آیا برای شما هم اتفاق افتاده در رابطه با مدل و رنگ یه ماشین صحبت می کنید و بعد که می رید هر جایی اون مدل و رنگ رو زیاد میبینید.

میریم سراغ یه ضرب المثال قدیمی که میگه با هر چی بگی سرت میاد شروع می کنیم. انگار از زمان های گذشته می دونستن که مغز ما توانمندی های بسیار زیادی داره ولی براش اسمی نذاشته بودن که امروزه با علم ثابت شده که ذهن این قابلیت رو داره که بتونه پیام های ورودی رو از فیلترهایی عبور بده تا بعد پردازش بشن و از دیوانگی ما جلوگیری می کنه.

مغز ما انقدر پیشرفته است که قسمتی در خودش داره به نام ras که مخفف Reticular Activating System هست که باعث میشه مغز ما اطلاعات ورودی رو فیلتر کنه و ما چیزهایی که درباره شون صحبت می کنیم رو بیشتر می بینیم. و البته باید بگم همین بخش کار دیگری که به نفع ما و به ضرر ما انجام میده اینه که اگه روی این فیلتر بخشی باشه که منفی برنامه ریزی بشه فقط همون ها رو می تونه ببینه و خوبی ها و چیزهایی که به نفعش باشه رو نمی بینه یا میشه گفت نادیده می گیره.

تا حالا شده غذایی که دوسش دارید رو بندازیدش تو سطل زباله؟ خوب امکانش در حالت معمولی نیست حالا همین مورد رو بیایم با دید دیگری که ras گفته میشه بررسی کنیم.

بزارید یه مثال بزنم وقتی دارید تو خیابون راه میرید و در همین حال دارید با کسی صحبت می کنید آیا صدای رفت و آمد ماشین و غیره … قطع میشه؟ راستشو بخواید برای اینکه داریم با کسی صحبت می کنیم زمان و همه چیز متوقف نمی شه خوب پس چه اتفاقی می افته؟مغز صداهای اطراف رو نادیده می گیره و اجازه میده ما بتونیم روی کاری که داریم انجام میدیم متمرکز باشیم. و اجازه نمی ده ما نتونیم صحبت کنیم شاید بگید خوب اگه ماشینی صدای بوق بلند داشته باشه که حواسمون رو پرت می کنه منظورم صداهای بسیار بلند نیست صداهایی که به صورت متداول وجود داره رو میگم.

خوب متوجه شدیم که مغز بعضی از پیامهای ورودی رو نادیده می گیره و این بسیار خطرناکه اگه پیامی رو که نیازه رو دریافت نکنه و به اون واکنشی نشون نده و همین باعث میشه به مبحث دیگری بریم به نام فیلترها که با تحقیقاتی که کردم از مطالعه و مشاهده افراد جامعه و شرکت کنندگان دوره هام به این رسیدم که ۸ فیلتر اصلی وجود داره که باعث میشه ما نتونیم واقعیت ها رو ببینیم که در پست بعدی به صورت کامل توضیح میدمشون.

نتیجه گیری

برای اینکه بتونیم زندگی و شرایط عالی رو ببینیم نیازه به این بخش که ورودی های ما رو کنترل می کنه توجه کنیم و برنامه ریزیش رو یاد بگیریم. بهترین کاری که شما می تونید برای برنامه ریزی درست ras مغز ازش استفاده کنید اینه که از هر چیزی که خوشتون میاد یا می خواید به دستش بیارید زیاد صحبت کنید.

برای دریافت 1 ساعت ویدئو آموزشی اطلاعات خود را وارد نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *