیم و هدف ما کمک به شما برای ساخت یک من بهتر و موفق است. اما چطور؟ بهترین راه رشد عزت نفس، اعتماد به نفس، هدف گذاری و رسیدن به آن است. حالا بیش از 3600 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. هم‌چنین بیش از 70 مقاله آموزشی رایگان منتشر کرده‌ایم.

داستان ما را بشنوید…

اطمینان به اعتبار ما

تاکنون بیش از 120 ساعت آموزش به صورت حضوری و آنلاین به خوبی و خوشی برگزار کرده ایم. اگر موقع دیدن دوره سوال یا مشکلی دارید، در قسمت دیدگاه همان محصول بپرسید و روی پشتیبانی ما حساب کنید.

شبکه های اجتماعی