تفاوت بین آرزو و هدفگذاری چیست؟

چرا هدفگذاری می کنید و به آن نمی رسید؟

اعتقاد من بر این است که هدفگذاری را به ما اشتباه نشان داده اند. به اعتقاد من ما باید برای پاسخ به این سوال ابتدا بدانیم آرزو و هدفگذاری چیست تا بتوانیم بدانیم که چطور می توانیم به این سوال اساسی پاسخ دهیم. با من همراه باشید تا انتهای این مقاله تا بتوانیم به پاسخ درستی دست یابیم.

برای اینکه ابتدا بیاییم و در مورد تفاوت آرزو و هدفگذاری بگوییم ابتدا سریع برویم سراغ تعاریف هر کدام از اینها چون به راحتی می تواند به ما راه تشخیص آرزو و هدفگذاری را نشان دهد.

اعتقاد من براین است که، برخی از ما برای شناخت مفاهیم نزدیک به هم، بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم، این است که از پرسیدن نترسیم و با پرسیدن می توانیم به دانش جدیدی برسیم که به ما کمک می کند تا بتوانیم چندین گام به سمت چیزی که برایش ساخته شده ایم و آن هم حرکت به سمت کمال است پیش برویم. بیاییم تعریفی از آرزو داشته باشیم.

آرزو یعنی چه؟ 🤔

با تحقیقاتی که انجام داده ام متوجه شدم در ذهن ما فرایندی برای شکل گیری آرزوها وجود دارد که با شناخت آن می توانیم حتی زندگی خود را تغییر دهیم چون همین جاست که می تواند نقطه شروع تغییرات باشد.

خوب توجه کنید اولین گام در فرآیند شکل گیری آرزوها ورودی های ما هستند. که شامل شنیدن، دیدن، چشیدن، لامسه، بوییدن و شهود می باشد که با این ورودی ها در گام دوم فکر ساخته می شود که این فکر ها در طول روز بین 12 هزار فکر تا 60 هزار فکر هست و بین این افکار که تعداد بسیاری هم هستند با تکرار یک فکر به تعداد دفعات بیشتر باعث رفتن به مرحله یا گام سوم می شود که به وجود آمدن احساس است. و وقتی ما یک فکر و احساس مشترک در رابطه با یک موضوع خاص داریم یعنی آرزوی ما.

🔴 مراحل شکل گیری آرزوها

ورودیها + فکرها + احساسات = آرزوها

اگر می خواهید در مورد نشانه های پیدا کردن آرزوها بدانید می توانید به نشانه هایی برای پیدا کردن آرزوها را هم مطالعه نمایید.

✅️ نشانه های پیدا کردن آرزوها

بیایید اینطور در نظر بگیریم برای پیدا کردن هر چیزی ما نیاز به نشانه هایی داریم تا به ما در پیدا کردن کمک می کند.

برای مثال ما برای هر مسئله ای که برایمان پیش می‌آید و به پزشک مراجعه می کنیم اولین سوالی که از ما می پرسد، چیست؟

می گوید چه علائمی داری؟ بعد معمولا تب سنج و بعدش فشار ما را می گیرد تا بتواند تشخيص دهد ما چه بیماری داریم، تا بتواند به ما داروهای مورد نیازش را تجویز کند.

حال برای پیدا کردن آرزو هم ما چنین چیزی داریم، علائمی که به ما نشان می دهند که آرزوهای ما چه هستند.

1️⃣ نشانه اول: ای کاش …

یادم می آید روزی برایم یک سوال پیش آمد که آرزو چیست و رفتم خانه پدربزرگم تا از او بپرسم، رسیدم و دیدم نگارش را خورده و روی تخت لم داده و در حال تلویزیون دیدن است. گفتم پدربزرگ آرزو یعنی چه؟

به من نگاه کرد و با بیان شیرینش گفت پسرم بیا بشین تا برات تعریف کنم، گفت من زمان جوانی همیشه می گفتم ای کاش یه کاری بود که بتوانم برم سرکار و بعد بازنشست شوم و بتوانم یک آب باریکه ای داشته باشم.

این همان چیزی بود برای اولین نشانه کشف کرده بودم یک بشکن زدم و گفتم ممنون و یک برگه و خودکار برداشتم و هر چیزی که به ذهنم می‌رسید و با ای کاش شروع می‌شد را نوشتم.

  • ای کاش یک کار با حقوق n تومنی داشتم.
  • ای کاش زبان بلد بودم.
  • ای کاش خانه داشتم
  • ای کاش یک ازدواج کرده بودم
  • ای کاش مهاجرت کرده بودم
  • ای کاش …

شما چه ای کاش هایی دارید همین زیر برای ما بنویسید.

2️⃣ نشانه دوم : چی میشه اگه …

برای اینکه بیشتر در رابطه با آرزوها بدانم در گوگل در حال جستجو بودم که به یک داستان جالبی برخوردم.

یه روز آفتابی یک پسر بچه ۱۰ ساله در جاکارتای، اندونزی پدرش را صدا می کند و به او می گوید چرا این ویندوز یک دکمه ندارد که همه تنظیمات ویندوز آنجا باشد. پدر یک نامه به شرکت مایکروسافت می‌زند و از آنها می خواهد که این کار برایشان انجام دهند.

برای اولین بار دکمه برای ویندوزهای اولیه قرار می گیرد، آیا میدانید چرا ویندوز ۸ دکمه استارت ندارد؟

چون با این نوجوان نتوانسته بودن به توافق قیمت برسند برای استفاده از لایسنس دکمه استارت و همین باعث شکست ویندوز ۸ شد.

یک خبر خوب برای دوستانی که می خواهند کارآفرین و یا استارتاپ راه اندازی کنند این است که به این کلمه باید توجه بالایی داشته باشند از دور و اطرافیانشان چون همین کلمه می تواند به شما ایده ای برای خلق یک محصول و خدمت کنید.

چه زمانهایی ما می گوییم: چی میشه اگه …

این هم نشانه دوم که می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم آرزوهای خودمان را راحت تر پیدا کنیم.

ببینیم هدفگذاری چیست؟

اجازه دهید تا یک تعریف کوتاه و جامع از هدفگذاری داشته باشیم: هدفگذاری یعنی مسیر رسیدن به هدف.

حالا خود کلمه هدفگذاری را به ۲ بخش تقسیم کنیم که می‌شود هدف، گذاری ما با کلمه گذار کار داریم به معنی عبور کردن. درست حدث زدید یعنی مسیری که می خواهیم برویم و به هدف برسیم را می گوییم هدفگذاری.

یک مثال در این موضوع می شود از برنامه گوگل مپ، بلد، نشان و ویز نام برد که به ما می‌گویند بهینه ترین مسیری که می توانیم برای رسیدن به مقصد را نشان‌مان می دهند.

اگر نیاز به اطلاعات کامل تر دارید پیشنهاد می کنم وبینار چگونه هدفگذاری ۱ ساله کنیم و به آن برسیم را به صورت هدیه دریافت کنید. کافی است روی دریافت هدیه کلیک کنید.

✅️ برویم سراق تفاوت آرزو و هدفگذاری:

اولین تفاوت بین اینها آرزو تنها یک فکر و احساس است، اما هدفگذاری مسیر رسیدن به آن آرزو را به من نشان می دهد.

اگر بخواهم بگویم آرزو مفعول است هدفگذاری فاعل است. به این معنی که ما وقتی آرزو می کنیم در درون خود همه چیز را تجسم می کنیم. اما وقتی هدفگذاری می کنیم یعنی قرار است برای رسیدن به آن آرزو گامی برداریم و حرکت کنیم.

سوال خودت رو همین زیر بنویس که خودم با عشق می خونم و بهت جوابش رو میدم. ❤️

امیدوارم به تک تک آرزوهای زیبات برسی.

آخرین مقالات
برچسب ها
لینک کوتاه
https://mehrdadheydari.com/?p=1905

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

رشت، چهارراه پورسینا، ساختمان سینا، طبقه 2، واحد 4


سبد خرید